וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיינין: קיצוץ בתקציב יחריף את המיתון במשק

ליאור כגן

10.4.2002 / 12:44

מנכ"ל מודלים כלכליים: הצמיחה השנה עשויה להיות שלילית בשיעור של 1.5%; לדבריו, היטלים ומסים חדשים הם פתרונות גרועים


"המשק נמצא במיתון עמוק, כך שמדיניות פיסקלית מרסנת בדמות קיצוץ בתקציב, עשויה להגביר את האבטלה ולהחריף את המיתון", כך מעריך ד"ר יעקב שיינין, מנכ"ל חברת מודלים כלכליים. לדבריו, נוצרה כיום הזדמנות פז לבטל חוקים פרטיים כגון חוק הנגב וחוק משפחות ברוכות ילדים, אך את הכסף שמתפנה יש להעביר להשקעה בתשתיות.

שיינין מזהיר כי קיצוץ בתקציב עשוי להגדיל את שיעור האבטלה ל12%-13% בשנת 2002, ולהוריד את הצמיחה ב-1%, כך שהצמיחה ב-2002 תהיה שלילית, בשיעור של 1.5%.

"כמובן שניתן לצמצם גם בהוצאות על תשלומי העברה, ובמקומות נוספים בהם יש בזבוז כספים, אך הכסף חייב לחזור להשקעה במשק". שיינין מודע להשלכות הכרוכות בהצעתו, שהמשמעותית היא גידול ניכר בגירעון הממשלתי, אך לדבריו, יש לעזור למשק לצאת מהמיתון, גם על חשבון גידול זמני בגירעון הנובע מירידה בצד ההכנסות.

שיינין מציין גם שניתן לקצץ בתקציב, אך במקביל להגדיל השקעות חוץ תקציביות. לדבריו, הטלת היטלים או מסים חדשים תהיה אחד הפתרונות הגרועים ביותר למשק. "הרי הקימו ועדה לרפורמה במס, אז עכשיו מטילים מסים? - אומר שיינין.

שיינין סבור כי הקמת מועצת נגידים היא דבר נכון, אך אסור שתהיה נגועה באינטרסים פוליטיים. לדבריו, לא ייתכן שהנגיד, המוגדר גם כיועץ כלכלי של הממשלה יחבוש כובע אחד של אינפלציה, ולא יתעניין באבטלה או בצמיחה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully