הטייקונים ממשיכים ליפול: מניית זיסר מאבדת 15%

המסחר באחד העם מתנהל בתנודתיות אך מניות הטייקונים ממשיכות בנפילה. מניית כור יורדת ב-4.3% והשלימה ירידה של 30% מתחילת החודש

דרור רייך

ניירות הערך של הטייקונים וחברות האחזקות שלה ממשיכים ליפול גם היום: אג"ח 1 של אלביט הדמיה, שבבעלות מוטי זיסר, נסחרים בירידות של עד 12% בתשואת זבל של כ-40%. מניית אלביט הדמיה מאבדת כ-15%.

איגרות החוב של קונצרן אי.די.בי של נוחי דנקנר נסחרות בירידות : אג"ח ד' של אי.די.בי עם תשואה של כ-10%, מניית כור בירידה של כ-4.3% והשלימה צניחה של 30% מתחילת החודש ו-53% מתחילת שנה על רקע החששות מעסקת קרדיט סוויס .

גם יוסי מימן לא נשאר מאחור: האג"ח של אמפל יורדות ב-4.5% ונסחרות בתשואה של 35%.

הבורסה באחד העם ממשיכה בתנודתיות בהמשך לירידות החדות בסגירת המסחר בוול סטריט אמש והפתיחה החיובית של הבורסות באירופה. מדד ת"א 25 עולה ב-0.6%, מדד ת"א 100 עולה ב-0.4% מדד הבנקים נסחר ללא שינוי ומדד הנדל"ן נופל בכ-2.7%. החברה לישראל נסחרת סביב האפס, פריגו עולה בכ-4.85% ואפריקה משילה כ-3.6% מערכה.

יניב פגוט מאיילון חברה לביטוח מציין כי "הנזקים שנגרמו ללקוחות הסולידים חזקים, המוסדיים מלקקים את הפצעים ולא רצים לנצל כל הזדמנות שנוצרת בשוק". עוד הוסיף פגוט כי "בטווח הלא רחוק תהיה התייחסות של חברות הדירוג לאג"חים, ואם הם ירדו לרמת -A (כרגע +A) סדרות שלמות עלולות להיגרע ממדד התל בונד ואז יש פוטנציאל נפיץ".

משבר בשווקים

הדאו ג'ונס נפל אמש ב-4% והנאסד"ק איבד 3.5%. בורסות אירופה סגרו בירידות חדות, כאשר מילאנו השילה 7%, פאריס מדריד ופרנקפורט איבדו 5%.

סוכנות דירוג האשראי פיץ' הורידה אתמול את דירוג האשראי של קפריסין, הזהירה כי היא ככל הנראה לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה הפיננסיות השנה ותזדקק לחילוץ מצד האיחוד האירופי. פיץ' הורידה את דירוג האשראי של קפריסין מ-Aמינוס ל-BBB, והעניקה לה תחזית שלילית, אשר מרמזת כי הורדות נוספות עלולות להתרחש בעתיד.

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, נתן לשרי האוצר והתקציב שבוע להגות אמצעים חדשים לקיצוץ עול החובות של צרפת על רקע התגברות החששות בנוגע לחדירת משבר החוב האירופי למדינות הליבה, דיווח "פייננשל טיימס". החלטה סופית בנוגע להיקף הקיצוצים החדשים תיכלל בתקציב 2012, ותתבצע בפגישה בין סרקוזי לראש הממשלה פרנסואה פיון ב-24 באוגוסט.

סרקוזי קטע אתמול את החופשה שלו בריביירה הצרפתית וזימן את שרי הממשלה לישיבת חירום אשר עסקה במצבה הכלכלי של צרפת. בהצהרה שערך לאחר הישיבה בת השעתיים בארמון האליזה, אמר סרקוזי כי מחויבותה של צרפת להפחתת הגירעון מ-7.1% מהתמ"ג בשנה שעברה ל-3% מהתמ"ג עד 2013 "תישמר, ללא קשר להתפתחות המצב הכלכלי". החוב של צרפת נאמד ב-2.5 טריליון דולר, שהם 88% מהתמ"ג.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,784.3 דולר לאונקייה, זינוק של 2.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק לאחר שבמהלך המסחר עלו לשיא תוך יומי של 1,801 דולר לאונקייה. מחיר הזהב קפץ ב-8.2% מאז שחברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס(S&P) הורידה את דירוג האשראי של ארה"ב ב-5 באוגוסט. החוזים על הנפט הגולמי למסירה בספטמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 82.89 דולר לחבית, עלייה של 4.5%. החוזים נסגרו אתמול במחיר של 79.3 דולר לחבית - הרמה הנמוכה ביותר מאז שלהי חודש ספטמבר.

בשוק המט"ח, הין מתחזק ב-0.4% מול הדולר לשער של 76.682 ין לדולר לאחר שאמש התקרב לכדי מרחק נגיעה מרמתו הגבוהה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה - 76.25 ין לדולר. הין מזנק גם ב-2% אל מול היורו לשער של 108.43 ין ליורו. היורו יורד ב-1.3% מול הדולר לשער של 1.4185 דולר.

כור מקבוצת אי.די.בי אחזקות דיווחה אתמול בערב כי הגיעה להסכמות עם בנק הפועלים לגבי שינויי הגדרת יחס שווי שוק של נכסים לחוב. היחס התקרב לאזור ה- 1.4 - יחס שהיה מאפשר לפועלים להעמיד חלק או את מלוא האשראי של כ-900 מיליון שקל לפרעון מיידי אם כור לא תבצע פעולות לשיפור היחס בתוך 14 ימי עסקים.

במסגרת ההסכמים החדשים, שונה היחס כך שהוא לא יפחת מ-1.32. נכון להיום, בעקבות ההזרמות של 700 מיליון שקל על ידי החברות האם, דיסקונט השקעות ואי.די.בי פיתוח של הלוואות בעלים נחותות לחוב של הפועלים ומהוות בעצם תוספת להון עצמי, כור עומדת כיום ביחס הנדרש העומד על כ-1.4.

המפקח על הבנקים, דודו זקן, מאלץ עם משפחת מנור - אחת מהשותפות בגרעין השליטה באי.די.בי - למכור את מניותיה באי.די.בי עד לשיעור המותר על פי חוק הבנקאות או לחילופין למכור את השליטה בבנק אגוד עד 10 באוגוסט 2012. יצחק מנור, שברשותו כ-13.3% ממניות אי.די.בי, נמנה עם יורשי דוד לובינסקי, המחזיק כ-22.7% בבנק אגוד (דרך נכסי לובינסקי ושרודר).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully