המסחר בבורסה בתל אביב ננעל ביציבות

מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 השילו 0.1%, במחזור מסחר דליל במיוחד. פרטנר איבדה 2% על רקע הצעת בן דב. דלק ישראל זינקה ב-12% לקראת מחיקה מהמסחר

רם עוזרי
13/07/2011

המסחר בבורסה בתל אביב התנהל במהלך רוב שעות היום ביציבות שערים סביב רמות הפתיחה. מחזור המסחר שנרשמו היו דלילים במיוחד, על אף כי מדובר על חודשי הקיץ, והסתכם במיליארד שקל.

מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100איבדו 0.1%. מדד מניות הבנקים נסגר ללא שינוי ומדד מניות הנדל"ן הוסיף 0.2% לערכו.

החששות ממשבר חוב בכלכלה השלישית בגודלה באירופה המשיכו לתת את הטון. אלו התמתנו לאחר שממשלת איטליה גייסה בהצלחה חוב של 6.75 מיליארד יורו (9.4 מיליארד דולר) באג"ח ממשלתיות ל-12 חודשים. גורמים בשוק ההון ציינו היום כי מדובר על הנפקה בתשואה ממוצעת גבוהה יחסית לממשלת איטליה (3.67%) שיכולה להעיד על לחץ של ממשלת איטליה.

"הבעיות של איטליה שונות מאוד מאלה של יוון ופורטוגל. מדובר בעיקר על בעיות פוליטיות פנימיות של ברלוסקוני", אמר היום קובי פלר, מנהל השקעות ראשי בכלל פיננסים. פלר מעריך שאיטליה לא תיגרר למשבר החובות של אירופה. "מדובר על כלכלה חזקה, יצואנית, עם בנקים יציבים. הגורם המרכזי לעצבנות המשקיעים נשאר מצבה של יוון שחזר להיות לא ברור אחרי פגישת שרי האוצר של אירופה בסוף השבוע".

עוד בוואלה!

הכל מתחיל בעיניים: הסוד האמיתי של לאה שנירר ומיה דגן למראה צעיר

בשיתוף קליניק

"טוב שיש את סין"

פלר הפנה את תשומת הלב לנתונים חיוביים המגיעים הבוקר מסין. "נתוני הצמיחה בסין הם הסיבה לעליות שנרשמו בשעות הבוקר בבורסה בעקבות העליות בבורסות המזרח. המספרים מאוד חזקים באו על רקע המון חששות להאטה".

"טוב שיש את סין, אחרת היו לנו בעיות", הוסיף שמואל פלטניק, מנהל חדר המסחר לנירות ערך ישראליים בבנק הפועלים. לדבריו, נתוני הצמיחה של סין מאזנים את הבעייתיות של החוב באיטליה ואת נתוני החדשות הלא מעודדות מארה"ב בכל הנוגע לתקרת יחס החוב-תוצר. "התנודתיות של השוק הולכת וגדלה, אבל אנחנו עדיין באווירת קיץ. הרבה משקיעים עדיין יושבים על הגדר", אומר פלטניק.

בזירה המקומית, אס.בי.אי תשתיות, החברה הבת של שיכון ובינוי, חתמה על חוזה לסלילת כביש מהיר בניגריה EKET- PORT HARCOURT, ובכך תגדיל את היקף החוזה הקיים מול ממשלת ניגריה ב-190 מיליון דולר. חלקו הראשון של החוזה נחתם בשנת 2006, ושוויו הוערך אז ב-220 מיליון דולר. שווי החוזה לאחר הגדלה עומד על כ-420 מיליון דולר והעבודות עליו צפויות להתבצע בין השנים 2013-2011.

קרדן אנ.וי. מנסה להקטין את המינוף לקראת פרסום הדו"חות. החברה, שנמצאת בשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר, החלה ברכישה אג"ח מסדרות א ו-ב' בשווי כולל של 120 מיליון שקל. הרכישה צפויה ב-8 באוגוסט ,עקב האיסור של החוק הקנדי לבצע עסקות במניות החברה 21 יום לפני פרסום הדו"חות הכספיים.

אג"ח של דלק נדל"ן מרכזות עניין

מניית טאו ממשיכה לרכז עניין. זאת, על רקע הצעת בעל השליטה בחברה אילן בן-דב להמיר חוב בהון מניות של החברה. בן דב מציע לבעלי האג"ח מסדרות ב' ו ג' של החברה, שהיקפן מגיע לכ-400 מיליון שקל ערך נקוב, להמיר את מלוא החוב כלפיהם תמורת 25% מהון המניות של טאו, שתהפוך לחברה חדשה לאחר השינויים שיחולו בה עם ההסדר. על פי שיפוט מהיא של המשקיעים בתל אביב, מדובר על הצעה המטיבה עם בעלי המניות של טאו ופוגעת במחזיקי האג"ח שלה. אתמול, בתגובה להצעה, צנחו אג"ח של החברה בעד כ-7.5%, בעוד שמניית טאו זינקה בכ 18%.

אג"ח סדרה ג' של טאו רושמות היום ירידה של 30%. "לפי איך שאנחנו מבינים את ההסדר שהציע בן דב, שתי סדרות האג"ח הכלולות בו יהיו בסופו של דבר שוות, כך שההפרש ביניהן צריך להיסגר. יש סדרה סדרה אחת זולה (ב') וסדרה אחת (סדרה ג') מאוד מאוד יקרה שצריכה להיחתך בצורה משמעותית", העריך הבוקר רונן ברקוביץ, מנהל קרנות האג"ח באלטשולר שחם.

גם אג"ח של דלק נדל"ן מרכזות היום עניין מיוחד וסדרה כ"ה נחתכת ב-16%. דירקטוריון החברה, שבשליטת יצחק תשובה, התכנס הבוקר בכדי לדון באפשרויות השונות לצורך מציאת פתרון לפירעון חובותיה של החברה הנאמדים ביותר מ-2 מיליארד שקל. כפי שמסתמן, הדירקטוריון יטיל על הנהלת החברה בראשות ערן מיטל להכין תוכנית לפריסת חובות עד ל-21 ביולי. דלק נדל"ן תצטרך לפרוע במהלך חודש אוגוסט וספטמבר יותר מ-350 מיליון שקל לבעלי האג"ח מסדרה ה' וכה' וכן לחברה האחות הפניקס.

הצרות של אגרקסקו ממשיכות להיערם

קבוצת דלק של יצחק תשובה עומדת במרכז תשומת הלב גם בשל הצעת הרכש שהתקבלה אמש. קבוצת דלק שבשליטתו מבקשת למחוק את דלק ישראל מהמסחר. הקבוצה הודיעה אמש על הגשת הצעת רכש ל-22.8% ממניות חברת דלק ישראל המוחזקות בידי הציבור תמורת 238 מיליון שקל. מחיר מניה של 92 שקל אותו מציע תשובה לציבור משקף פרמיה של 10% על מחיר המניה היום.

במניית חברת הראל נרשמה הבוקר עסקת ענק של 10 מיליון שקל במחיר הנמוך ב-0.3% ממחיר הסגירה של המניה אתמול. מחזור המסחר היומי הממוצע במניה עומד על פחות מ-5 מיליון שקל.

מניות הבנקים ממשיכה לרכז עניין לנוכח ההתפתחויות באיטליה. מניית בנק לאומי צפויה להיות במוקד לאחר שבדיקת TheMarker העלתה כי זהו הבנק הישראלי המחזיק בחשיפה הגדולה ביותר למשבר החוב באיטליה. לאומי מחזיק בתיק הנוסטרו שלו באג"ח של 2 מוסדות פיננסיים איטלקיים בהיקף כולל של 435 מיליון שקל. מדובר בחשיפה המהווה 0.77% מתיק הנוסטרו של לאומי ו-1.87% מההון העצמי של הבנק. לאומי מציין בדוחותיו כי האג"ח של המוסדות הפיננסים בהם מחזיק הבנק מדורגים בדירוג AA- עד AAA, ובבנק הדגישו אמש כי דירוג זה גבוה מהדירוג של ממשלת ישראל.

הצרות של אגרקסקו ממשיכות להיערם. שבועיים לאחר שהחברה הגישה בקשה להקפאת הליכים, אמש נודע כי החקלאים מתחילים להתארגן בעצמם להחלפת החברה הממשלתית. קבוצת מילואות, המאגדת את הפעילות החקלאית של 23 קיבוצים בגליל המערבי, כבר הקימה צוות הפועל להוצאת השיווק מאגרקסקו, מה שצפוי להקטין את הכנסות החברה ב-120 מיליון שקל בשנה.

אגב כך, בית ההשקעות דש אייפקס החל לגבש קבוצת משקיעים לרכישת החברה. זהות המשקיעים הנוספים אינה ידועה בשלב זה אך מדובר באנשי פיננסים מהשוק המקומי. יאיר אפרתי, מנכ"ל דש איפקס מיזוגים ורכישות, אמר בתגובה: "אני מאמין שאגרקסקו היא חברה מצוינת ולדעתי הייתה צריכה לעבור הפרטה ותהליך ייעול כבר מזמן. היום עוברת החברה הפרטה בכוח ומי שיקנה אותה במחיר סביר ייהנה מחברה מצוינת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully