שבוע המסחר באחד העם נחתם בירידות שערים

על רקע מגמה שלילית בוול סטריט והנפקה מאחזבת של אג"ח ספרדיות ירדו המדדים בבורסה התל אביבית. ת"א 25 ירד ב-0.8% ואילו מדד ת"א 100 ירד ב-0.6%

ערן אזרן
17/11/2011

המסחר באחד העם התנהל היום בירידות, בעקבות המגמה השלילית שנרשמה אמש בבורסות וול סטריט ועל רקע הנפקה של ממשלת ספרד שנסגרה בריבית של 7.088% - הגבוהה ביותר מאז הקמת גוש היורו. מניות הבנקים המשיכו לרכז עניין, לאחר שחברת דירוג האשראי פיץ' הזהירה כי בהיעדר פתרון למשבר החוב באירופה, ייתכן שתיאלץ להוריד את תחזית דירוג האשראי של הבנקים בארה"ב - מהלך שעשוי להשפיע גם על הבנקים המקומיים.

מדד ת"א 25 איבד 0.8% ובסיכום שבועי השיל 0.2% מערכו. מדד ת"א 100 נחלש ב-0.6% ובסיכום שבועי איבד 0.1%. מדד הבנקים צנח ב-1.8% ובסך הכול ירד השבוע בערך דומה, ואילו מדד נדל"ן 15 ירד ב-0.3% ובסיכום שבועי נותר ללא שינוי. בלטו במהלך המסחר מניות דיסקונט השקעות ואלביט הדמיה , שאיבדו כ-4%, וכן מניית כור שזינקה ב-8% על רקע רכישת המניות שביצעה החברה האם דיסקונט השקעות .

בסיכום שבועי, בלט מדד התקשורת שאיבד כ-3.4%., בהובלת מניית סלקום , שאיבדה 9%, ומניית פרטנר - שנפלה ב-6.2%.

בשוק איגרות החוב, מדדי התל בונד נסחרו בעליות של עד 0.2%, אך סיכמו ירידה של עד 0.3% בשבעת ימי המסחר האחרונים. בשוק האג"ח הממשלתיות, השחרים (איגרות חוב שאינן צמודות) עלו עד 0.2%, כשהתשואה של שחר לפדיון בינואר 2022 עולה ל-4.6%. בדומה להן, אג"ח ממשלתיות צמודות, נסחרו בעליות של עד 0.2%, כשאיגרת לפדיון ב-2022 נסחרת בתשואה של 2.34%.

האירועים באירופה המשיכו לתת גם היום את הטון באחד העם. התשואות על האג"ח הממשלתיות של ספרד מזנקות לרמת שיא של 6.684%, על רקע החששות מהתפשטות משבר החוב באירופה ולאחר הנפקת אג"ח מאכזבת. גם התשואות על אג"ח איטלקיות עלו שוב מעל ל-7% ושל צרפת ל-3.78%.

משרד האוצר של ספרד הנפיק היום אג"ח לעשר שנים בסך 3.562 מיליארד יורו (4.79 מיליארד דולר) בריבית של 7.088% - הריבית הגבוהה ביותר מאז הקמת גוש היורו. היות שמדובר בסדרה חדשה של אג"ח, לא ניתן להשוות להנפקות קודמות של אג"ח זהות. אולם ב-20 באוקטובר, שילם משרד האוצר ריבית של 5.5% בהנפקה של אג"ח שמועד פירעונן באפריל 2021.

"המשבר באירופה לא נרגע", העריך היום כלכלן המקרו של כלל פיננסים אמיר כהנוביץ'. "המשקיעים היו במתח לקראת ההנפקות של ממשלות ספרד וצרפת, אך אם להיות כנים, זה עשוי להיות חלון הזדמנויות מבחינתן לגייס בריביות שפויות. יש מדינות שחלון ההזדמנויות הזה כבר נסגר להן", הסביר.

אתמול הזהירה חברת דירוג האשראי פיץ' כי הרעה נוספת במשבר החוב באירופה, עלולה להוות איום רציני על דירוג האשראי של הבנקים בארה"ב, למרות שחשיפתם הישירה של הבנקים בארה"ב לשווקים אירופים הנתונים במשבר - יוון, אירלנד, איטליה, פורטוגל וספרד - היא ברמה שעמה הבנקים יוכלו להתמודד.

פיץ' הוספה כי אם לא יימצא פתרון מסודר למשבר החוב בגוש היורו, תיתכן הרעה בתחזית דירוג האשראי של המגזר הבנקאי בארה"ב. התחזית הנוכחית של פיץ' למגזר היא "יציב", אולם הסבירות לזעזוע שלילי באירופה הולכת וגדלה, ועלולה להביא לשינויים בתחזית.

מניות בולטות במסחר

יום לאחר פרסום הדו"חות, חברת מידרוג מורידה הדירוג האג"ח של כור מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר, מ-A1ל-A2 ומשנה האופק מ"שלילי" ל"יציב". בנימוקיה להחלטה מציינת מידרוג כי הורדת הדירוג בוצעה כתוצאה מהאחזקה של כור במניות קרדיט סוויס "החושפת אותה לסיכון שוק גבוה", וכן בשל אי וודאות לגבי מבנה האחזקות העתידי של החברה, וזאת למרות השיפור החד בנזילותה של כור ובגמישותה הפיננסית.

עוד בקבוצה: נייר חדרה דיווחה על מעבר להפסד תפעולי של 9.5 מיליון שקל ברבעון שנבע מהפרשה חד פעמית של כ-9 מיליון שקל בחברה הבת כרמל ומהתייקרות חדה של חומרי הגלם. בנוסף דיווחה החברה על מעבר להפסד נקי של 43 מיליון שקל, שנבע ברובו מהפרשות חד פעמיות בגין תשלום מס של החברה הנכדה בתורכיה.

כן פייט ביופרמה , העוסקת בפיתוח תרופות למחלות דלקתיות, מחלות עיניים ומחלות כבד, הודיעה אמש על השלמה של גיוס הון בהיקף של כ-6.4 מיליון שקל, לאחר שהעלתה את היקף הגיוס לאור ביקוש יתר של פי 3.7. החברה הציעה 3,920 יחידות הכוללות מניות ואופציות בכ-1,250 שקלים ליחידה ולאור הביקושים הגבוהים נסגר מחיר היחידה ב-1,610 שקלים, גבוה בכ – 29% מעל מחיר המינימום.

וואן טכנולוגיות תוכנה דיווחה כי ההכנסות ברבעון השלישי צמחו בכ-74% לכ-256.2 מיליון שקל, ואילו הרווח הנקי טיפס בכ-75% לכ- 12.6 מיליון שקל. הרווח הנקי בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2011 גדל בכ-42.5% לכ- 32.7 מיליון שקל. בנוסף החברה הודיעה על חתימת הסכם לרכישת חברת בדיקות התוכנה טסקום תמורת סכום של עד 20 מיליון שקל.

אמות דיווחה היום על תוצאותיה הרבעוניות מהן עולה כי ההכנסות הסתכמו בכ-125 מיליון שקל לעומת כ-106 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, גידול של כ-18.5%. מקור הגידול היה בנכסים חדשים שנרכשו במהלך התקופה והן משיפור והשבחה של נכסים קיימים. ה-NOI הסתכם ברבעון בכ-112 מיליון שקל, גידול של כ-22% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

גם אלביט מערכות פירסמה אתמול את דו"חותיה לרבעון השלישי של השנה והציגה גידול של 11% ברווח התפעולי NON- GAAP אשר אינו מושפע מאירועים חד פעמיים, לצד מכירות שהסתכמו על 663.7 מיליון דולר גידול של 2% מהרבעון המקביל בשנת 2010 .

חברת גוליבר אנרג'י גייסה בהנפקה לציבור 15.2 מיליון שקל. התמורה העתידית המהוונת מאופציות שנכללו בהנפקה מסתכמת בכ-70 מיליון שקל. להנפקת החברה, שהתקיימה אתמול, הגיעו הזמנות לכ-70 אלף יחידות מ-136 משקיעים שונים, ובכלל זה משקיעים מוסדיים. מחיר המכרז נקבע על 214 שקח ליחידה.

תמיר פישמן נדל"ן זינקה ב-55% במחזור גבוה על רקע הודעתה כי תממש נכסים באירופה. דירקטוריון החברה החליט לממש נכסים ברומניה ובהונגריה ולפעול לחלוקה של נכסי החברה לבעלי המניות. דו"חות החברה מעלים כי סך המזומנים בקופה מוערך ב-9.5 מיליון יורו ( 47.5 מיליון שקל). סך הפיקדונות לזמן קצר מסתכם ב-179 אלף יורו (895 אלף שקל).

חברת האחזקות גרנית הכרמל , שבשליטת דוד עזריאלי, הציגה רווח נקי של כ-58 מיליון שקל בתשעת החודשים של שנת 2011 לעומת כ-42 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - גידול של כ- 37%. הרווח נקי הסתכם בכ- 16.4 מיליון שקל לעומת כ-15.2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד- עלייה של כ- 8%.

  • אחד העם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully