וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שטרום: קיימת הגזמה בהערכת המצב הפיננסי של ענפי התקשורת

ערן גבאי

8.4.2002 / 10:20

הממונה על ההגבלים: "לא קיבלנו בעבר את ההערכה שברק בהתמוטטות - צריכים להיות זהירים באישור אפשרי של מיזוג קווי זהב-ברק"

"צריכים להיות זהירים באשר לאישור אפשרי של מיזוג קווי זהב וברק. תמיד ידענו שברק לא מתפקדת בגלל חוב חיצוני ולא בגלל הפסד תפעולי. לא קיבלנו בעבר את ההערכה שברק בהתמוטטות, ולגבי העתיד, נשקול את המיזוג שנית כששוק השיחות הבינלאומיות ייפתח לתחרות", כך אומר היום הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום.

"בכלל, צריך להבין שכל הענפים האלה (ענפי התקשורת - ע.ג) נמצאים בתופעה של Under Estimate. כך גם לגבי חברות הכבלים. החברות עוברות זמנים קשים וצריך פשוט לעבור אותם. גם לפי התחזיות שחברות הכבלים עצמן הניחו בפנינו הן אמורות לצאת מהקשיים שלהן ב-2003-2004. המצב הפיננסי של חברות הכבלים אף פעם לא היה שיקול מבחינתנו לאישור מיזוג הכבלים, אלא ההשפעה של מיזוג כזה על מצב הצרכן.

"המסקנה שלנו היא שמצב הצרכן כתוצאה מהמיזוג לא יורע. הבנו שהסיכויים שתתפתח תחרות בין חברות הכבלים עצמן מאוד נמוכים, ולכן החלטת המיזוג הפכה לשאלה של טובת הצרכן".

בהתייחסו להחלטה הצפויה לאשר את מיזוג הכבלים, אמר שטרום, "אנחנו בשלבי הניסוח המשפטי של הסכם המיזוג. אין שום מחלוקות שנותרו פתוחות וכל הבעיות לובנו". שטרום סירב להתייחס למועד ההחלטה, אך ציין כי "אם חברת YES תפנה אלי שוב ותרצה בשימוע נוסף בטרם אקבל את החלטתי, אני נכון לשמוע אותה".

באשר לאחת המחלוקות העיקריות בשיחות שקיימו שטרום ובעלי המניות של הכבלים - סוגיית מפעילות השירותים שיוכלו לפעול על גבי תשתית הכבלים, ציין שטרום שסוכם כי "אם בעל רישיון שיפעל על גבי תשתית הכבלים לא מגיע להסכמה עם חברות הכבלים על גובה דמי המעבר ברשת, בורר יפסוק על תנאי ההתחשבנות בין הצדדים תוך 60 יום, וזאת על פי עקרונות שקבענו.

"כמו כן, אם אותו גוף ירצה בכך יש לספק לו גם שירותי בילינג. קבענו את מודל ההתחשבנות בין הכבלים לבעל רישיון שיפעל על גבי התשתית שלהן על פי מודל בסיסי שנלקח ממדינות המערב ועל פי התחשבנות של מחיר עלות".

בתגובה לידיעות כאילו בכוונת שטרום לבחון את מידת ההשפעה של בנק לאומי על התחרות בתחום הטלוויזיה הרב ערוצית, אמר שטרום, "לפעמים העובדה שבנק לאומי הוא המממן הבולט הן של תעשיית הכבלים והן של חברת הלוויין YES עשויה להיות בעייתית. כרגע אני לא רואה בכך בעיה וזה לא בראש מעייני".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully