וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המסחר התנודתי ממשיך: מדד מניות הבנקים מוסיף 2%

רם עוזרי

8.8.2011 / 14:45

המסחר בתל אביב ממשיך להטלטל בעקבות הזעזועים בעולם. החוזים העתידיים בניו יורק מורים על ירידות של 2%, ובורסות אירופה חזרו לירידות אחרי הכרזת הבנק המרכזי

מסחר תנודתי במיוחד נרשם היום בבורסה של תל אביב. המדדים המובילים בבורסה בתל אביב, שהגיעו בשעות הבוקר לעליות של 2.5%, נמחקו לגמרי לקראת אמצע יום המסחר, ובשעה זו הם חוזרים לעליות של 0.8%.

מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 עולים שניהם בשעה זו ב-0.8%. מדד הבנקים רושם עליות של 2%, ומדד הנדל"ן עולה ב-0.1%. מניית בנק הפועלים מוסיפה 3% לערכה במחזור הגבוה בבורסה, לאחר שאיבדה אתמול 9%. לעומתה, מניית כיל מאבדת 0.5%.

בשוק קרנות הנאמנות מעריכים היום שקצב הפדיונות שהוזרם עד כה למערכת עומד על חצי מיליארד שקל. "אם פקודות המכירה ימשיכו באותו קצב, נסיים את היום עם פדיונות של מיליארד שקל בקרנות המסורתיות", אמר גורם בשוק. עם זאת, נראה שהמעבר לירידות יובילו להתגברות קצב הפדיונות של הציבור.

"הלחץ על המדדים מביא ליציאת 'כסף טיפש' מהשוק"

בשוק קרנות הנאמנות העריכו היום שקצב הפדיונות שהוזרם למערכת במחצית היום עומד על חצי מיליארד שקל. "אם פקודות המכירה ימשיכו באותו קצב, נסיים את היום עם פדיונות של מיליארד שקל בקרנות המסורתיות", אמר גורם בשוק. עם זאת, נראה שהמעבר לירידות יוביל להתגברות קצב הפדיונות של הציבור.

הפדיונות שנרשמו בתעשיית הקרנות אתמול היו מהגבוהים אי פעם, והסתכמו ב-1.4 מיליארד שקל בקרנות המסורתיות בלבד. "מדובר בכסף שמוחזק בעיקר על ידי משקיעים פרטיים ולא מוסדיים. המשקיעים הפרטיים ברחו היום מקרנות ותעודות סל של מניות ואגרות חוב קונצרניות על רקע הפחד מהורדת הדירוג של ארצות הברית", אמרו בבית ההשקעות מיטב.

מורן צור, מנכ"ל מיטב טרייד, העריך שירידות אלה מהוות הזדמנויות עבור המוסדיים. "הלחץ על המדדים מביא ליציאת 'כסף טיפש' מהשוק - בעיקר מדובר בפדיונות של קרנות נאמנות המגיבים ללחץ של משקי בית. הם זורקים סחורה מפחד ולא תמיד זה נעשה בצורה מושכלת", הסביר צור.

בורסות אירופה חזרו לירידות שערים לאחר הכרזת הבנק המרכזי של אירופה על רכישת אגרות חוב של איטליה וספרד. האפקט הראשוני של ההכרזה, שהביא לעליות שערים בבורסות אירופה, התמוגג והבורסות המרכזיות ביבשת חזרו לרשום ירידות שערים.

סוכנות האשראי מודי'ס מזהירה את ארה"ב

מה שעמד במרכז העניין בשווקים היה הורדת הדירוג של ארה"ב על ידי סוכנות הדירוג סטנדרט אנד פור'ס (S&P). נראה שבסוכנות הדירוג S&P לא מתכוונים להרפות מהממשל האמריקאי בקרוב. בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקאית ABC אתמול אמר מנכ"ל הסוכנות, ג'ון צ'יימברס, כי ישנו סיכוי של 1 ל-3 להורדה נוספת בדירוג האשראי של ארה"ב בתקופה הקרובה.

היום הצטרפה סוכנות דירוג האשראי מודי'ס שבה והזהירה היום כי גם היא עלולה להוריד את דירוג האשראי המושלם של ארה"ב (AAA) לפני 2013, אם התחזית התקציבית או הכלכלית תיחלש באופן משמעותי. עם זאת, הסוכנות אמרה כי היא רואה פוטנציאל להסכם חדש בוושינגטון שיקצץ את הגירעון התקציבי לפני כן. החוזים העתידיים בבורסות ניו יורק מצביעים בשעה זו על ירידות שערים של 2%-2.4%.

בשוק הסחורות ניכרת ציפיית המשקיעים למיתון, כאשר מחיר הנפט נפל ב-3.4% והזהב, המשמש מפלט למשקיעים בעיתות משבר, זינק ב-2.9% ל-1,700 דולר לאונקיה. זאת בשעה שהדולר נחלש אל מול המטבעות העיקריים. גם ירידות שערים שנרשמו בבורסות אסיה היום מוסיפות לסנטימנט השלילי.

"ארה"ב לא נמצאת בסכנה של חדלות פירעון. הדירוג המצופה זהב שלה אולי נפגע, אבל מדובר על פגיעה סמלית. בשוק שמחפש סמלים, זה הסיפור המרכזי". כך אמר אתמול אייל ידווב, ראש מחלקת המימון בחברת הייעוץ גיזה, זינגר אבן. "יש בשוק פאניקה, ולפאניקה יש השפעה בפני עצמה, בנפרד ממה שקורה בכלכלה האמריקאית".

מניית קבוצת דלק יורדת בצורה חדה יותר מהמדדים

מניות כור ודיסקונט השקעות , שהתרסקו אתמול ב-17.5%, מוסיפות לרדת. הירידות נרשמות על רקע הסכנה שירידה נוספת במניות קרדיט סוויס שבבעלות כור תגרור פירעון מיידי שקיבלה החברה למימון רכישת המניות. אתמול, לאחר עימות עם רשות ני"ע, הוציאה אי.די.בי, שבשליטת נוחי דנקנר, דיווח לבורסה, ממנו עולה כי ירידה של 7.5% במניות הבנק תביא לפירעון מיידי. מוקדם יותר בבוקר דיווחה כור כי תיטול הלוואה של 500 מיליון שקל מקבוצת אי.די.בי, הלוואה שתשמש כרית ביטחון למקרה שתצטרך להגדיל את השעבודים לבנקים.

גם מניית קבוצת דלק, בשליטת יצחק תשובה, יורדת בצורה חדה יותר מהמדדים. אתמול רשמה המניה נפילה של 9%, ובסך הכל מחיקה של 738 מיליון שקל משווי השוק שלה. מרמת השיא שלה באפריל מסכמת המניה צניחה של כ-32%. כלכלית ירושלים, באמצעותה מחזיק אליעזר פישמן באשכול העסקי שלו - איבדה 13% והשילה 381 מיליון שקל משווי השוק. מניית החברה לישראל - חברת האחזקות שבשליטת משפחת עופר - נפלה בכ-8%, וסיכמה ירידה של 32% מרמת השיא.

גם מניות הבנקים סבלו מירידות חדות משאר המדדים. זאת על רקע החשש שהביע אתמול המפקח על הבנקים דודו זקן מפני מהאשראי לתחום הנדל"ן (בינוי ונדל"ן ומשכנתאות). בסקירה לסיכום שנת 2010 בענף הבנקאות צוין כי "בסוף 2010 היוותה החשיפה של הבנקים לענפים אלו שליש מסך תיק האשראי". כמו כן, בסקירה מציין המפקח על הבנקים, כי ההיסטוריה מלמדת כי לבנקאים קשה מאוד לחזות משבר נדל"ן, וכי הם נוטים לשגות בהערכת הסיכון של האשראי לתחום הנדל"ן.

sheen-shitof

הסוד? שחיית חתירה

איך להיראות ולהרגיש מצוין, לחיות בריא ולהפחית במשקל?

בשיתוף TI SWIM

מכתשים אגן מדווחת על רווחים בסך 45.4 מיליון דולרים

עונת הדו"חות החלה לצבור תאוצה עם הגשת דוחותיה הרבעוניים של ענקית הסלולר סלקום. החברה הציגה הבוקר לבורסה את תוצאותיה לרבעון השני של 2011, בדו"ח המשקף את המשך המגמה של מה שהחברה מכנה "השינויים הרגולטורים והגברת התחרות": החברה מדווחת על קיטון בהכנסות משירותים של 24.5% ל-1.1 מיליארד שקל. בסך כל ההכנסות של החברה, כולל מכירת מכשירים, החברה חווה ירידה של 6% בתוצאה של 1.58 מיליארד שקל.

גם חברת אורמת, שבשליטת דיתה ויהודה ברוניצקי, הגישה היום דוחות רבעוניים. החברה הרוויחה 7.6 מיליון דולר ברבעון השני של 2011, בהשוואה להפסד של 2.7 מיליון דולר ברבעון המקביל לו ב-2010. הכנסותיה של אורמת, שעוסקת באמצעות החברה הבת אורמת טכנולוגיות בייזום, הקמה והפעלה של תחנות כח גיאותרמיות, צמחו ב-10% ברבעון השני של 2011 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2010, והסתכמו ב 106 מיליון דולר.

מכתשים אגן מדווחת אף היא, רגע לפני מכירתה. החברה הרוויחה 45.4 מיליון דולר ברבעון השני של 2011 בהשוואה לרווח של 12.4 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2010. מחזור המכירות של מכתשים גדל ב-20.3% ברבעון החולף בהשוואה למקביל לו בשנה שעברה, והגיע ל-723 מיליון דולר.

מי שהגיב מהר לנפילות השערים הוא דירקטוריון חברת מועדון 365, ספקית שירותים עסקיים לגופים מסחריים. הדירקטוריון החליט אתמול לאמץ תוכנית רכישה עצמית של איגרות חוב. זאת על רקע המימושים הכבדים בשוק. העלות הכוללת המשוערת של תוכנית הרכישה מסתכמת בכ-20 מיליון שקל, והיא נכנסת לתוקפה כבר היום.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully