יום תנודתי באחד העם: השבוע נסגר בירידות

ההתפתחויות באירופה גרמו למסחר בבורסה התל אביבית להיות תנודתי. ת"א 25 עלה ב-0.5% אך בסיכום השבועי נפל ב-5.8%. ת"א 100 עלה ב-0.6% אך צנח ב-5.6% בסיכום השבועי

ערן אזרן
03/11/2011

יום תנודתי ודרמטי עבר היום על המשקיעים באחד העם. בשעות הבוקר נפתח המסחר בירידות שערים חדות של עד 2.4%, על רקע האולטימטום שהציבו מנהיגי גוש היורו ליוון, לפיו עליה לאשר את תוכנית הצנע במשאל העם או לעזוב את גוש היורו. עם זאת, ובתוך כשעתיים בלבד, רשמו המדדים מהפך, ועברו לעליות של עד 1.5% בעקבות כינוס מדינות ה-G20 ודיווחים לפיהם ממשלת יוון עשויה לטרפד את ביצוע המשאל. עם זאת, ככל שנקפו השעות, שבו המדדים לרדת ומחקו את העליות.

בשעות הצהרים, הפיח הבנק המרכזי של אירופה רוח חדשה בבורסות, כשהודיע במפתיע על הורדת הריבית בגוש היורו ב-0.25% ל-1.25%. דיווחים, שאמנם הוכחשו מאוחר יותר, לפיהם בכוונת ראש ממשלת יוון יורגוס פפנדראו להתפטר סייעו לאופטימיות הרגעית, והזניקו את הבורסה שוב לעליות של 1.5%. בסיכומו של יום המסחר התנודתי, ננעלה תל אביב בעליות קלות בלבד של עד 0.6%.

מדד ת"א 25 עלה ב-0.5%%, וסיכם נפילה שבועית של 5.8%. מדד ת"א 100 הוסיף 0.6%, ובסך הכל ירד השבוע ב-5.6%. מניות הבנקים נפלו ב-0.9%, ורשמו ירידה שבועית של 8.2%, ואילו מדד הנדל"ן איבד 0.6% וסיכם ירידה שבועית של 4.6%. מדד התנודתיות של הבורסה, מדד ה-VIX (המכונה "מדד הפחד") זינק ב-1.1% כתוצאה מהתנודתיות העזה.

בלטו במסחר היום מניית טבע , שעלתה ב-5.2% במחזור הגבוה בבורסה על רקע פרסום תוצאותיה הרבעוניות אתמול ודיווחים לפיהם תוכל לשווק גרסה גנרית של תרופת הלפיטור לטיפול בכולסטרול; מניית מלאנוקס שטיפסה בכ-3.5% במחזור גבוה, ומניית אורמת שהוסיפה 3.8% על רקע מאבק השליטה המסתמן בחברה. מחזור המסחר הכולל הסתכם ב-1.36 מיליארד שקל.

בשוק הסולידי, מדדי התל בונד נסחרו בעלייה של 0.2%, אך סיכמו ירידה שבועית של 0.4%. איגרות החוב הממשלתיות, הצמודות והשקליות, נסחרות בנטייה לעליות שערים. איגרות החוב הארוכות עלו עד 0.2% - אג"ח ממשלתית שקלית מסוג שחר לפידיון ב-2022 עלתה ב-0.16% והתשואה עליה ירדה ל-4.56%. אג"ח ממשלתית צמודה בעלת מח"מ זהה נסחרת כעת בתשואה של 2.22%, לאחר שאיבדה במהלך יום המסחר 0.2%.

עוד בוואלה!

הסרת שיער ב-18 דקות בלבד: פיתוח ישראלי חדש מציג טכנולוגיה ייחודית

בשיתוף לאונרדו קוסמטיקה

זירה העולמית

החדשות הגדולות היום הגיעו מהזירה האירופית: מנהיגי גוש היורו הגבירו הלילה את הלחץ על יוון, ואמרו כי משאל העם שמתכנן לקיים ראש הממשלה פפנדראו על הסכם החילוץ יכריע אם יוון תישאר בגוש היורו ואם לאו. המנהיגים התחייבו שלא להעניק ליוון את השלב הבא בחבילת הסיוע עד שיתבררו תוצאות משאל העם. ההצהרה כי משאל העם, הצפוי להתקיים ב-4 בדצמבר, עלול לגרום לעזיבתה של יוון את גוש היורו, הייתה ההכרה הראשונה בכך שעזיבה כזו אפשרית, ומגיעה לאחר שנתיים שבהן הכחישו המנהיגים בתוקף את ההערכות כי יוון תיאלץ לעזוב בעקבות משבר החוב.

פפנדראו טילטל השבוע את השווקים לאחר כשהכריז כי יקיים משאל עם לגבי חבילת החילוץ ליוון, מה שעורר חששות מכך שהתנגדות לחילוץ תגרור את המדינה המסובכת בחובות לחדלות פירעון. מנהיגי האיחוד האירופי, שמכונסים כעת לוועידת ה-G20, זימנו אמש את פפנדראו לקאן והזהירו אותו כי לא יעניקו את השלב הבא בחילוצה של יוון עד לקיום משאל העם. יוון אמורה לקבל מגוש היורו חבילת חילוץ (שנייה) בסך 130 מיליארד יורו (179 מיליארד דולר). אם לא די בכך, במהלך שעות היום נאלץ פפנדראו להכחיש דיווחים כי בכוונתו להתפטר מראשות ממשלת יוון.

"להערכתנו התקופה עד למשאל העם תמשיך להיות תנודתיות מאוד, אבל אנו מאמינים שההיגיון לבסוף ינצח ושליותר מדי גופים אין אינטרס שיוון תתפרק ותתרסק", כך העריך הבוקר כלכלן המקרו של כלל פיננסים אמיר כהנוביץ'. "גוש היורו מאיים על יוון, אבל בקבוצה שעומדת מול יוון - הנקראת גם 'טרויקה' - יש עוד שני שחקנים מרכזיים: הבנק המרכזי באירופה (ECB) שמחזיק הרבה מאד מהאג"ח של יוון, וקרן המטבע הבינלאומית (IMF), שרוצה למנוע זעזוע חמור למערכת הבנקאית. כלומר, לשתיהן יש אינטרסים למנוע מיוון להיכנס לחדלות פירעון מלאה".

במקביל לתכונה הפוליטית, הבנק המרכזי של אירופה הפתיע היום את השווקים כאשר הוריד את הריבית, בתגובה להחרפה במשבר החוב באירופה. הריבית בגוש היורו הורדה ב-0.25% ל-1.25%. הורדת הריבית חלה על רקע עדויות לכך שגוש היורו מתקדם לכיוון של מיתון, כאשר סימני השאלה לגבי עתידה של יוון ועתיד גוש היורו מרחפים מעל. הורדת הריבית היא הצעד הראשון שעליו מודיע הנגיד החדש, מריו דראגי, אשר נכנס לתפקידו ביום שלישי.

"הורדת הריבית לא היתה בהתאם לתחזיות האנליסטים אבל הסבירות לצעד שכזה בהחלטת התגברה באופן משמעותי ביומיים האחרונים", אמר אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בבית ההשקעות פסגות. "מבחינה כלכלית אין הרבה משמעות - הורדה של 0.25% לא הולכת להשפיע על תשואות האג"ח של מדינות הגוש או לגרום לאשראי באירופה לזרום. המשמעות היא האיתות שיש דם חדש בראשות ה-ECB, מה שיכול להחזיר חלק מאמון המשקיעים במערכת".

עוד ציין גרינפלד כי "הפחתת הריבית מנוגדת לתפיסה של גרמניה שהתנגדה לשימוש בכלים מוניטריים בשל האינפלציה הגבוהה במדינה החזקה באירופה. בשל כך עלולים להיווצר חיכוכים פוליטיים בין ה-ECB למרקל, מה שיקשה על תהליך קבלת ההחלטות היעיל בגוש". לדבריו, "הורדת הריבית מעלה משמעותית את הסבירות שבנק ישראל יפחית את הריבית גם הוא בסוף החודש ברבע אחוז. אנחנו מעריכים שההסתברות להפחתת ריבית עומדת על 60%".

בזירה האמריקאית: הבנק הפדרלי בארה"ב פירסם אמש את החלטת הריבית. בשלב זה, נמנע הבנק מצעדים נוספים ולא הודיע על הרחבה כמותית נוספת. עם זאת, הבנק מכין את הקרקע להרחבה כמותית עתידית, כאשר הוריד בחדות את התחזית לצמיחה הכלכלית לשנה הנוכחית, ולשנתיים הבאות. יו"ר הבנק, בן ברננקי, ציין אמול כי הוא מקווה שאירופה תצליח למצוא פתרון שירגיע את השווקים ויפחית את הלחץ על הכלכלה האמריקאית.

הבנק צופה כעת צמיחה של 1.6%-1.7% בתמ"ג האמריקאי ב-2011; צמיחה של 2.5%-2.9% ב-2012. מדובר בהורדה של יותר מאחוז עבור כל אחת מהשנים. הבנק הפדראלי צופה כי שיעור האבטלה יוותר השנה מעל רמה של 9%, ובשנה הבאה ירד לטווח של 8.5%-8.7%. ב-2013 צופה הבנק הפדרלי אבטלה של 7.8%-8.2%. עם נעילת המסחר באחד העם, בורסות וול סטריט פתחו בעליות שערים. מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.5%, S&P500 טיפס ב-1.6% ונאסד"ק הוסיף לערכו כ-1.3%.

הזירה המקומית

ענקית התרופות הגנריות close טבע נתוני המסחר המלצות אנליסטים הרשמה לנתונים בזמן אמת חדשות חברה הוסף לתיק אישי לגרף ניתוח טכני טבע פירסמה אתמול את דו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2011. החברה דיווחה על גידול של 2.1% בהכנסותיה הרבעוניות לעומת הרבעון המקביל שהסתכמו בכ-4.34 מיליארד דולר. האנליסטים ציפו לגידול משמעותי יותר בהכנסות ל-4.52 מיליארד דולר, זאת על פי ספקית המידע העסקי, בלומברג. בשורה התחתונה, הרווח הנקי המתואם ירד ב-6% בהשוואה לתקופה מקבילה והסתכם בכ-1.11 מיליארד דולר, המתורגם לרווח של כ-1.25 דולר למניה. קונצנזוס האנליסטים חזה רווח נקי של כ-1.09 מיליון דולר, כלומר 1.22 דולר למניה.

בנוסף לכך, היום פורסם כי טבע תוכל לשווק גרסה גנרית לתרופת הליפיטור לטיפול בכולסטרול. שיתוף פעולה עם יצרנית התרופות ההודית רנבאקסי יאפשר לענקית הישראלית לשווק את התרופה הנמכרת בעולם כבר בסוף החודש, ובבלעדיות עד מאי 2012. ההכנסות הצפויות - 1.5 מיליארד דולר.

כלכלני סיטי החלו הבוקר (ה') לסקר את מניית רשת השיווק רמי לוי , בסקירה תחת הכותרת - "Money for Nothing, Chickens for Free?". כלכלני הבנק, מעניקים למניה המלצת "קנייה" עם מחיר יעד של 152 שקל - המשקף אפסייד פוטנציאלי של 21% על מחירה הנוכחי בבורסה (119 שקל). מחלקת הברוקראז' של סיטי היא האשונה לסקר את מניית רמי לוי מבין הבנקים הזרים.

דן הרוארד, אנליסט מחלקת המחקר של דויטשה בנק, ערך סקירה השוואתית בין הבנקים בישראל תחת הכותרת "להאיר את ההבדלים". למרות הסיכונים המאפיינים את הסקטור כולו, ביניהם הוא מונה את התחרות גבוהה יותר במגזר הקמעוני, את הלחצים הרגולטורים להעלאת יחס הלימות ההון, את התחממות היתר של שוק הנכסים ואת ההתמתנות בקצב הצמיחה, בשורה התחתונה, הרוארד מעניק המלצות "קנייה" למניות הפועלים ומזרחי-טפחות . מדד מניות הבנקים מנח בשלושה חודשים האחרונים ב-20%.

ענקית התוכנה נייס פירסמה היום את דו"חותיה לרבעון השלישי של 2011 ועקפה את תחזיות האנליסטים. נייס שוב עידכנה מעלה קלות את תחזיותיה להמשך 2011 לרווח של 2.05ל-2.09 דולרים למניה. הכנסות החברה ברבעון השלישי של 2011 הגיעו לשיא של 200.4 מיליון דולר, עלייה של 13.7% מהכנסות בסך 176.2 מיליון דולר מהרבעון המקביל. הרווח הנקי גדל בשיעור של 17.2% והסתכם ב-34.5 מיליון דולר או רווח מתואם של 0.54 דולר למניה העולה על תחזיות האנליסטים שצפו רווח של 0.52 דולר למניה.

מידרוג מודיעה על הורדת דירוג אגרות החוב (סדרות א' - ו') שהנפיקה close פטרוכימיים נתוני המסחר המלצות אנליסטים הרשמה לנתונים בזמן אמת חדשות חברה הוסף לתיק אישי לגרף ניתוח טכני מפעלים פטרוכימיים ישראל מ-Baa1 ל-Baa2 תוך הותרת אופק הדירוג השלילי. במידרוג מציינים כי הורדת הדירוג של אגרות החוב משקפת את השחיקה בגמישות הפיננסית של פטרוכמיים, דהא שעשוי לקשות על החברה לעמוד בהתחייבויותיה. כמו כן, ציינה מידרוג כי רמת הנזילות של החברה אינה מספקת לתקופה העולה על שנה.

אורמת טכנולוגיות , שבשליטת יהודה ודיתה ברוניצקי, החליטה להשעות את חלוקת הדיווידנד ברבעון השלישי של 2011 כדי להבטיח שתעמוד באמות המידה הפיננסיות להם התחייבה בהסכמי ההלוואה עליהם חתמה. אורמת טכנולוגיות שבשליטת דיתה ויהודה ברוניצקי הרוויחה 900 אלף דולר ברבעון החולף בהשוואה ל-32.4 מיליון דולר ברבעון המקביל לו ב-2010, כתוצאה מהוצאות מימון כבדות אותן ספגה החברה ברבעון החולף.

חברת הביו-פרמצבטיקה הישראלית, רדהיל ביופארמה , ממשיכה בתהליכי פיתוח התרופות שברשותה. החברה הודיעה הבוקר על התקשרות עם חברה קנדית, שתנהל עבורה ניסוי קליני בתרופה RHB-102, המיועדת למניעת בחילות והקאות הנלווים לטיפולי כימותרפיה, הקרנות או ניתוחים. שוק התרופות מאותה משפחה מוערך בכ- 700 מיליון דולר בארה"ב בלבד.

צים שרותי ספנות (החברה הבת של החברה לישראל ) וחברת הלוגיסטיקה UTI ישראל הודיעו היום על מכירת אחזקות צים בחברת UTI ישראל, בשיעור 25%, לחברת UTI Worldwide Inc שתחזיק לאחר המכירה ב-100% ממניות החברה. הנהלת צים מסרה כי "מכירת המניות היא חלק מתהליך אסטרטגי רחב שמובילה צים, הכולל התייעלות, שיפור רווחיות והתמקדות בעסקי ליבה".

חברת דירוג האשראי מעלות הוציאה אתמול את חברת אי.די.בי אחזקות , שבשליטת נוחי דנקנר, מרשימת המעקב (Credit Watch). במקביל אישרה חברת הדירוג את דירוגה של אי.די.בי ברמה של A (רמה גבוהה), לאחר שחתכה לפני כחודשיים את דירוג החברה בשתי רמות. הוצאת החברה מרשימת המעקב מלמדת כי במעלות לא צופים הורדת דירוג נופת לקבוצה. ההוצאה תקפה לכלל חברות המטה – בהן אי.די.בי פיתוח, דיסקונט השקעות, כלל תעשיות וכור .

חברת קמן אחזקות , הנמצאת בשליטת חתנו של יצחק תשובה, רוני אלרואי, דיווחה על מו"מ מתקדם למכירת 53% ממניות חברה הבת "ישראל מנדלסון", ספקית חומרי התעשייה שבבעלות קמן, תמורת 73 מיליון שקל. הרוכשת הינה קרן השקעות פרטית ("פרייווט אקוויטי") חדשה בשם רונקו (Ronko) קפיטל, שהוקמו לאחרונה על ידי שני יוצאי חברת אפריקה ישראל של לב לבייב - רון פאינרו, סמנכ"ל כספים לשעבר והמנהל היוצא של חטיבת הנכסים המניבים באפריקה נכסים, קובי שלום.

  • אחד העם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully