פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   השופט היחיד בעשיריית שיאני השכר: אליעזר גולדברג

   עלות העסקתו של נציב תלונות הציבור על שופטים, אליעזר גולדברג, בשנת 2010 היתה 1.1 מיליון שקל והוא הגיע למקום התשיעי ברשימת שיאני השכר במשרדי הממשלה

   618 תלונות הגיעו לבירור אצל נציב תלונות הציבור על שופטים, שופט בית המשפט העליון בדימוס אליעזר גולדברג, ב-2010. עלות השכר בגין העסקתו ב-2010 על ידי משרד המשפטים היתה 1.1 מיליון שקל. במשרד האוצר לא הסכימו לומר אם עלות זו כוללת את הפנסיה שגולדברג מקבל בגין כהונתו כשופט, ונימקו זאת ב"צנעת הפרט".

   השופט גולדברג תפס ב-2010 את המקום התשיעי המכובד ברשימת בעלי השכר הגבוה המועסקים על ידי משרדי הממשלה. גולדברג הוא המשפטן היחיד בעשירייה הפותחת, המורכבת פרט אליו מרופאים בלבד. ואולם גולדברג לא קבע תקדים בשכרו הגבוה. ב-2007 פתחה את רשימת בעלי השכר הגבוה קודמתו בתפקיד - השופטת (בדימוס) טובה שטרסברג-כהן. עלות שכרה הסתכמה אז ב-958 אלף שקל בשנה.

   במהלך 2010 הגיעו למשרדי הנציב 896 תלונות, מתוכן 278 שכלל לא הגיעו לכדי בירור. חלק ניכר (43%) מהתלונות המגיעות לשולחנו של גולדברג נוגעות לעיכובים במתן פסק דין הנובעים מהלחץ הגדול בבתי המשפט. גולדברג עצמו מקפיד על החלטות זריזות, וזמן הבירור הממוצע בתלונות שנבדקו לגופן היה 59 ימים בלבד. ב-116 מכלל ההחלטות שקיבל (13%) קבע גולדברג כי התלונה שהוגשה מוצדקת.

   גולדברג הוא לא היחיד במשרדו הנהנה משכר גבוה במיוחד. עלות השכר של סגנו, שופט בית המשפט השלום בדימוס חנן אפרתי, היא 767 אלף שקל בשנה, או 64 אלף שקל בחודש. מלבד אפרתי, עובדים במשרד הנציב עוד שלושה ממונים בכירים (על בירור תלונות, מחקר ומידע) שני מתמחים וארבע מזכירות, שעלות שכרם אינה ידועה.

   בסך הכל, רק 40 מתוך 874 עובדי משרד הממשלה שברשימת מקבלי השכר הגבוה הם תחת דירוג שופטים. לשם השוואה, מספר הרופאים ברשימה הוא 543.