שפל במספר רוכשי הדירות: מדד משכן הנמוך מיוני 03'

מדד משכן העוקב אחר מצבם של רוכשי הדירות המשיך את המגמה של החודשים האחרונים ורשם בחודש יולי ירידה של 0.3%. "שוק הדיור נמצא בעמדת המתנה וניכרת ירידה במספר העסקאות"

דרור רייך

מדד משכן למצב רוכשי הדירות המשיך את המגמה של החודשים האחרונים ורשם בחודש יולי 2011 ירידה של 0.4 נקודות לרמה של 125.2 - הרמה הנמוכה ביותר מאז יוני 2003. הירידה של 0.3% במדד, שמשקפת הרעה במצב רוכשי הדירות, נרשמה בשל המשך עליית מחירי הדירות.

כלכלני בנק הפועלים התייחסו לתוצאות ואמרו כי "עליית מחירי הדירות הייתה הגורם העיקרי שהרע את מצב רוכשי הדירות בחודש החולף. שיעור האבטלה, שירד לשפל של 5.5%, ועלייה בשכר הממוצע מיתנו את ירידת המדד. שוק הדיור נמצא בעמדת המתנה - ניכרת ירידה במספר העסקאות והיצע הדירות הלא מכורות עלה".

מדד מחירי הדירות האחרון שפורסם, על פי סקר מחירי דירות בבעלות דיירים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עלה ב-0.7%. מחירי הדירות בישראל עלו ב-12 החודשים האחרונים בשיעור נומינלי של 12.5% ושיעור ריאלי של 8.0%. מאז נקודת השפל במחצית שנת 2007 עלו מחירי הדירות בישראל ב-64.6% נומינלית ו-41% ריאלית. מדד משכן הגיע ביולי 2008 לשיא של 171 נקודות ומאז ירד ב-26.8%.

אמש התייחס לנושא ניסים בובליל, נשיא התאחדות הקבלנים בכנס ישראל 2021 ואמר "אנחנו לא רואים שבעיית הדיור במדינה היא מכה משמיים - זה בידי בני אדם, בידי ממשלת ישראל והרשויות המקומיות. ניתן לפתור אותה במהירות למרות הצהרות ראש הממשלה ושר האוצר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully