עקב פעולה של סוחר אחד - UBS הפסיד 2 מיליארד דולרים

הבנק השוויצרי UBS דיווח כי ההפסדים הכבדים נגרמו עקב פעולות מסחר לא מורשות של אחד מסוחריו. הבק עלול לרשום הפסד ברבעון השלישי של 2011; המניה צונחת ב-6%

  • ubs
  • הפסד
  • שוויץ
רויטרס

הבנק השוויצי UBS דיווח היום שגילה כי פעולות מסחר לא מורשות של אחד מסוחריו גרמו לבנק להפסדים של כ-2 מיליארד דולר. "ההפסד יכול לגרור את הבנק לדווח על הפסדים ברבעון השלישי של 2011. חשבונות של לקוחות אחרים לא יושפעו", אמר הבנק בדיווח לפני פתיחת המסחר באירופה. המניה צונחת ביותר מ-6%. הבנק לא פירסם פרטים נוספים אך ציין כי הנושא נמצא תחת חקירה.

"מדהים שדברים כאלה עדיין קורים" אמר קלוד זהנדר, אנליסט מסחר בבנק ZKB השווייצי, "ברור שיש להם בעיה עם ניהול סיכונים". UBS התחיל לראות את אמון הצרכנים חוזר אליו השנה לאחר שחולץ של ידי ממשלת שווייץ ב-2008 בעקבות הפסדים עצומים על נכסים רעילים שהחזיקה חטיבת בנקאות ההשקעות של הבנק.

הבנק הודיע בחודש שעבר כי יפטר 3,500 עובדים כדי לחסוך 2 מיליארד פרנק שווייצי (2.3 מיליארד דולר) בעלויות שנתיות כהכנה להשפעות הקשות שייצור משבר החובות באירופה.

"מדהים שדברים כאלה עדיין קורים"

מגזר בנקאות ההשקעות בעולם רושם האטה בהיקפי המסחר על רקע משבר החובות באירופה ובארה"ב וכמו כן בעקבות הרגולציה העתידית המתוכננת באירופה שאמורה להגן על הבנקים מפני משברים ודורשת מהם יחס הלימות הון גבוה יותר. UBS יירשום עלויות על ארגון מחדש בגובה 550 מיליון פרנק שווייצי בעקבות פיטורי העובדים. מתוך סכום זה, 450 מיליון פרנק שווייצי צפויים להכלל בדו"חו הרבעון השלישי של 2011.

הפרשה הנוכחית מזכירה פרשות מן העבר של סוחרים שביצעו פעולות לא מורשות וגרמו להפסדי עתק. באוקטובר 2010, ג'רום קרבייל, סוחר בבנק סוסייטה ז'נרל נשפט לשלוש שנות מאסר בעקבות תפקידו בפרשת מסחר לא מורשה שגרמה לבנק הצרפתי הפסד של 6.7 מיליארד דולר. קרבייל הואשם בהפרת אמון, הונאה וזיוף.

פרשה גדולה נוספת אירעה בפברואר 1995 כאשר בארינג, אחד מבנקי ההשקעות הוותיקים בבריטניה, קרס לאחר שניק לסון, סוחר מחטיבת הבנק בסינגפור הפסיד 1.4 מיליארד דולר בשוק הנגזרים. לסון נשפט לתקופת מאסר בסינגפור והבנק נמכר לבנק ההולנדי INGA תמורת ליש"ט אחד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully