"תוצאות הבנקים אינן מראות על שינוי מגמה"

מנהל מחלקת המחקר בלידר שוקי הון, אלון גלזר, טוען כי הפעילות הבנקאית לא נפגע באופן דרמטי ברבעון החולף. צופה אזהרת רווח גם לבנק לאומי ותשואה גבוהה לבנק מזרחי

רם עוזרי

"התוצאות החלשות מאד ברבעון הינם תוצאה של הירידות החדות בשווקי ההון, כאשר הפעילות הבנקאית לא נפגעה באופן דרמטי. המשמעות הינה שנכון לעכשיו לא מדובר ברבעון שמלמד על שינוי מגמה והצגת תוצאות חלשות גם ברבעונים הקרובים" - כך אומר היום אלון גלזר, מנהל מחלקת המחקר בלידר שוקי הון, בתגובה לאזהרת הרווח שפירסמו בנק לאומי ובנק הבינלאומי לרבעון השלישי.

"שני הבנקים מושפעים מירידה בתיק הנוסטרו, מהפסדים בקופות היעודה לפיצויים ומהפסדים חשבונאיים בתחום הנגזרים", אומר גלזר. בנוסף, הוא מציין, בשני הבנקים החליטו לסווג הפסדי השקעות ישירות לדו"ח רווח והפסד ולא להון כמו שעשו בעבר, ככל הנראה בגלל הירידות החדות שהביאו את הבנקים להפסד גדול על ההשקעה. על סמך כך מניח גלזר שצפוי גידול בהפשרות לחובות מסופקים. שני הבנקים לא ציינו גורם זה כגורם מרכזי שישפיע, כך שהגורם המרכזי לפגיעה ברווח הינו ההשפעה הנקודתית של שוק ההון.

בכל הנוגע למה שצפוי לנו בבנקים האחרים, גלזר מבחין בין הבנקים השונים. להערכתו, בבנק מזרחי לא צפויה אזהרת רווח, מאחר וכמעט כל ההשפעות הנקודתיות של שוק ההון שנראה בבנקים האחרים (תיק נוסטרו, יעודה והפסדי נגזרים) לא פוגעות במזרחי. לכן צפוי הבנק להציג תוצאות טובות עם תשואה גבוהה על ההון.

ככל שמדובר בבנק הפועלים, גלזר אופטימי פחות "הבנק צפוי להפגע משני סעיפים מרכזיים: סעיף הנגזרים, בו הוא נפגע יותר מכל הבנקים, והפרשה גבוהה יחסית לחובות מסופקים בשל הירידה בשווי בטחונות שניתנו במניות באשראים שנתן הבנק, ככל הנראה בעיקר בהלוואות לזיסר וללבייב", הוא אומר. מצד שני, הוא מוסיף, הפגיעה משוק ההון נמוכה יותר מבבנקים האחרים. בשורה התחתונה, מעריך גלזר, הבנק צפוי להציג רווחיות נמוכה יחסית, אולם ככל הנראה ברמה גבוהה יותר משל לאומי, ולא בטוח שתחייב אזהרת רווח.

בבנק דיסקונט צופה גלזר השפעות שליליות של שוק ההון בדומה לבינלאומי, כאשר אחזקותיו במניות הבינלאומי (26.5%) מגדילה את הפגיעה בתוצאות. לאור זאת, גלזר סבור שיתכן שגם דיסקונט יפרסם אזהרה על התוצאות.

"ברור שאם נראה את שווקי ההון ממשיכים ליפול הבנקים יפגעו, אולם חשוב להדגיש כי נכון לעכשיו, תיקי ניירות הערך של הבנקים שמרניים יחסית ואין בהם פוטנציאל להפסדים גבוהים (כמו שראינו ב- 2008)", מרגיע גלזר באשר לרבעונים הבאים. "גם תיקי האשראי של הבנקים נמצאים במצב טוב יחסית, ואנו לא צופים לעליה חדה בהפרשות לחובות מסופקים, מעבר לעליה נקודתית ברבעון 3 הנובעת מהירידה במניות אפריקה ואלביט הדמיה".

האיום האמיתי על הבנקים מצוי באפשרות לפגיעה בכלכלה המקומית או ירידה חדה במחירי הנדל"ן, אומר גלזר. בינתיים, הוא אומר, אנחנו עוד לא שם. "ברור שהמשבר הגלובלי והחדשות מאירופה משפיעות לשלילה, אולם נכון לעכשיו המשק הישראלי, ואיתו הבנקים עדיין במצב טוב, וכל עוד לא נראה פגיעה משמעותית יותר, האטה במשק או ירידה חדה במחירי הנדל"ן, נחנו לא צופים פגיעה משמעותית בתוצאות".

אל מול האיומים, מזכיר גלזר, הבנקים נסחרים במחירים זולים, כאשר להערכתו מכפילי הון של מתחת ל- 0.75 בשני הבנקים הגדולים, הינם מחירים שמצדיקים אחזקה בהם, גם תחת דרישות ההון החדשות הצפויות. לאור זאת, בלידר משיכים להמליץ על הבנקים בתשואת יתר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully