יום המסחר באחד העם ננעל בעליות שערים

על רקע המגעים בארה"ב למציאת פשרה שתאפשר הימנעות מחדלות פירעון נסגרה הבורסה התל אביבית בעליות שערים. ת"א 25 עלה ב-0.8% ואילו ת"א 100 הוסיף 0.9%

אורן פרוינד
20/07/2011

יום המסחר הרביעי של השבוע בבורסת ת"א נסגר בעליות שערים על רקע המגעים לאישור העלאת תקרת החוב האמריאית. כמו כן, עונת הדו"חות הכספיים השנייה בארה"ב בעיצומה וחברות הענק מדווחות על תוצאות עסקיות המעודדות את המשקיעים בעולם.

מדד ת"א 25 עלה ב-0.8% ונסגר ברמה של 1,259 נקודות. מדד ת"א 100 הוסיף 0.9% לערכו ונסגר ברמת 1,142 נקודות. מדד מניות הבנקים ומדד מניות הנדל"ן עלו ב-0.8% כל אחד. מחזורי המסחר במניות היו דלילים והגיעו בסיכום היומי ל-1.13 מיליארד שקל - מתחת לממוצע היומי המקובל.

אג"ח ג' של טאו נסחרו בעלייה של 2.95% על רקע שיפור תנאי ההסדר שהוצע היום על ידי בעל השליטה בחברה אילן בן דב.

התקדמות בקונגרס האמריקאי לקראת פשרה להעלאת תקרת החוב. קבוצת סנאטורים על מפלגתית בארה"ב הגישה אתמול הצעה שאפתנית לקונגרס לקיצוץ 3.75 טריליון דולר מהתקציב האמריקאי תוך עשור. ההצעה עשויה להחיות את המגעים על העלאת תקרת החוב וקיצוץ הגירעון התקציבי, ולמנוע חדלות פירעון של ארה"ב באוגוסט. שבועיים בלבד לפני שארה"ב תגיע לתקרת החוב הנוכחית ולא תוכל לממן חובותיה, אובמה אמר כי מדובר בצעד משמעותי, וקרא למנהיגי הקונגרס להתחיל לדון בהצעה.

במקביל, אושר אמש בבית הנבחרים האמריקאי הצעת תקציב שתצמצם באופן חריף את הוצאות הממשל, ותוסיף תיקון לחוקה האמריקאית המחייב תקציב מאוזן. הצעה זו נחשבת לסמלית בלבד, כיוון שאינה צפויה לקבל את אישור הסנאט, ואף אובמה הודיע כבר כי יטיל עליה וטו. מדובר במהלך נפוץ כאשר בית הנבחרים והסנאט אינם נמצאים בשליטת אותה מפלגה, ומשמש כאמצעי לחץ על הממשל להתפשרות בנוגע להצעות מתונות יותר.

המיליארדר וורן באפט המליץ לממשל בארה"ב לבטל את תקרת החוב לחלוטין. באפט הצטרף בכך לסוכנות דירוג האשראי מודי'ס, שהציעה לארה"ב לבטל את תקרת החוב כדי להקל על אי הוודאות בקרב מחזיקי האג"ח הממשלתיות.

בנוסף, סימנים מעודדים התפרסמו אתמול מענף הבנייה האמריקאי: היקף התחלות הבנייה עלה ביוני ב-14.6% לקצב שנתי של 629 אלף בתים, דיווח אתמול משרד המסחר האמריקאי בוושינגטון. העלייה הייתה חדה מהתחזיות. נתון התחלות הבנייה של חודש מאי תוקן כלפי מטה, לקצב של 549 אלף בתים.

היקף היתרי הבנייה, סימן להתחלות בנייה עתידיות, עלה באופן בלתי צפוי ב-2.5% לקצב שנתי של 624 אלף ביוני. התחזית היתה לירידה של 2.3%.

היום צפוי להתפרסם בארה"ב נתון המורה על מספר הבתים הקיימים שנמכרו בחודש יוני. קונצנזוס הכלכלנים צופה עלייה של 1.8% ל-4.9 מיליון בתים, לאחר שבמאי ירד היקף המכירות ב-3.8%.

רועי לאופר, מנהל חדר המסחר בדש ברוקראז', התייחס לעליות השערים בשוק המקומי והצביע על הפשרה המסתמנת בארה"ב בנוגע לתקרת החוב כגורם עיקרי לעליות. בנוסף ציין רועי, כי "עונת הדו"חות האמריקאית שהחלה בארה"ב שולחת מסרים חיוביים על רקע התוצאות הטובות שדיווחו הבנקים".

יניב פאגוט, אסטרטג ראשי של קבוצת איילון, ציין היום כי "השוק לא מתרגש מהעליות אמש בוול סטריט, מחזורי המסחר עדיין נמוכים מהרגיל והמשקיעים הישראלים לא התרגשו מהמסרים החיוביים מהממשל האמריקאי ומהעליות בוול סטריט".

עוד בוואלה!

מלא בסיבים תזונתיים וללא כולסטרול: כל מה שלא ידעתם על אגס ישראלי

בשיתוף חברת גליל

עונת הדו"חות בארה"ב

עונת הדו"חות בארה"ב נמשכת ואתמול פירסמו את תוצאותיהם הבנקים הגדולים, יאהו ואפל . ענקית האלקטרוניקה אפל דיווחה על זינוק של 125% ברווחיה הרבעוניים ועל הכנסות שיא ברבעון השלישי של שנת הכספים של החברה, הרבה מעל תחזיות האנליסטים.

גולדמן סאקס דיווח על עלייה ברווחיו הרבעוניים. הבנק דיווח על רווח של 1.09 מיליארד דולר ברווחיו ברבעון השני, בהשוואה לרווח של 613 מיליון דולר, ברבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח היה נמוך משמעותית מתחזיות אנליסטים לרווח של 2.35 דולר למניה.

בנק נוסף שפירסם את תוצאותיו אתמול הוא בנק אוף אמריקה שדיווח על הפסד של 8.8 מיליארד דולר ברבעון השני, לעומת רווח נקי של 3.1 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה.

בזירה האירופית, ספרד ויוון גייסו אתמול 6 מיליארד יורו בהנפקות אג"ח בריביות גבוהות. הריבית בהנפקת האג"ח של ספרד זינקה ל-3.912% לעומת ריבית של 3.26% בהנפקה קודמת. ספרד הצליחה לגייס 4.4 מיליארד יורו (6.2 מיליארד דולר) בהנפקת אג"ח ממשלתיות, אשר היוותה מבחן נוסף לתיאבון המשקיעים לחובותיהן של המדינות מוכות החוב בגוש היורו.

יוון גייסה אף היא 1.62 מיליארד יורו בהנפקת אג"ח ל-13 שבועות, שבה הריבית הממוצעת ירדה ל-4.58% לעומת ריבית של 4.62% בהנפקה דומה ביוני.

מניות בולטות במסחר בת"א

אגרות החוב והמניות של טאו תשואת עדיין במרכז העניינים על רקע תנאי הסדר החוב החדשים שמציע בעל השליטה בן-דב. לפי ההצעה החדשה, כל מחזיק באגרת חוב מסדרה ב' או ג' ובלבד שרכש אותה עד סוף יום 12 ביולי 2011 ועלות הרכישה היתה נמוכה יותר משווי מניות ההמרה שיתקבלו בידיו בגין אגרות חוב אלו בעקבות ביצוע המתווה, יפוצה בגין הפער שבין עלות הרכישה לבין שווי מניות ההמרה לצורך קביעת הפיצוי. הפיצוי יתבצע באמצעות העברה ללא תמורה של מניות החברה שבבעלות בעל השליטה לפי שווי מניות ההמרה.

מניית HOT תרכז עניין היום על רקע הודעתה אתמול בערב (ג') כי דירקטוריון החברה אישר את המיזוג עם חברת הסלולר מירס. על פי האישור תשלם HOT לבעלי המניות של מירס כ-1.3 מיליארד שקל, כלומר 380 מיליון דולר. מסכום זה ינוכו חובות מירס אשר עומדים על 257 מיליון שקל.

מניות הגז ובראשן מודיעין ממשיכות לעורר עניין על רקע הודעתה של אי.די.בי פיתוח כי הגדילה החזקותיה בשותפות - ותרכוש יחידות השתתפות בשווי של כ-11 מיליון שקל ב-3 עסקות שונות. עם השלמת העסקה, תחזיק אי.די.בי ב-15.3% ממודיעין.

קבוצת דלק תמשיך למשוך את תשומת לב המשקיעים גם היום לאחר שנודע שלשום כי חברת הדירוג מידרוג הורידה את דירוג תחזית האשראי של הקבוצה, ל"שלילי" מ"יציב", מה שמעיד על היתכנות להורדת הדירוג בחודשים הקרובים.

  • אחד העם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully