הכנסות המדינה ממסים ירדו באוקטובר ב-2%

דו"ח ביצועי תקציב והכנסות המדינה ממסים שהתפרסם היום מעלה כי ההכנסות ממסים בחודש שעבר ירדו בכ-15.5 מיליארד שקל לעומת אוקטובר אשתקד. מתחילת השנה גבתה המדינה 82.3% מהמס המתוכנן

  • מסים
ואדים סבידרסקי

הכנסות המדינה ממסים ירדו ב-2% באוקטובר בכ-15.5 מיליארד שקל, כך מעלה דו"ח ביצועי תקציב והכנסות המדינה ממסים שהתפרסם היום. ההכנסות מסים ישירים כגון מס הכנסה, הסתכמו בכ-7.7 מיליארד שקל לעומת כ-7.8 באוקטובר אשתקד - ירידה של כ-4.8% בניכוי תיקוני חקיקה והתאמות.

עוד מעלה הדו"ח כי הכנסות המדינה ממסים עקיפים, כגון מכס ומע"מ, הסתכמו בכ-7.4 מיליארד שקל, לעומת כ-7.5 באוקטובר 2010.

ברשות המסים מציינים כי זה החודש השני מתחילת השנה בו נרשמה ירידה ריאלית הכנסות המדינה ממסים. הכנסות רשות המסים בניכוי תיקוני החקיקה והתאמות, הסתכמו ב-15.1 מיליארד שקל באוקטובר באחרון, כלומר חלה ירידה נומינלית של 1.3% או ריאלית של 4.6% לעומת החודש המקביל ב-2010.

מנגד, מתחילת השנה הסתכמו ההכנסות המדינה ממסים בסך של כ-175.8 מיליארד שקל המהווים כ-82.3% מהתכנון התקציב השנתי. וזאת בהשוואה לכ-163.1 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד - כלומר חלה עלייה נומינלית של כ-7.7%.

ניתוח חודשי לפי סוגי מס מעיד על ירידה הן בהכנסות ממסים עקיפים בשיעור של 4.4%, והן ירידה בהכנסות ממסים ישירים בשיעור של 4.8%. נתוני המגמה בהכנסות מצביעים כי חלה התייצבות בהכנסות ממסים עקיפים, ואילו במסים הישירים מסתמנת מגמת ירידה בהכנסות החל מחודש יוני 2011.

עוד בוואלה! NEWS

למה לי לחזור לעבוד אם אני מקבל דמי אבטלה? הטעות הגדולה שאנחנו עושים

לכתבה המלאה

ירידה של 17% בגביית מיסי מקרקעין

ההכנסות ממיסוי מקרקעין הסתכמו בכ-484 מליון שקל באוקטובר 2011, ירידה של 17.2% בהשוואה לחודש המקביל. מניתוח לפי סוגי מס עולה כי במס שבח נרשמה ירידה בשיעור של 6.9% ובמס רכישה נרשמה ירידה בשיעור של 28.7%, זאת על רקע גבייה חריגה מעסקה בודדת באוקטובר אשתקד והן בירידה החדה ברכישת דירות להשקעה העתירות במס (ירידה זאת בולטת במיוחד באזור תל אביב ובאזור רחובות). הירידה המתונה יחסית בגביית מס שבח מוסברת במכירה מוגברת של קרקעות על ידי פרטיים, המנצלים את ההנחה במס שבח.

גביית המסים משוק ההון הניבה למדינה ב-192 מליון שקל באוקטובר האחרון - ירידה בשיעור של 7.9% ביחס לאוקטובר 2010. בגבייה מריבית נרשמה עלייה בשיעור של 95% ובגבייה מניירות ערך נרשמה ירידה בשיעור של 50% - מגמות המשקפות הסטת השקעות לאפיקים שקליים. יתרה מזו, מתחילת השנה נרשמה ירידה בגביה משוק ההון בשיעור של כ- 7.7% הנובעת מירידת שערי המניות בבורסה.

מס הבלו ירד ב-9.4%

עיקר הירידה בהכנסות המדינה ממסים עקיפים נרשמה בהכנסות מיבוא רכב בשיעור של 57%. גם ההכנסות ממס הבלו על הדלק ירדו בשיעור של 9.4%. במקביל חלה ירידה חדה בהחזרים בשיעור של כ-17.5%, בעיקר כי ההחזרים באוקטובר 2010 היו גבוהים במיוחד בגלל דחיית החזרים מספטמבר לאוקטובר עקב החגים. ללא דחיית ההחזרים היתה נרשמת ירידה גדולה יותר בהכנסות ממסים עקיפים.

ההכנסות ממס ערך מוסף (מע"מ) באוקטובר 2011 הסתכמו בכ-4.8 מיליארד שקל, עלייה ריאלית של 6.4% לעומת אוקטובר 2010. את הגידול הנמוך יחסית לחודשים הקודמים ניתן להסביר בכך שהשנה כל החגים נפלו באוקטובר ולכן היו פחות ימי עבודה.

ההכנסות מבלו דלק הסתכמו ב-1.2 מיליארד שקל לעומת 1.3 מיליארד שקל באוקטובר 2010 (ירידה של 9.4%), בעיקר בשל גידול גבוה בהכנסות מיבוא מוגבר של סולר, בנזין ונפט חייב במס שבא על חשבון הקניות המקומיות של סולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully