המגמה מתהפכת: אחד העם עבר לירידות

אחרי שנפתח בעליות שערים, עבר המסחר בבורסה התל אביבית להתנהל בירידות. מדד ת"א 25 התחזק ב-0.7% בפתיחה אך נחלש עתה ב-0.7% , ת"א 100 עלה בתחילת המסחר ב-0.6% אך עתה יורד ב-0.8%

שלי אפלברג
10/08/2011

רכבת ההרים נמשכת: אחרי התיקונים בוול סטריט, נפתח הבוקר המסחר באחד העם במגמה חיובית אך בהמשך עבר לירידות. מדד ת"א 25 התחזק ב-0.7% בפתיחה אך נחלש עתה ב-0.7% , ת"א 100 עלה בתחילת המסחר ב-0.6% אך עתה יורד ב-0.8% , מדד הנדל"ן הוסיף לערכו בתחילת היום כ-1% אך עבר להיסחר בעלייה של 0.2%, מדד הבנקים שרשם את העלייה החדה של היום - כ-1.3% - צונח מטה ב-2.1%. מדדי התל בונד שרשמו בשיא עליה של עד 0.5% עברו לירידות של 0.3%.

"תעצרו את השווקים, אני רוצה לרדת" - כך תיאר אנליסט אופנהיימר אתמול את המצב בשווקים כאשר ביום ראשון צנח מדד תל אביב 25 ב-7% ויום לאחר מכן עלה במהלך המסחר ב-3%, ונסגר בעלייה של כ-1.5%.

רכבת ההרים התרחשה גם בניו יורק כאשר החוזים העתידיים על וול סטריט הראו אתמול בצהרי היום על ירידה של 1%, כעבור חצי שעה עברו לעליות של 1.5% ומאוחר יותר נסחרו בעליות של 3.5%. בהמשך, לאחר הודעת הבנק הפדרלי עברו חלק מהמדדים לירידות חדות לזמן קצר אך סגרו בסופו של דבר בזינוק של כ-5%.

גם באסיה עליות

בסוף יום המסחר התנודתי, עלה הדאו ג'ונס בכ-4% הנאסד"ק זינק ב-5.3% וה-S&P500 קפץ ב-4.7%. אג"ח של ארה"ב ל-10 שנים עלו בחדות מספר דקות אחרי הודעת הבנק הפדרלי והתשואה עליהן ירדה לשפל של 2.34%. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לשנתיים ירדה ב-0.1% לשפל של 0.17%.

בבורסות אסיה מתנהל הבוקר המסחר בעליות שערים לראשונה לאחר שישה ימי ירידות, בעקבות העליות החדות בוול סטריט אמש ולאחר שהבנק הפדרלי הותיר את הריבית בארה"ב בשפל. הדולר נחלש מול הין ומחיר הנפט מזנק.

בשוק ההון מסבירים כי פחד מניע כיום את השווקים: החשש ממיתון קשה בארה"ב, מאי תשלום חובות באירופה ומחדלות פירעון של מדינות כגון איטליה ספרד. פחד זה גורם למשקיעים בארה"ב למכור מכל הבא ליד מבלי להתייחס לשאלה האם מדובר בסחורה דפנסיבית או סחורה בעלת סיכון .על פי ההערכות, פחד זה גורם לממשלות להצהיר כי הם יזרימו כספים לשוק בשביל שלא יפול. הפחד גרם, ככל הנראה, ליו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, להותיר את הריבית בארה"ב ברמה על 0% ולהודיע כי עד אמצע 2013 לא יהיה שינוי בריבית לאור ההרעה במצבה של ארה"ב.

בישראל מצטרף לכל הפחדים הללו החשש מהידרדרות בטחונית לצד מהפכה חברתית אשר תפרוץ את התקציב הממשלתי. חששות אלה גורמים, ככל הנראה, למשקיעים הפרטיים במשק הישראלי למשוך סכומי עתק של כיותר מ-3.5 מיליארד שקל מקרנות הנאמנות של המניות ואגרות החוב.

גורמים בשוק אמרו אתמול כי תשעה באב הציל את תיקי הפנסיה של המשקיעים ומנעו את הסחרור. סוחרים אחרים טענו כי בעוד שהשוק סגור, מנהלי ההשקעות והאנליסטים מתייעצים לגבי דרכי פעולה אפשריות להוראות הפתיחה לשוק.

ההשפעה התיאורטית על מדד 25 היתה צריכה להיות עליה של 0.67% במדד המרכזי בתל אביב . אך כתוצאה מירידת הדולר בשיעור של 0.43% מתקזזת מרבית העליה . טבע בבוקר היתה אמורה לעלות ב 0.08% וברגע זה יורדת 0.77% שלמה מאיר מנהל השקעות בכיר בDBM "השווקים חוששים מהמשך ירידת הדולר. " ואנו רואים ביטוי לכך בחברות הדואליות.

התנודות החדות כלפי מטה במניית בנק השווייצי קרדיט סוויס, אילצו את חברת כור מקבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר ומשפחות מנור ולבנת למכור חלק מהאחזקות בקרדיט סוויס שעמדו עד לימים האחרונים על כ-3.21% . זאת בכדי להגדיל את יתרות הפקדונות המשועבדים לבנקים הממנים את רכישת המניות - סיטי ומורגן סטנלי ובכך להקטין את יחס החוב לבטוחה שנמצאת בידי הבנקים. החברה לא ציינה למי נמכרו המניות. לפי הערכות, מכרה כור בימים האחרונים כ-0.4% מקרדיט סוויס בכ-500 מיליון שקל.בתחילת המסחר אנו רואים כי כל חברות ההחזקה הקשורות לנוחי דנקנר ממשיכות להפגין חולשה כתוצאה מההפסדים שלו בקרדיט סיוויס והגדלת הלוואת הגישור ל- 700 מיליון שקל.

החולשה שאפיינה את חברות ההחזקה ממשיכה לתת את אותותיוה בתל אביב שהבולטות בינהם הם חברות ההחזקה של נוחי דנקנר שיורדים בשיעורים חדים גם היום דוגמא לכך ניתן לראות בדיסקונט השקעות אשר ירדה בשבוע האחרון 21%.

מניית טבע תיסחר בתל אביב על רקע ההתאוששות אמש בוול סטריט: המניה החזירה לערכה קרוב ל-9.5% לאחר שצנחה בכ-20% בנאסד"ק בשבועיים האחרונים. הצרות של טבע החלו ב-1 באוגוסט בעקבות פרסום תוצאות לא מעודדות של הניסוי בתרופה לקווינימד - הצפויה לשמש כתחליף למוצר הדגל, קופקסון.

עדכון ראשון: 10:21

  • אחד העם
  • בן ברננקי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully