צניחה של 21% בביקוש לדירות חדשות

המחאה מקררת את השוק? על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה חלה ירידה של כ-7% בביקושים לדירות חדשות

ערן אזרן

ירידה של 21% נרשמה בביקוש לדירות חדשות ברבעון השני בהשוואה לרבעון הראשון של 2011 (ינואר-מארס) של 2011 - כך עולה מנתונים שפירסמה היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, מדובר על ירידה של כ-7% בביקושים. מבדיקת נתוני המגמה בתוך התקופה (פברואר-מאי), עולה שחלה ירידה של 1.4% בממוצע לחודש.

הכמות המבוקשת הגדולה ביותר של דירות חדשות בינואר-יוני 2011 נרשמה בירושלים (953 דירות). ביבנה נרשמה עלייה בכמות המבוקשת של הדירות החדשות מ-173 דירות ל-876, בגני תקווה מ-81 דירות ל-,394 ברמלה מ-97 דירות ל-438 ובבאר שבע חלה עלייה של 77%. לעומת זאת, בכפר סבא, אשדוד ופתח תקווה חלה ירידה של 40%, 34% ו-28% בהתאמה. כ-37% מסך כל הכמות המבוקשת של דירות חדשות היו במחוז המרכז, וכ-7% בלבד במחוז ירושלים.

בנוסף לירידות החדות בביקושים, חלה אף ירידה בכמות עסקות המכירה של דירות חדשות. במהלך הרבעון השני (חודשים אפריל-יוני) מספר העסקות לרכישת דירות חדות נפל בכ-12% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, ובהשוואה לרבעון הראשון חל קיטון של 19%. בסיכום כללי של חצי השנה (ינואר-יוני) חלה ירידה של כ-3.2% בממוצע לחודש במספר הדירות החדשות שנמכרו לאחר עלייה של 1.6% בממוצע לחודש במרס-דצמבר 2010.

"פיתוח הפריפריה יהווה פתרון למצוקת הדיור"

הנתונים שפורסמו מלמדים גם על היקף הפעילות של קבוצות הרכישה ברחבי הארץ. כ-55% מהדירות החדשות לבנייה פרטית בתל אביב היו של קבוצות רכישה, כ-29% במחוז ירושלים וכ-19% במחוז המרכז.

מכלל הדירות החדשות שעומדות למכירה בסוף יוני 2011, כ-39% מוצעות במחוז המרכז, כ-20% במחוז הדרום, כ-13% במחוז תל אביב, כ-12% במחוז ירושלים, וכ-6% בכל אחד מהמחוזות חיפה והצפון. בהשוואה לסוף יוני 2010, נרשמה עלייה של כ-58% במחוז הדרום, של כ-28% במחוז המרכז, של כ-13% במחוז חיפה ושל כ-4% במחוז הצפון. ואילו במחוז תל אביב נרשמה ירידה של כ-16% ובמחוז ירושלים לא חל שינוי.

הבוקר שיגר "פורום הנגב" מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על רקע מחאת הדיור, ובו נטען כי פיתוח מואץ של הפריפריה בנגב ובגליל מהווה מענה הולם למצוקת הדיור. במסגרת המכתב הציע הפורום מספר פיתרונות למצוקה, ובהם: הצפת שוק הנדל"ן בקרקעות לבנייה בנגב ובגליל; הצעת קרקעות בפריפריה במחירים זולים (ואף מסובסדים במידת הצורך) לכל מי שיתחייב לעבור להתגורר באזורים אלה בחמש השנים הקרובות; הענקת תמריצים לחבורת בנייה ולקבלנים שייבנו באזורים אלה; פתיחת מסלול תכנון ובנייה נפרד לפריפריה, "חף מבירוקרטיה סבוכה", וכן הטבות מיסוי לעוברים לגור בפריפריה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully