וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"ל בית ההשקעות "מנורה" נעצר בחשד לקבלת שוחד

נועם בר, שלי אפלברג ושני מזרחי

28.7.2011 / 21:56

רונן אביגדור ושלומי שני הם המנכ"ל והסוחר שנעצרו בחשד לעבירת שוחד. ברשות ניירות ערך מעריכים כי הפרשה צפויה להסתעף לבתי השקעות נוספים

שופטת בית משפט השלום בתל אביב, דורית רייך, האריכה את מעצרו של רונן אביגדור מנכ"ל מנורה מבטחים קרנות נאמנות, עד יום ראשון בערב. אביגדור חשוד בקבלת שוחד בתמורה לרכישת מניות מקרנות נאמנות שניהל, אותן מכר לשלומי שני שעשה מהן רווח. אביגדור חשוד בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, תרמית בניירות ערך ועבירות על חוק הסדרת הייעוץ בהשקעות. השוחד שניתן למנכ"ל מגיע על פי החשד לסכום של עשרות אלפי שקלים.

רשות ניירות ערך עצרה ביום שלישי האחרון את אביגדור ואיתו את איש העסקים שלומי שני, הפעיל גם הוא בשוק ההון המקומי. לאביגדור מיוחסות עבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד. כמו כן, מיוחסת לו עבירת תרמית בניירות ערך.

עונש של עד חמש שנת מאסר

זו אינה הפעם הראשונה בה מועלים על ידי הרשות חשדות קשים נגד אביגדור, אשר נחקר בשנת 2010 בחשד לאותה עבירה, אך שוחרר על ידי קצין ממונה של הרשות וחזר לעבודתו. כחלק מהמעצר הנוכחי בוצע על ידי הרשות לניירות ערך חיפוש מלא בביתו של המנכ"ל בו נלקחו כלל המחשבים, 30 אלף שקל ו-4,000 דולר.

עבירת תרמית בניירות ערך עלולה לגרור עונש של עד חמש שנות מאסר ונחשבת לכל פעולה בה אדם עשה, הניע, או ניסה להניע אדם אחר לרכוש או למכור נייר ערך תוך הבטחה, תחזית או אמרה שידע כי היא כוזבת ומטעה.

לפני כשנה חקרה רשות ניירות ערך גורמים שונים בשוק ההון, ביניהם מנכ"ל בית השקעות, בחשד לכך שקרנות נאמנות שהיו תחת ניהולו ביצעו עסקות שסייעו לחילוץ צד ג' מהשקעה שביצע. בעסקות חילוץ, המחלץ פועל לטובת צד ג', ולא לטובת בעלי היחידות בקרנות אותן הוא מנהל. כך, בעסקות אלה צד ג' שרכש נייר ערך יודע שיוכל למכור אותו למחלץ. היתרון הוא שקרן הנאמנות מספקת נזילות לאותו מוכר, לעתים אף בלי להוריד את המחיר בשוק, כפי שהיה קורה אילו אותו מוכר היה מגיע לשוק ומנסה למכור את הנייר.

נהג למחוק נתוני הפסד

סנגורו של אביגדור, עו"ד עמית בן ארויה, ציין כי לו בית המשפט היה יודע מה הסכומים שמרוויחים אנשי שוק ההון, הרי שלא היתה עולה טענה של שוחד נגד המנכ"ל בגובה של עשרות אלפי שקל כפי שנטען על ידי הרשות לניירות ערך. הסוחר מיוצג על ידי עו"ד רחל תורן.

בשנת 2010 הסתבך שלומי שני בהשקעה כושלת בטאו כאשר קנה מבעל השליטה אילן בן דב 25% ממניות טאו אחרי הקנייה התרסקה המניה עוד באותו היום בכ20% וגרמה לו להפסדים רבים.

זו אינה הפרשה הראשונה בה הסתבך שני. בשנת 1993, כשהיה בן 27 ושימש כמנהל תיקי השקעות בחברת סהר לניירות ערך, הוגש נגדו כתב אישום בבית משפט השלום בתל אביב באשמת זיוף, שימוש במסמך מזויף, גניבה בידי מורשה וקבלת דבר במרמה. כתב התביעה האשים את שני כי שינה נתונים בדו"חות של חשבונות ניירות ערך של לקוחותיו בסכום של כ-500 אלף שקל.

הנאשם רצה להרשים את לקוחותיו כאילו הם רק מרוויחים כאשר הוא מנהל את תיקי ההשקעות שלהם ונהג למחוק מדו"חות החשבונות שלהם נתונים ששיקפו הפסד והכניס במקומם סכומים שכאילו הרוויחו. כתוצאה מכך, על פי הנטען, התרשמו הלקוחות והפקידו צ'קים נוספים בידיו, אותם נהג להפקיד בחשבונות של לקוחות אחרים שנוצרו אצלם הפסדים.

על פי ההערכות באותה העת, הפסיד שני את עיקר כספו וכספי לקוחותיו באותה התקופה באופציות של בנק הפועלים. שני רכש אופציות אלו זמן קצר לפני הפקיעה, מתוך אמונה כי הן יעלו בחוזקה. ואולם, אופציות אלו נמחקו בשווי של אגורה ולא הומרו כלל למניות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully