חשד: סינדיקט לגניבת יהלומים במפעל של לבייב

האינטרפול הודיע כי ישתף פעולה עם משטרת נמיביה בחקירת מפעל ליטוש היהלומים של לב לבייב. בעבר האשימה החברה עובד ישראלי במפעל בגניבת יהלומים

TheMarker
18/08/2011

החקירה בנוגע למפעל ליטוש היהלומים של לב לבייב בנמיביה התרחבה השבוע לאחר שהאינטרפול הודיע כי ישתף פעולה עם משטרת נמיביה בחקירת חשדות לפיהם פועל במפעל סינדיקט בינלאומי לגניבת יהלומים - כך דיווח היום "דה נמיביאן", העיתון הגדול במדינה.

לפי הדיווח, משטרת נמיביה הזעיקה את האינטרפול במטרה ללכוד את החשודים בגניבת היהלומים. החשדות נגד מפעל הליטוש של לבייב הופיעו בפעם הראשונה בינואר, אז החרימה המשטרה המקומית 1,825 יהלומים במהלך בדיקה שגרתית, בחשד שמקורם לא בנמיביה וכי הם הגיעו למדינה בדרכים לא חוקיות. החברה האשימה בגניבה עובד ישראלי במפעל, גבי שטרית, וטענה כי ניסה לגנוב את היהלומים, אולם החקירה הסתעפה ומשטרת נמיביה חושדת כעת כי המפעל שימש בית לארגון בינלאומי לגניבת יהלומים.

הפרשה החלה ב-14-13 בדצמבר, כשהשלוחה הנמיבית של לבייב רכשה 6 קופסאות של יהלומים לא מלוטשים במשקל 3,371 קראט מחברת היהלומים הממשלתית בנמיביה (NDTC), הנמצאת בבעלות משותפת של הממשלה ודה בירס. לפי מנהל היבוא והיצוא של החברה בנמיביה, ג'ורדן קזואה, הוא הגיש בטעות בקשה לא נכונה ליצוא יהלומים, בעוד שחברת היהלומים של לבייב, LLD, טוענת כי המסמכים היו נכונים וכי 1,171 קראט של יהלומים נשלחו לישראל בעוד ש-2,200 קראט נשארו לליטוש במפעל.

שטרית, לעומת זאת, טען כי היהלומים המלוטשים שהחרימה הממשלה בינואר הוברחו למדינה כדי להסתיר יצוא לא חוקי של 3,371 קראט של יהלומים לא מלוטשים, בשווי 2.7 מיליון דולר וכי הנהלת LLD אמרה לו לפגוש סוכן ישראלי ולקבל את היהלומים בינואר. לפי "דה נמיביאן", הודה שטרית כי ידע שהוא עובר על החוק, אך חש שאין לו ברירה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully