המסחר ייפתח על רקע הירידות בוול סטריט וההסלמה

הבורסה בתל אביב נחתמה ביום חמישי בירידות על רקע מתקפת הטרור והורדת תחזית הצמיחה העולמית של מורגן סטנלי. ביום חמישי המדדים המובילים בוול סטריט ננעלו בירידות החדות מאז 2008

דרור רייך
19/08/2011

המסחר באחד העם ייפתח הבוקר על רקע הירידות בוול סטריט והמשך ההסלמה בדרום. הלילה (ראשון) נורו 6 רקטות ומטח פצצות מרגמה לעבר ישובי הדרום. שני קסאמים שוגרו לעבר המועצה האזורית חוף אשקלון, אחת הרקטות גרמה נזק קל לכמה מבנים אך לא היו נפגעים. לפנות בוקר נורו מטחי רקטות ופצצות מרגמה לעבר המועצה האזורית אשכול, הרקטות התפוצצו בשטח פתוח.

אתמול נהרג אדם אחד, נפצעו שבעה ועשרות לקו בחרדה כתוצאה ממטח גראדים לעבר יישובי הדרום. בבאר שבע נהרג אדם, ארבעה נפצעו באורח קשה, מתוכם פצועה אנוש, ועשרות בני אדם הגיעו לבית החולים סורוקה כשהם סובלים מחרדה, כתוצאה מירי הרקטות לעבר העיר. הלילה הותר לפרסום שמו של ההרוג: יוסי שושן, בן 38 מאופקים, שהותיר אחריו אישה בהריון מתקדם ושתי בנות.

בפגיעת רקטה במרכז העיר אופקים נפצעו באורח קל תינוקת בת שבועיים, ילדה בת 8 וגבר בן 20. רקטה נוספת שנורתה לכיוון באר שבע יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. ועדות ההתנגדות העממית קיבלו אחריות על הירי לעבר באר שבע, בעוד החמאס קיבל אחריות על הירי לעבר אופקים.

עוד בוואלה!

צפו: איך להפוך את ארוחת הערב עם הילדים לפעילות חוויתית?

בשיתוף חברת גליל

ירידות על רקע הפיגוע המשולב והורדת תחזית הצמיחה

הבורסה בתל אביב נחתמה ביום חמישי בירידות על רקע מתקפת הטרור המשולבת ועל רקע הורדת תחזית הצמיחה העולמית של מורגן סטנלי. מדד תל אביב 25 איבד 3.8% מערכו וסגר השבוע ירידה של 0.2% לצד ירידה חודשית של 13.3% וייפתח ברמה של 1,065.18 נקודות. תל אביב 100 ירד ב-3.5% אך עלה השבוע ב-0.4% לצד ירידה חודשית של 13.7%. מדד נדל”ן 15 נחלש ב-2.5% אך עלה השבוע ב-4.4% לצד ירידה חודשית של 13%. מדד הבנקים צנח ב-5.2% עקב הפחד של המשקיעים לגבי החשיפה שלהם לאג"ח באירופה. השבוע השיל מדד הבנקים מערכו כ-4.2% ובסיכום חודשי נפל ביותר מ-20%.

מדדי התל בונד סיימו גם כן בטריטוריה האדומה, תל בונד 20 היה עם הירידה החדה ביותר של 0.8%, תל בונד 60 עם ירידה של 0.6% ותל בונד 40 עם ירידה של 0.4%.

הדאו ג'ונס איבד 1.6%

המסחר בוול סטריט ננעל בסוף השבוע בירידות שערים חדות, בסיומו של יום מסחר תנודתי ועל רקע התגברות החששות להאטה בכלכלה העולמית והורדת תחזית הצמיחה של כלכלת ארה"ב. לאחר שביום חמישי רשמו המדדים המובילים בבורסה האמריקאית את הנפילה החדה מאז 2008, מדד הדאו ג'ונס ירד ב-1.6% ל-10,817.95 נקודות ואיבד 4% מערכו בסיכום שבועי. S&P 500 ירד ב-1.5% ל-1,223.53 נקודות והשלים ירידה שבועית של 4.7% ומדד הנאסד"ק ירד ב-1.6% ל-2,341.84 נקודות והשלים נפילה שבועית של 6.6%. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים ירדה ב-0.01% ל-2.07%.

כמו כן, מחיר החוזים על הנפט למסירה בספטמבר ננעל היום בירידה של 0.2% ל-82.26 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק, והשלים בכך ירידה שבועית של 3.7%, בעקבות החששות מהאטה כלכלית בארה"ב מחיר הזהב, לעומת זאת, ננעל בעלייה של 1.7% לשיא נעילה של 1,852.20 דולר לאונקייה.

מניות שירכזו עניין

סאני, חברת האחזקות שבשליטת אילן בן דב, נמצאת בגירעון של 34 מיליון שקל בהון החוזר ברמת החברה הבודדת ("סולו") נכון לתום הרבעון השני של 2011 - כך עולה מהדו"חות השנתיים שפירסמה החברה. סאני הינה יבואנית מוצרי סמסונג לישראל, והיא שולטת בחברת התקשורת הישראלית פרטנר בשרשור באמצעות חברת סקיילקס.

עיקר הגירעון הנוכחי בהון של סאני נובע מהצורך לשלם קרן וריביות בסך של כ-71 מיליון שקל בטווח הקצר, בעוד שבקופתה של החברה יתרות מזומנים של 28 מיליון שקל בלבד. סאני מציינת בדו"ח שבכוונתה למחזר את החוב או לקבל כנגדו הלוואות בנקאיות, וזאת בתמורה למניות פרטנר ומניות סקיילקס שבבעלותה ואינן משועבדות.

הצרות של מוטי זיסר נמשכות: חברת דירוג האשראי מידרוג הורידה את דירוג החוב של אלביט הדמייה והחברה בת פלאזה סנטרס אן.וי (62%) בדרגה אחת. רמת הדירוג של שתי החברות, שנשלטות על ידי זיסר, תעמוד על איי 3 לאחר ההורדה - רמה בינונית המשקפת סיכון אשראי נמוך. בנוסף לזאת, הורדת הדירוג נעשית עם אופק "שלילי" - כלומר תיתכן הורדת דירוג נוספת בעתיד.

נייר חדרה סופגת הפסד ברבעון השני

"הורדת הדירוג הינה בהמשך לאופק השלילי שהוצב עוד בחודש יולי 2010", כתבו במידרוג. "היא נובעת משחיקה מתמשכת בפרמטרים עסקיים ופיננסיים מובילים של אלביט, פגיעה משמעותית בנגישות החברה למקורות גיוס משוק ההון היוצרים אתגרים בשיפור המקורות הנזילים ומחשיפתה של החברה לצרכי הנזילות של חברת האם - אירופה ישראל.

חברת נייר חדרה, מקבוצת אי.די.בי סופגת הפסד כבד ברבעון השני של 2011 ומצטרפת לחברות המדווחות על האטה בסוף הרבעון השני ועל נתוני מקרו בתחילת הרבעון השלישי שמצביעים על התמתנות נוספת בנתונים הכלכליים בישראל בעקבות מגמה דומה בעולם בכלל ובארה"ב בפרט.

חברת נייר חדרה מקבוצת אי.די.בי הפסידה 35 מיליון שקל ברבעון השני של 2011 בהשוואה לרווח של 17 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2010. נייר חדרה נפגעה מהפרשה של 37 מיליון שקל בגין תביעת מס בטורקיה והחרפת התחרות בתחום החיתולים החד פעמיים של החברה, המוחזקת על ידי חוגלה קימברלי (49.9%) זאת על רקע יבוא חיתולים חד פעמיים על ידי חברת אלון הריבוע הכחול, וממעבר להפסד של החברה הבת מונדי נייר חדרה בתחום ניירות ההדפסה, ושל החברה הבת גרפיטי שעוסקת בשיווק ציוד משרדי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully