שבוע המסחר באחד העם נפתח בעליות חדות

בעקבות הודעתם של מנהיגי גרמניה וצרפת על תוכנית משותפת לחיזוק המערכת הבנקאית באירופה זינקו בורסות העולם ובעקבותיהן גם הבורסה התל אביבית. ת"א 25 עלה ב-4.3% ות"א 100 עלה ב-4.2%

אורן פרוינד
16/10/2011

יום המסחר הראשון בשבוע המקוצר באחד העם נחתם בעליות חדות על רקע רצף העליות השבועיות הממושך ביותר מאז חודש אפריל בוול סטריט. העליות בארץ ובעולם התרחשו בעקבות הודעתם של מנהיגי גרמניה וצרפת על תוכנית משותפת לחיזוק המערכת הבנקאית באירופה ולפתרון משבר החובות ביוון.

המסחר המקוצר, שנסגר בשעה 14:30 לרגל חג הסוכות, נפתח בעיכוב קל בעקבות תנודתיות גבוהה במדדים המובילים, מה שמכונה בשפה המקצועית "פתיחה אנגלית". מדד ת"א 25 נחתם בסוף היום בעלייה של 4.3% לרמה של 1,131.34 נקודות. מדד ת"א 100 טיפס בשיעור דומה של 4.2% לרמה של 1,022.4 נקודות. מדד נדל"ן 15 עלה ב-4.6% ומדד ת"א בנקים בלט בעלייה של 6.5%. מניית דסק"ש הגיבה לעסקת שופרסל בעליות של 9.8%.

מי שהובילו את העליות היום היו מניות הבנקים ובראשן דיסקונט שעלתה ב-7% במחזור מסחר של 18.6 מיליון שקל - נמוך מהממוצע היומי הרגיל. גם מניות לאומי, מזרחי ופועלים נסחרו בהתאם למגמה ורשמו עליות של עד 8% במסחר.

שלמה מאיר, מנכ"ל ומנהל השקעות ב-DBM, התייחס לעליות בארץ ובעולם. "אנחנו ניזונים מרוח גבית חזקה של הבורסות בעולם שסגרו את כל הירידות מתחילת שנה ואף עברו לעליות. כאשר אנו בוחנים את הפרמטרים הכלכליים שלנו אל מול העולם, אנו רואים שהם טובים יותר ונראה כי אנחנו לקראת ראלי של עליות." ציין מאיר.

עוד ציין מאיר כי "בעולם מתחזקות ההערכות כי מדינות ה-G20 מצאו פתרון למשבר החוב ביוון ובשילוב עם אווירת החג הטובה והידיעה על גלעד שליט, המסחר מתנהל בעליות חדות".

זירת המקרו המקומית

המשקיעים הופתעו ביום שישי עם פרסומו של מדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר, שבישר על ירידה של 0.2% בניגוד לציפיות האנליסטים שצפו עלייה של 0.1%.

עוד עולה מן המדד, כי קצב האינפלציה עומד נכון להיום על 2.9%, הנמצאים אמנם בתוך טווח יעד האינפלציה השנתי (1%-3%) - אולם מדובר בעלייה חדה לעומת מגמת האינפלציה בארבעת החודשים האחרונים, אשר הסתכמה ב-0.3% בלבד.

עוד בזירת המקרו המקומית, ועדת הריכוזיות חשפה ביום שלישי את הטיוטה המלאה של מסקנותיה וקבעה: הקבוצות העסקיות הגדולות פוגעות בתחרותיות ובמשקיעים ומסכנות את יציבות המשק. הוועדה יוזמת מהלכים רבים שיהפכו את האחזקה בפירמידות ללא כדאיות והמלצותיה העיקריות הן: חיזוק בעלי מניות המיעוט בדירקטוריונים, החלשת בעלי השליטה והגבלה של שכר הבכירים.

לפי דו"ח חמור של בנק ישראל, פירמידות חשופות יותר לזעזועים ומתקשות יותר להשתקם ממשברים הגורם העיקרי לנטייתן להיקלע למשבר הוא היכולת של בעלי השליטה לנצל את שאר בעלי המניות ואת מחזיקי החוב של קבוצת האחזקות.

מניית שופרסל ריכזה עניין על רקע הודעת בעלת השליטה בחברה, אי.די.בי של נוחי דנקנר, על מכירת השליטה בחברה. החברה הבת של אי.די.בי, דיסקונט השקעות , תמכור את מלוא אחזקותיה (45.95%) בשופרסל תמורת כ-2.42 מיליארד שקל, המשקפים מחיר של 24.18 שקל למניית שופרסל, בתוספת ריבית בשיעורים משתנים מסוימים שנקבעו.

מניית טבע נסחרה על רקע הודעתה כי השלימה ביום שישי את רכישת ספלון לאחר שהוסכם כי תסיר את הגרסה הגנרית ממוצר הדגל של ספלון, פרוויג'ל.

דלק נדל"ן הוסיפה 15% בתום המסחר ביום שלישי שעבר על רקע ההערכות כי סיטיגרופ וקרן קנדית מתעניינות ברכישת החברה

  • אחד העם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully