פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בנק ישראל לבנקים: דווחו על חשיפה לאג"ח איטלקיות

   הפחתת הדירוג של כלכלת איטליה על ידי מודי'ס האיצה במפקח על הבנקים לעקוב גם אחר החשיפה של הבנקים בישראל לכלכלה הדועכת

   בנק ישראל הוציא בתחילת השבוע חוזר לבנקים, שבו הנחה אותם לצרף את איטליה לרשימת מדינות ה-PIGS (פורטוגל, אירלנד, יוון וספרד) בכל הנוגע לדרישות הגילוי לגבי החשיפות של הבנקים למדינות אלה, שרמת הסיכון בהן נתפשת בימים אלה כגבוהה יותר. ממילא בגרסה המורחבת של המדינות האירופיות עם בעיית החוב נכללת איטליה, והיא אחראית ל-I הנוספת, כשיחד עמה הסימון הוא PIIGS.

   המשמעות של הנחיה זו היא כי הבנקים ייאלצו מעתה לפרסם בדו"חותיהם ביתר פירוט גם את חשיפות האשראי וחשיפת תיק הנוסטרו לאג"ח מדינה, אג"ח קונצרניות ואג"ח של מוסדות פיננסיים איטלקיים. ההחלטה של בנק ישראל התקבלה על רקע עליית רמת הסיכון של הכלכלה האיטלקית, שהיא השלישית בגודלה באירופה.

   סיכוי קלוש שאיטליה תגיע לחדלות פירעון

   ההחלטה של בנק ישראל לדרוש שקיפות גדולה יותר ביחס לחשיפת הבנקים לאיטליה מגיעה אחרי ששבועיים קודם לכן הורידה סוכנות הדירוג S&P את דירוג החוב של ממשלת איטליה. לאחר פרסום ההנחיה של בנק ישראל הורידה סוכנות הדירוג מודי'ס ביום שלישי את דירוג האשראי של איטליה בשלוש דרגות ל-A מינוס עם אופק שלילי.

   לפי מודי'ס, חלה עלייה ברמת הסיכון של מדינות עתירות חוב באירופה, ובהן איטליה, ולהערכת סוכנות הדירוג הן לא יצליחו להתמודד עם נטל החוב שלהן. דירוג האשראי מחדד את דאגות המשקיעים בנוגע לכלכלת איטליה, שנמצאת כעת במרכז משבר החוב ותלויה בעזרת הבנק המרכזי של אירופה לעזרה בהלוואות. "האופק השלילי משקף את הסכנות באיטליה ובגוש היורו כולו", נמסר ממודי'ס.

   לפי מודי'ס, הסבירות כי איטליה תגיע לחדלות פירעון הוא קלוש, אך הוסיפה כי השינוי בסנטימנט המשקיעים באירופה מצביע על אפשרות להפסדים כבדים בשווקים הפיננסיים.

   הצמיחה האיטית באיטליה, יחד עם חוב לאומי שהגיע ל-120% מהתמ"ג וקואליציה מפולגת, מדאיגים את השווקים זה כמה חודשים. זאת על רקע בעיית חוב של מדינות נוספות, כמו יוון, פורטוגל ואירלנד, שנאבקות אף הן על מימונן.