שווי מקום חנייה ברמת גן: 137 אלף שקל?

מחירי החנייה בערי המרכז ממשיכים להתייקר. חברת אמד רכשה חצי מחניון בית שאפ במתחם הבורסה ברמת גן - 305 מקומות חנייה, תמורת 42 מיליון שקל

רנית נחום-הלוי
04/01/2012

חברת אמד, בבעלות חברת התחבורה הציבורית דן, רכשה 50% מחניון בית שאפ במתחם הבורסה ברמת גן תמורת 42 מיליון שקל. המחיר מהווה מחיר שיא במתחם משרדים באזור תל אביב - 137 אלף שקל למקום חניה.

בחניון של בית שאפ, שנמצא ברחוב היצירה 3 ברמת גן, 610 מקומות חניה, שבהם החזיקו חברת אמד (50%) וחברה פרטית בשם דאק, בבעלות דני אבני (50%), שהחליט למכור את זכויותיו.

על רכישת 305 מקומות החניה התמודדה בין היתר חברת הביטוח הראל, שהתעניינה ברכישת החניון, עקב תוכניתה להרחיב את הבניין הסמוך, בית הקריסטל, שבו מרוכזת פעילותה.

על פי התוכנית של החברה, יתוספו לבית הקריסטל שש קומות, אך מבלי להוסיף שטחי חניה ותוך ויתור על 50% מ-380 מקומות החניה שבבניין לטובת חניון ציבורי. מטרתה של הראל היתה להשתמש בחניון בית שאפ לשימוש עצמי.

בשלב זה הפעילה חברת אמד זכות סירוב ראשונים - שניתנה לה במסגרת השותפות עם דאק - ורכשה את חלקה של דאק במחיר שהציעה הראל. מחירי השיא הקודמים באזור היו ב-2009, אז חתמה חברת עוגן נדל"ן על עסקה לרכישת 60 מקומות חניה במגדל משה אביב, הסמוך למתחם הבורסה, לפי 108 אלף שקל למקום חניה; לפני כן, ב-2007, רכשה הראל בבית הראל 90 מקומות חניה לפי 80 אלף שקל למקום חניה. באזורים יקרים יותר נרשמו כמובן עסקות בסכומים גבוהים יותר - למשל, כ-120 אלף שקל למקום חניה בבית ציוני אמריקה שברחוב אבן גבירול.

לאחרונה פורסם כי חברת אמות , שבשליטת נתן חץ, מקיימת משא ומתן לרכישת חניון מגדל המאה מחברת ליברטי פרופרטיס תמורת 43 מיליון שקל, לפי תחשיב של 84 אלף שקל למקום חניה. המחיר הנמוך נובע מכך שהבניין נמצא בחכירה לעיריית תל אביב לזמן קצוב.

העסקה הנוכחית מגלמת מחיר גבוה מאוד, שכנראה אינו מונע רק משיקולי תשואה כלכלית. הראל, כאמור, היתה מוכנה לשלם את המחיר הגבוה עבור שימוש של עובדיה. לדברי עמית קדם, מנכ"ל חברת סנטרל פארק, המנהלת ומפעילה 17 אתרי חניונים, תשלום עבור מנוי חודשי לחניה בבית שאפ מגיע לכ-600 שקל בחודש, כך שהעסקה מגלמת תשואה שנתית גולמית (ללא קיזוז הוצאות) של כ-5.5%. ייתכן שבחברה בונים על עליות בתעריפי החניה, שיגדילו את התשואה עוד יותר.

לציפייה הזו בהחלט יש אחיזה במציאות. באזורי המשרדים של תל אביב ובאזור הבורסה ברמת גן יש מצוקת חניה קשה, שנובעת מגידול ניכר בביקושים, ומהפחתה של אלפי מקומות חניה כתוצאה מהסבת חניונים פתוחים למגדלים חדשים. בנוסף להפחתת מקומות החניה בבית הקריסטל, רק לאחרונה צימצמה חברת אחוזת החוף את חניון גלי גיל מ-400 מקומות חניה ל-134 בלבד, בשל עבודות הרכבת הקלה המתבצעות במקום; בעתיד מתוכנן להיסגר חניון מתחם ספיר ברחוב היצירה, המספק כ-250 מקומות חניה, לצורך הקמת פרויקט מגורים בן 40 קומות, שמקדמות חברת רוגובין, תדהר ומשפחת אביב.

יו"ר חברת דן, מיכאל נגר, ומנכ"ל החברה, שמואל רפאלי, סירבו להגיב לידיעה.

  • רמת גן
  • חנייה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully