וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תקציב רשות השידור - 866.7 מיליון שקל

רוני קורן-דינר

10.4.2002 / 16:42

התקציב אושר פה אחד בועדת הכספים למרות שהנהלת הרשות לא יישמה כמעט אף המלצה לקיצוצים מדו"ח גינצבורג


ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום פה אחד את תקציב רשות השידור, שיעמוד על 866.7 מיליון שקל - עלייה קלה לעומת תקציב שנת 2001, שעמד על 847 מיליון שקל. תשלום האגרה יועלה אף הוא במעט, ויעמוד על 520 (במקום 517 בשנה שעברה). עתה ממתינים ברשות לאישור התקציב על ידי מליאת הכנסת.

ואולם, התקציב שאישרה ועדת הכספים אינו כולל שני מרכיבים משמעותיים: תקציב פיתוח בסך 13 מיליון שקל לשנה שיוקדש לשיפוץ מבנים ולרכישת משדרים, ותקציב של 80 מיליון שקל לשנה להקמת "ערוץ המזרח התיכון" שיוקם על פי החלטת הממשלה מאוגוסט האחרון וצפוי לעלות לאוויר בתוך כחודש.

הערוץ החדש ישדר לפחות 12 שעות ביום בערבית ובאנגלית, ויספק תכני אקטואליה, חדשות, סרטים וסדרות בשפות אלה. מטרתו הלא מוצהרת של הערוץ היא הסברה, כפי שציין בעבר רענן כהן, השר הממונה על ביצוע חוק רשות השידור ומיוזמי הערוץ - "לתת תשובה לכ-100 ערוצי שידור בעולם הערבי אשר מציגים את הסכסוך הישראלי-ערבי בצורה חד צדדית ומעוותת". זאת, בעוד שהמועצה לשידורי כבלים ולוויין שוקדת על כתיבת מכרז לערוץ ישראלי-מסחרי בשפה הערבית, ואשר "ערוץ המזה"ת" עלול לחבל בסיכוייו בטרם פורסם המכרז.

אישור התקציב פה אחד על ידי ועדת הכספים של הכנסת תמוה, לאור העובדה שלא חל כמעט שום שינוי בהתנהלות הכספית של רשות השידור מאז הדו"ח האחרון שהוזמן על ידי רשות השידור, מידי משרד רו"ח הוגן-גינזבורג-אבני, ואשר ממצאיו פורסמו בנובמבר האחרון. הדו"ח מעלה ממצאים שערורייתיים כמעט לגבי כל אחת ממחלקות הרשות, החל מההפקות, האולפנים ומבני הנדל"ן שבשירותה, דרך הפיקוח על כוח האדם, שעות העבודה והשכר, ועד להתקשרויות עם בעלי מקצוע וספקים חיצוניים.

מלבד תוכנית ליישום פיטורי 600 עובדים בתוך שלוש שנים, לא יישמה הנהלת הרשות דבר. ברשות השידור מועסקים 1,816 עובדים קבועים בעלי ותק ממוצע של 19 שנה, וכן 945 עובדי פרילאנס קבועים וכ-2,200 עובדי פרילאנס לא קבועים.

בדו"ח נכתב כי הרשות משלמת ל-204 בעלי השכר הגבוה, כולל בכירים, 93 מיליון שקל בשנה. למעשה, כ-80% מתקציב הרשות בשנה מנוצל לתשלום משכורות. מהדו"ח עולה עוד כי מבנה השכר ברשות, כמו גם חוזקם של ועדי העובדים וחוסר הפיקוח על השעות הנוספות, מביא לכך שכ-300 עובדים ברשות מקבלים השלמת הכנסה, כשלחלקם שכר העולה על 20 אלף שקל בחודש.

התקציב המיוחד לפיתוח ולשיפוץ מבנים בסך 13 מיליון שקל מעלה שאלות אף הוא. זאת, כיוון שרשות השידור רכשה לפני כשבע שנים בניינים במתחם בית החולים שערי צדק הישן בירושלים, ותיכננה להעביר אליו את פעילותה. ואולם, הפרויקט מעולם לא הושלם, והוא גורר הוצאות כבדות עד היום: סך חוב הרשות לבנקים בגין הפרויקט מסתכם ב-125 מיליון שקל. הוצאות המימון השוטפות עומדות על 900 אלף שקל מדי חודש, לתשלום ההלוואות. בנוסף, נמצא כי הרשות העסיקה יועץ משפטי חיצוני לפרויקט והיא ממשיכה לשלם את שכרו המלא, למרות שמאז 1998 הפרויקט מוקפא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully