אחד העם ממשיכה לרדת: ת"א 25 בשפל של שנתיים

שבוע המסחר בבורסה התל אביבית נפתח בירידות שערים. לאחר שבוע בו איבד מדד ת"א 25 כמעט 8% מערכו, ממשיך המדד לרדת בשעה זו בשיעור של 2.1% אל מתחת לרמת 1,000 הנקודות

רם עוזרי
27/11/2011

אחרי אחד השבועות הגרועים ביותר בתולדותיה, בו איבד מדד ת"א 25 כמעט 8%, הבורסה באחד העם פותחת את שבוע המסחר בירידות נוספות. זאת על רקע החרפה מסתמנת במשבר החובות באירופה.

מדד ת"א 25 יורד בשעה זו ב-2.1% ונסחר מתחת לרמת 1,000 הנקודות, ומדד ת"א 100 משיל 2.2% מערכו. מדד מניות הבנקים מאבד 2.4% ואילו מדד מניות הנדל"ן מחסיר מערכו 2.2%. מדד התל בונד 40 צונח בשיעור של 1.2%. מניית קבוצת דלק נופלת בשיעור של 6% בהמשך לצניחה של 20% בשבוע שעבר, על רקע הסדר החוב שהציע בעל השליטה בחברה יצחק תשובה בחברת הבת דלק נדל"ן.

"יש חשש שהמשבר בגוש היורו תופס תאוצה. ההתפתחויות של סוף השבוע לא מבשרות טוב. מתרבים הסימנים שהמשבר מחלחל גם למדינות החזקות כמו גרמניה, אוסטריה ובלגיה. תופעת הדומינו מתחילה להתחזק", כך אומר דודי רזניק, מנהל מחקר מקרו חדרי עסקות בלאומי שוקי הון.

ירידות השערים החדות בתל אביב ובעולם מגיעות בין השאר על רקע הורדת דירוג האשראי של בלגיה, בסוף השבוע. "בלגיה נחשבת מדינה חזקה. אולי לא ברמה של גרמניה וצרפת, אבל דירוג האשראי שלה גבוה הרבה יותר מזה של מדינות דרום אירופה", אומר רזניק. "יש בעיה בבנק דקסיה שנמצא בבעלות משותפת בלגית וצרפתית. כמו כן לבלגים יש חשיפה לאג"חים בכל גוש היורו".

לדברי רזניק, "אנחנו עוד לא במצב של התפרקות גוש היורו, אבל רמת הסיכונים בהחלט עולה". ההשפעה המיידית היא התבצרות של המשקיעים בבורסה של תל אביב בנכסים חסרי סיכון כמו אג"ח ממשלתיות קצרות ובינוניות ופתיחה של המרווחים בינן ובין האג"ח הקונצרניות.

במהלך סוף השבוע נתקבלו דיווחים כי ממשלת ספרד, הכלכלה השלישית בגודלה באירופה, שוקלת לפנות למוסדות האיחוד על מנת לבקש סיוע בטיפול בחוב. אם אכן יש אמת בדיווחים, מדובר על עליית מדרגה בכל הקשור ליכולתה של אירופה להתמודד עם משבר החובות.

מנהיגי גוש היורו עשיים לסגת מתוכניתם לשתף את הנושים הפרטיים בהפסדים במידה שמדינות יצטרכו לארגן מחדש את חובותיהן במסגרת מנגנון החילוץ שיושק בשנה הבאה, כך אמרו בכירים באיחוד האירופי לרויטרס ביום שישי.

הדיונים בין המנהיגים נמשכו בשבוע האחרון על רקע התנודתיות בשווקים. גרמניה התעקשה על הידוק המשמעת התקציבית ועל מעורבות הנושים הפרטיים בחילוצן של מדינות כתנאי מקדים לאינטגרציה עמוקה יותר של מדינות גוש היורו.

ממשלת איטליה ביצעה אתמול את הנפקת האג"ח השנייה שלה בתוך שבועיים, והמגזר הפיננסי במדינה ביטא גם הפעם את חוסר הביטחון שלו בכלכלת המדינה, כאשר תשואות האג"ח של איטליה ל-10 שנים זינקו בשעות האחרונות לשיעור של יותר מ-7.3% - קרוב לנקודת השיא השלילי שנרשמה לפני כשבועיים.

חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הורידה אתמול את דירוג האשראי של בלגיה מדרגת AA פלוס לדרגת AA בשל שובם של החששות מפני התייקרות עלויות המימון של הממשלה. S&P מעניקה תחזית דירוג אשראי שלילית לבלגיה, ומשמעות הדבר היא כי ייתכנו הורדות דירוג נוספות בהמשך.

ביום חמישי סיכמה הבורסה שבוע מסחר עגום במיוחד, כאשר במשך כל חמשת ימי המסחר נרשמו ירידות שערים במדדים המובילים. מדד ת"א 25 איבד במהלך השבוע לא פחות מ-7.8% מערכו.

ואולם, בורסת תל אביב לא היתה חריגה בנוף הבינלאומי. גם בבורסות ניו יורק נרשם שבוע שלילי במיוחד כאשר מדד הדאו ג'ונס השלים את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז שנת 1942 בשבוע של חג ההודיה ואיבד 4.8% מערכו. בורסות אירופה נסגרו אמנם ביום שישי במגמה חיובית, בראשונה זה שבעה ימי מסחר, אולם בסיכום שבועי רשמו את הנפילה החדה ביותר זה חודשיים.

על רקע זה, מזהירים כלכלני בנק לאומי בסקירתם השבועית את המשקיעים, ומבקשים מהם להתנהל באופן זהיר לנוכח רמת הסיכון הגבוהה במניות. בבנק צופים כי בטווח הקצר תימשך התנודתיות החריפה, ולדעתם אופן ניהול המשבר באירופה ימשיך להכתיב כיוון גם בישראל. הם מציינים כי המשקיעים חייבים לקחת בחשבון גם את הסיכונים הייחודיים לשוק המקומי, הנובעים מהרגישות לשינויים בסביבה הגיאופוליטית ואת ההשפעות האפשרויות של החלטות ועדת טרכטנברג.

גם כלכלני בנק הפועלים רואים שמים קודרים מעל שוק ההון, כאשר לדבריהם "גם האופק לא נראה מבטיח לפי שעה". בפועלים מציינים כי בשבוע האחרון גברו החששות כי משבר החוב הריבוני יגלוש ממדינות הפריפריה באירופה למפתן דלתן של גרמניה וצרפת, עמודי התווך של האיחוד האירופי. גם בצידו השני של האוקיינוס, בארה"ב, מציינים בפועלים כי השמים לא מתבהרים - בעקבות האכזבה מנתוני הצמיחה, הם קובעים כי רמת הסיכון באפיק המנייתי בנקודה זו עודנה גבוהה מאוד.

כמו כן, לאור ציפיות האינפלציה הנמוכות המתקבלות משוק האג"ח, עולה לדבריהם כדאיות ההשקעה בצמודי המדד. לדעתם, ניתן לגוון את ההשקעה בצמודים הקצרים באמצעות קניית איגרות חוב קונצרניות בדירוגים גבוהים.

מניות במרכז

הפעילים בשוק ההון מצפים לראות מה יולידו דו"חות הבנקים שיפורסמו השבוע. בשבוע שעבר פירסמו בנק לאומי, בינלאומי ודיסקונט אזהרות רווח, ובשוק ההון מחכים לראות האם השד המתחבא בדו"חות גדול כל כך. מניית לאומי ירדה בשבוע שעבר ב-12% ומניית הפועלים איבדה 8% מערכה.

שוב חדשות רעות למשקיעים במניות ובאיגרות החוב של אמפל . סוכנות הידיעות המצרית "מאנה" דיווחה שלשום על פיצוץ נוסף, השמיני במספר השנה, של צינור הגז לישראל. על פי הודעת הסוכנות, מחבלים פוצצו את הצינור כ-37 ק"מ ממערב לאל עריש בסיני, אך גרמו לנזק קטן יחסית, משום שהצינור רוקן עקב עבודות תיקונים שבוצעו בו מאז הפיצוץ הקודם. בתוך כך, הכוננות הביטחונית בסיני הועלתה לרמה הגבוהה ביותר בסביבת אל עריש וצפון סיני, בעקבות מידע מודיעיני על כוונת מחבלים מהג'יהאד העולמי לבצע פיגוע רחב היקף באיזור נגד גורמי ביטחון מצרים, על רקע האלימות המופעלת נגד המפגינים בכיכר תחריר.

חברת החשמל, אחד הלווים הגדולים במשק, דיווחה ביום שישי על תוצאות הרבעון השלישי. הכנסות חברת החשמל עלו ב-24% ל-8 מיליארד שקל ברבעון השלישי של 2011, לעומת 6.5 מיליארד שקל ברבעון המקביל בשנת 2010. הרווח הנקי שרשמה החברה ב-9 החודשים הראשונים של 2011 זינק ב-603% למיליארד שקל, לעומת 155 מיליון בתקופה המקבילה. הגידול בהכנסות נבע מעלייה של 3 מיליארד שקל כתוצאה מגידול ריאלי בהכנסה הממוצעת לקוט"ש, וגידול של 365 מיליון שקל כתוצאה מגידול בצריכה. הכנסותיה של החברה מייצור חשמל עלו מ-11.3 מיליארד שקל ל-14.8 מיליארד שקל, כתוצאה מעלייה ריאלית בתעריפי החשמל. רווח החברה מהפעלת מערכות חשמל הסתכם ב-1.9 מיליארד שקל, לעומת 1.7 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. הוצאות ההנהלה והכלליות עלו ב-20% ברבעון הנוכחי ל-190 מיליון שקל.

אנליסטים בבתי ההשקעות ממשיכים להגיב לדו"חות הרבעון השלישי של החברות הגדולות במשק. בבית ההשקעות פסגות כתבו בתגובה לדו"חות החברה לישראל כי על אף המצב הקשה של צים, הדיסקאונט במחיר המניה מצדיק קנייה. בהראל פיננסים כתבו על חברת ההשקעות בנדל"ן עזריאלי כי הציגה דו"ח מצוין, וכי הם מצפים לעלייה במינוף, ולפיכך ממליצים על מניית החברה בתשואת יתר.

בדויטשה בנק פירסמו סקירה לפיה למיזוג המתוכנן בין פעילות דיסקונט משכנתאות לבנק דיסקונט מצביעה על צעד בכיוון הנכון. בסקירתו של דן הרווארד, אנליסט הבנקים של דויטשה בנק, הוא כותב כי הרציונל מאחורי המיזוג הוא למנוע לחסוך בעלויות, ואגב כך לאפשר מכירות משולבות של משכנתאות ומוצרים אחרים, מה שפוטנציאלית יכול להעלות את נתח השוק בתחום המשכנתאות.

  • אחד העם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully