אחרי יום תנודתי: אחד העם נסגר בעליות

אחרי שהמסחר נפתח בירידות שינו המדדים כיוון וחתמו את היום בעליות חדות.מדד ת"א 25 שפתח בירידה 0.7% סגר בעלייה של כ-2.8%. ת"א 100 , שפתח בירידה של 0.8% סגר בעלייה של 2.6%

שלי אפלברג
22/08/2011

המסחר בבורסה בת"א מתנהל היום בתנודתיות: ירידות שערים קלות של כ-0.7% הפכו לעליות חדות של עד 4.7% במדדים המובילים. מדד ת"א 25 שפתח בירידה של 0.7% סגר בעלייה של כ-2.8%; ת"א 100 , שפתח עם ירידה של 0.8% סגר בעלייה של 2.6%; מדד נדל"ן 15 , לאחר ירידות הבוקר, התחזק ב-1.3% ומדד ת"א בנקים , שפתח עם ירידה של 0.5%, הוביל את התיקון מעלה בתל אביב עם זינוק של 4.7%. מדדי התל בונד רשמו זינוקים חדים של עד 0.9%, מדד התל בונד השיקלי נסגר עם תוספת של 0.3% לערכו. מחזור המסחר נסגר על 1.66 מיליארד שקל.

החוזים העתידיים בוול סטריט הצביעו בסוף יום המסחר בתל אביב על עליות של עד 2.5%.

בשלב זה נראה כי המוסדיים ממשיכים לפשוט על אחד העם וגורמים לעליות חדות במדדים. רק אתמול צנחו המדדים בתחילת היום בכ-4% במחזורים הגבוהים ב-60%-70% מהמחזור הממוצע הרגיל, אך לבסוף סיימו בעליות שערים, כפי שהיום התחילו המדדים בירידות של עד כ1% אך סיימו עם זינוקים נאים מעלה.

"רמת המחירים הנוחים גורמת למוסדיים להיכנס לתוך השוק במטרה להישאר לטווח הארוך (גמל, פנסיה וביטוח). הם בעיקר רוכשים תעודות של של המדדים המובילים - ת"א 25, ת"א 100 ות"א 75 וכן אג"חים של מדד התל בונד 20, 40 ו-60, וכמובן גם אג"ח ממשלתי - הם מתרכזים בעיקר בליבה של המסחר", כך הסביר ליאור כגן, מנכ"ל מבט תעודות סל מקבוצת מיטב את התיקון מעלה היום ואתמול בסוף יום המסחר.

מנגד בכיר בשוק ההון הוסיף כי "המצב בשווקים לא השתנה, יש מחירים נוחים שמביאים את הסוחרים לקנות סחורה אך האמוציות שולטות בסוחרים. השוק נשאר מסוכן והתנודתיות תימשך. רמת הסיכון גדלה, אבל השוק הגזים עם הירידות. יש הרבה מניות ואג"ח אטרקטיביות לקנייה".

לסיכום טען כי "אי אפשר לנתח תנודה יומית, אשר כרגע מושפעת מהמסחר החיובי באירופה והחוזים הירוקים על ארצות הברית לצד תופעות כגון שורט סקוויז".

שלמה מאיר, מנהל השקעות בכיר בחברת ההשקעות DBM, מפרש את העליות כעת כתוצאה מהפסקת האש עם החמאס שמוסיפה לאווירה החיובית בשוק. הוא מציין לטובה את עדכון תחזיות האינפלציה של בנק ישראל מ-3% ל-2.5% - נתון מעודד לשוק המניות.

"אי הוודאות באירופה ובארה"ב תורמת לרכבת ההרים להמשיך ולדהור מטה ומעלה. כולם מחכים לנאום של ברננקי בתקווה שיביא חדשות טובות לשוק. מדד הפחד עלה, אך בצד זאת הולך וגדל הפיתוי לקנות מניות בנקים. מי שיקנה לטווחים ארוכים לא יפסיד כסף".

כמו כן, חוששים בשווקים כי הנפקת אג"ח משותף באירופה תגרור אחריה איחוד חובות. גרמניה וצרפת כבר דחו את הרעיון להנפיק אג"ח אירופי, שיקל על המדינות החברות באיגוד לשפר את מאזנן.

"לשוק כללים משלו אבל אסור להתרגל לעליות", כך מפרש יניב פגוט, האסטרטג הראשי של איילון, את העליות היום בשווקים. "לא מדובר בשינוי מגמה. יש מעין רווחה לאור הצפייה בהיפוך של החוזים העתידיים על ארה"ב, שבתחילת היום הראו אדום ועתה מראים על עליות של 1%". פגוט מדגיש כי "המציאות הרבה יותר מדכדכת ואנחנו נראה רמה יותר נמוכה מהרמה שהשוק נסחר בה היום". הוא מזהיר את המשקיעים לטווח הקצר כי זה לא הזמן לעשות סיבוב על השוק. "הרמות של המניות יהיו יותר נמוכות בהמשך. בתקופה הזאת מזומן הוא המלך. אני לא רואה את המוסדיים או הציבור מגדיל סיכונים , לכן מפת הביקושים למניות לא תשתנה" מסכם פגוט.

מניות בולטות

הבולטות בעליות היום מניית טאואר, כיל, לאומי ,בנק הפועלים , חברה לישראל ודיסקונט השקעות . יש המפרשים את העלייה החדה במניית דיסקונט השקעות כתיקון לירידה החדה שנרשמה במניה מתחילת השנה. סוחרים הקונים את המניה חוזים כי יצליחו לגזור רווחים מהתיקון שלה מעלה, למרות שאין כל הודעה על שינוי בחברה.

חברות גזית גלוב, חבס, ודלק ישראל נסחרו על רקע הדו"חות הכספיים שפירסמו היום.

מניית אלוט אשר נחתכה אתמול בכ-17% על רקע הודעת אליעזר פישמן על מימוש האחזקות בה מתקנת מעט מעלה.

דלק נדל"ן ממשיכה לרכז עניין רב לאחר הודעתה אתמול כי בעלי אג"ח כה' של החברה עירערו על הצעתו של יצחק תשובה לדחות ב-21 יום את תשלום החוב בסך 300 מיליון שקל, המיועד ל-3 בספטמבר.

איגרות החוב של טאו תשואות ומניותיה של החברה נסחרות על רקע פרסום מכתב ההתראה לביצוע העדפת נושים שנשלח ע"י עו"ד שחר בן מאיר בשם מחזיק אג"ח בחברה. טאו הודיעה אתמול כי מביאה לאישור נציגות בעלי איגרות החוב הסכם עם חברת אקסלנס נשואה לפירעון חוב של 16.5 מיליון שקל על ידי העברת נכסים של החברה. בין השאר, בן שחר טען במכתבו כי הנציגות לא הוסמכה לאשר את ההסכם.

מניות הכשרה אנרגיה ומודיעין , השותפות הישראליות ברישיונות חיפושי הגז במים עמוקים "שרה" ו"מירה" נסחרו בעליות. זאת, על רקע ספקולציות בדבר הקדמת מועד קידוח האקספלוציה שלהן, שיוכיח האם קיים או לא גז במקום. הקידוח אמור להתחיל בדצמבר 2011 עד פברואר 2012 ותלוי באסדת הקידוח שמגיעה אליו - האמורה להתחיל בחודשיים הקרובים בקידוח אקפלורציה ברישיון "בלוק 12" שבקפריסין בטרם הגעתה ל"שרה" ו"מירה".

הספקולציות הנוכחיות נובעות ממתיחות שמתגברת בימים האחרונים בין קפריסין לטורקיה בדבר גבולות המים הכלכליים שלהן. טורקיה מנסה למנוע מקפריסין לקדוח בבלוק 12 ופנתה לארה"ב בנושא. במקביל, הודיעה רוסיה על תמיכתה בקפריסין. מתיחות זו גורמת למשקיעים הישראלים לשער כי ייתכן והאסדה תדלג על הקידוח בבלוק 12 ותגיע מיד אל מירה ושרה. מנגד, יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים ואבנר, להן אופציה לקבלת 15% כל אחת מהזכויות בבלוק 12, לא נפגעות במסחר.

את ההסבר לזינוק במנית הכשרה אנרגיה ראה מאיר דווקא לאור העבודה כי "הנייר לא כל כך סחיר ורובו מוחזק על ידי בעלי עניין (69%) בשעה שהכמות שנשארת בשוק לסוחרים הפרטיים קטנה (30%) מדובר בכמות שאינה זהה ליתר יחידות הנפט במניות האחרות. לכן כשיש ביקושים הנייר עולה בחדות".

אבנר יהש , שנפלה אתמול בפתיחה בכ-3.4% אך סיימה בעלייה של 4.5%, המשיכה את הקפיצה מעלה גם היום.

מניות ואופציות גלוב אקספלורישן זינקו בחדות על רקע הצבת מגדל הקידוח במקום הקידוח והתחלת הקידוח בתחילת ספטמבר הקרוב. "אנשים כנראה מנסים להצטייד בנייר לקראת תחילת הקידוח" מסביר את הקפיצה מאיר.

רציו פרסמה את דוחותיה מספר דקות לפני סיום המסחר והמניה שנסחרה מטה בחודשים האחרונים נתנה זינוק של כ11% מעלה.

כיל נסחרה בעליות על רקע ההודעה אתמול כי תקים ביחד עם שותפתה ההודית זוארי 2 מפעלים נוספים לייצור דשנים מורכבים מסיסים במים בהודו. המיזם המשותף של שני הצדדים (50% לכל אחד מהצדדים) יאתר שטחים מתאימים לבניית שני מפעלים בצפון ובמזרח הודו.

חברת החשמל פירסמה הבוקר את דו"חותיה לרבעון השני של 2011. השיבושים באספקת הגז הטבעי ממצרים הביאו את חברת החשמל לשימוש יקר בדלק חלופי - ולזינוק של 13.7% בהכנסותיה, שהסתכמו ברבעון השני של 2011 ב-5.05 מיליארד שקל לעומת 4.44 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. זאת, למרות קיטון מפתיע של 2.63% בצריכת החשמל במשק - לעומת גידול של 7.25% ברבעון המקביל, וגידול מצטבר של 4% בביקושים לחשמל מתחילת 2011.

אלי אלעזרא נשיא קבוצת אלעזר השלים הבוקר את רכישת מניות הכשרה החזקות ביטוח ולמעשה מחק אותה מהמסחר. הצעת הרכש הוצעה בפרמייה של 39% על מחיר השוק.

  • אחד העם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully