וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אושר לקריאה ראשונה: זיכוי כספי יהיה תקף לשנתיים

צבי זרחיה

13.7.2011 / 12:44

ועדת הכלכלה אישרה היום בקריאה ראשונה את הצעתה של ח"כ תירוש, לפיה הזיכוי יכובד למשך שנתיים ויודפס באופן שיימנע את מחיקת הכיתוב. "המטרה שלנו היא לשמור על כספו של הצרכן"

זיכוי כספי לצרכן יהיה בתוקף למשך שנתיים - כך עולה מהצעת חוק שהגישה ח"כ רונית תירוש (קדימה) ואושרה בצהריים על ידי ועדת הכלכלה לקראת העלאתה להצבעה בקריאה הראשונה.

ההצעה של ח"כ תירוש מבקשת להבטיח שהזיכוי שינתן ללקוח יהיה בסכום העסקה, יינתן למימוש במשך תקופה של שנתיים ויודפס באופן שיימנע מחיקה. עוד קבעה הוועדה כי במידה שהלקוח ירכוש מוצר שמחירו נמוך מהזיכוי הוא יהיה זכאי לקבל את העודף בכסף מזומן, בתנאי שלא יעלה על 5% משווי הזיכוי או 100 שקל (הנמוך מביניהם).

יו"ר הועדה ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) אמר כי "מדובר בהצעת חוק צרכנית, שנועדה לתת מענה לאלפי צרכנים שלא מממשים את הזיכוי משום שפג תוקפו או שהכיתוב נמחק".

"העוסקים יעדיפו לא לתת זיכוי"

תירוש אמרה כי החלה לעבוד על הצעת החוק עוד בטרם התקבלו התקנות החדשות לביטול עסקה. לדבריה, ההצעה משלימה את תקנות ההחזר הכספי. "העיקרון הוא לשמור על ערכו של הכסף שהשקיע הצרכן", אמרה ח"כ תירוש.

נציגת משרד התמ"ת, עו"ד חנה טירי, אמרה כי הממשלה תומכת בחוק, אך חשוב להבהיר כי בעלי העסקים לא יוכלו להציע זיכוי במידה שהם מחויבים לתת החזר כספי. חנית אברהם בכר מארגון אמון הציבור אמרה, כי מהתלונות שמגיעות לארגון לא מדובר בבעיה מהותית. לדבריה, "עלולה להיות פגיעה בצרכנים, בגלל שיש הרבה עסקים שנותנים לצרכנים זיכוי באופן וולונטרי ואם הם יחויבו בשורה של הגבלות הם יבחרו שלא לתת זיכוי כלל".

דברים דומים אמרה עו"ד שוש רבינוביץ' מאיגוד לשכות המסחר. "העוסקים יעדיפו לא לתת זיכוי אם הם לא חייבים וינהגו רק לפי תקנות ביטול עסקה, והשאלה אם זה טוב לצרכנים", אמרה. ח"כ תירוש השיבה כי מי שנותן זיכוי עושה זאת על מנת לזכות באמון הצרכנים, ולמרות המגבלות החשש שהעוסקים יוותרו על מתן הזיכוי עשוי להיות מופרך.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully