יום מסחר דליל: אחד העם נסגרה במגמה שלילית

על רקע ההסכמה בין משרד האוצר למפעלי ים המלח בנוגע להעלאת התמלוגים נסגר המסחר בבורסה התל אביבית בירידות. ת"א 25 ירד ב-0.7% ואילו ת"א 100 ירד ב-0.6%

אורן פרוינד
28/12/2011

המסחר בת"א נחתם ברידות שערים במחזור מסחר דליל של 933 מיליון שקל (לעומת מחזור ממוצע של 1.7 מיליארד שקל ב-2011). ברקע המסחר, ההסכמה בין האוצר לבין מפעלי ים המלח בנוגע לתשלומי התמלוגים למדינה והנפקת חוב מוצלחת לממשלת איטליה.

מדד ת"א 25 סיים בירידה של 0.7% לרמה של 1,113.31 נקודות, ת"א 100 השיל 0.6% מערכו לרמה של 999.15 נקודות, מדד מניות הבנקים איבד 2.2% ומדד מניות הנדל"ן נפל ב-0.5%.

משרד האוצר האיטלקי מכר אג"ח לחצי שנה (179 יום) בהיקף של 9 מיליארד יורו ובתשואה של 3.251% בלבד. תשואה זו נמוכה בשיעור יוצא דופן של 50%, לעומת התשואה בהנפקה דומה שנערכה ב-25 בנובמבר, אז עמדה על 6.504%. הביקוש עלה על ההיצע פי 1.69 וסך הביקושים עמד על 15.2 מיליארד יורו.

בתום משא ומתן ארוך בין משרד האוצר לבין החברה האם של מפעלי ים המלח, הודיע הלילה יו"ר החברה לישראל אמיר אלשטיין, לשר האוצר, יובל שטייניץ, כי הוא מקבל את הצעתו לגבי מימון הקציר והעלאת התמלוגים שישולמו למדינה. מפעלי ים המלח ישלמו במזומן 3.04 מיליארד שקל מעלות קציר המלח. בנוסף, המדינה תשלם כ-760 מיליון שקל, מתוכם 337 מיליון הינו הערך של דיווידנד בסך 30 מיליון דולר שמשכה המדינה בשנת 1992 למימון ביצוע ההגנות.

שלמה מאיר, מנכ"ל בית ההשקעות DBM, התייחס למסחר בת"א: "המסחר ממשיך להיות דליל מאחר שכל הגופים המוסדיים כבר עם רגל וחצי בשנה הבאה. מבין הענפים בולט סקטור הגז והנפט שנמצא במרכז העניינים".

לגבי ההסכמה בין כיל למשרד האוצר ציין מאיר כי "הסיפור הזה כבר מגולם במחירים של היום. זה דבר שהיה צפוי וידוע, ואני לא צופה השפעה מהותית על המניה". בהסתכלות לשנה הבאה ציין מאיר כי "הנתונים הטובים בארה"ב לצד תחזיות הצמיחה צפויים להשפיע לחיוב על המדדים אולם המצב באירופה ימשיך להעיב על המסחר ויביא לנדנדה המוכרת לנו מהשנה האחרונה", סיכם מאיר.

בזירה הגלובלית קצב הצמיחה של כלכלת ארה"ב צפוי להאיץ ב-2012, אם לא ייפגע קשה מהמשבר באירופה, כך עולה מסקר שערכה סוכנות הידיעות אי-פי בקרב כלכלנים מובילים. עם זאת, הכלכלנים לא צופים ששיעור האבטלה בארה"ב יירד מרמתו הנוכחית של 8.6% עד לבחירות לנשיאות בנובמבר. הכלכלנים צופים שכלכלת ארה"ב תצמח ב-2.4% בשנה הבאה, לאחר צמיחה של פחות מ-2% השנה.

אמש נחשף ב-The Marker כי הנהלת הבורסה לניירות ערך בת"א מנהלת משא ומתן מתקדם לרכישת מערכת מסחר חדשה, שתחליף את מערכת המסחר הנוכחית "רצף". ל-TheMarker נודע כי הנהלת הבורסה בוחנת שלוש מערכות מסחר שונות, ביניהן מערכת הנאסד"ק, מערכת של הניו יורק סטוק אקסצ'נג' (NYSE)ומערכת נוספת של גוף פרטי. עלויות המערכת טרם פורסמו אולם גורמים בשוק מעריכים כי מדובר בהשקעה של עשרות מיליוני דולרים.

מניות במרכז

דלק רכב של גיל אגמון תיסחר על רקע חששותיהם של בנק פועלים מהעובדה כי גיל אגמון, בעל השליטה בחרה, מופסד 400 מיליון שקל על הנייר. בעקבות התחזקות הין מול השקל, אובדן נתח שוק והאווירה השלילית בשווקים, מניית דלק רכב איבדה מתחילת השנה כ-50%. בשקלול הדיווידנדים מופסד אגמון על עסקה זו (אחריה אחזקותיו בדלק רכב הגיעו לכ-38%) על הנייר בכ-400 מיליון שקל.

חברת שיכון ובינוי , זרוע הנדל"ן של שרי אריסון, השלימה גיוס חוב מוסדי של 200 מיליון שקל באמצעות הנפקה של סדרת האג"ח החדשה ה'. במהלך המכרז, שנוהל על ידי החתמים פועלים אי.בי.אי, כלל חיתום, לאומי, דיסקונט ומגדל, הגיעו ביקושים של עד 300 מיליון שקל מצד המוסדיים בריבית של 5.7%, אולם בתום המכרז נקבעה הריבית ככל הנראה ל-5.5%.

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, קיבלה את אישור הממונה על הגבלים העסקיים, דיוויד גילה, להשלמת עסקת הרכישה של חברת כהן פיתוח. מתן אישור זה, אשר היווה תנאי מתלה עיקרי לעסקה, מאפשר להשלים את הרכישה עד סוף השנה - המועד האחרון לפקיעת זכות המוכרים לחזור בעצמם ולבטל את ההסכם.

אורמת טכנולוגיות , הנמצאת בשליטת יהודה ודיתה ברוניצקי, חתמה על הסכם תכנון, רכש והקמה (EPC) של יחידה לתחנת כוח גיאותרמית בהיקף של 21.4 מיליון דולר. היחידה, שתוקם עבור חברת Cyrq Energy בתחנת כוח גיאותרמית פעילה ביוטה, תגדיל את תפוקתה ותקטין את עלויות הפעלתה. הספק התחנה מגיע כיום ל-10 מגה-ואט.

  • אחד העם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully