וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק מנהלת שיחות עם בעלי האג"ח שלה על מחיקה של עד 60% משוויין

ערן גבאי

15.4.2003 / 19:50

קווי זהב וברק שכרו את רו"ח יצחק סוארי כמעריך למיזוג

חברת השיחות הבינלאומיות ברק מנהלת שיחות עם בעלי האג"ח שלה על מחיקה של 55%-60% משווי איגרות החוב על פי מחירן ביום ההנפקה בתוספת 12.5% ריבית שנתית, כך נודע ל-TheMarker.

בנובמבר 1997 הנפיקה ברק אג"ח ב-100 מיליון דולר. היום נאמד החוב באג"ח של ברק בכ-128 מיליון דולר. גורם המקורב לשיחות המתנהלות, טוען שבעלי האג"ח עשויים להסכים למחיקה, שכן האיגרת שווה היום כ-50%-55% משוויה בעת ההנפקה, ולמעשה כתוצאה מכך שאיגרות החוב החליפו הרבה ידיים וההפסד של רוב מחזיקי האג"ח אינו כואב מדי.

אפשרות נוספת לפתרון בעיית האג"ח של ברק שעלתה בשיחות המתנהלות מול מחזיקי האג"ח, היא שלאחר שיאושר מיזוג קווי זהב וברק, יקבלו מחזיקי האג"ח אופציה להמיר את איגרות החוב למניות.

לברק חוב באג"ח של 567 מיליון שקל, עליו מתווסף חוב בהלוואות בנקאיות בהיקף של 232 מיליון שקל. לחברה אין יכולת לשלם ריבית על האג"ח והיא תידרש לתשלום ראשון של הריבית בשיעור של 10% כבר במאי 2003.

הבנקים אינם מתכוונים להעניק לברק הלוואות נוספות לתשלום הריבית שכן אין בכוונתם להגדיל את חשיפתם בחברה. הבנקים, ככל הידוע, אינם נמנים על בעלי האג"ח, והם העניקו לברק הלוואות בהיקף של 232 מיליון שקל. על כן, המטרה היא להגיע להסכמה עם מחזיקי האג"ח על נוסחה לפתרון הבעיה עד מאי 2003.

אופציה נוספת שנבחנת על ידי ברק לפתרון בעיית החוב שלה היא לבצע המרת חוב ולגלגל, למעשה, את החוב. סביר שהשיפור המתמשך בתוצאותיה של ברק יאפשר לה לבצע התקדמות במבנה החוב, ולהמיר את חובה בחוב חדש בריבית נמוכה יותר. כמו כן, ככל הנראה בשנה הקרובה אמורות שיחות המיזוג של ברק וקווי זהב להגיע לסיומן. ל-TheMarker נודע ששיחות המיזוג בין החברות ממשיכות להתקיים ואלו שכרו לפני מספר חודשים את שירותיו של רו"ח יצחק סוארי כמעריך.

חלוקת אחזקות לא שוויונית


ככל הידוע מדובר על חלוקת אחזקות לא שוויונית בין שתי החברות, כשקווי זהב תחזיק בקרוב ל-60% מהחברה הממוזגת וברק תחזיק ביתר המניות.

החברות ברק וקווי זהב קיבלו באחרונה לידיהן גם את התחזית של בנק ההשקעות השווייצי קרדיט סוויס פירסט בוסטון להערכת השווי עבור המיזוג בין השתיים. הערכת השווי למיזוג וחלוקת האחזקות בין בעלי המניות בחברה הממוזגת יתבססו בעיקר על מרכיבי ה-EBITDA והחוב. כמו כן ישוקללו שווי התשתיות והטכנולוגיות שכל חברה מביאה עימה.

כל עוד ברק לא תפתור את בעיית החוב שלה, קווי זהב לא תסכים להחליט על חבירה לברק. גם קווי זהב תצטרך להחזיר כ-60 מיליון דולר שניתנו לה כהלוואות בעלים לפני ששתי החברות ישוו את רמת החוב שלהן ויסכימו על חוב משותף לחברה הממוזגת.

ההערכות בשוק הן שהחברה הממוזגת תוכל לשרת חוב של כ-100 מיליון דולר, שכן החברה הממוזגת תוכל לחסוך לחברות כ-40-50 מיליון דולר. החברה הממוזגת שתיווצר תחזיק בשני שלישים מהשוק ותהיה רווחית ועל כן תוכל גם בעתיד לצאת להנפקה.

באחרונה התבטא הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, וטען ש"צריכים להיות זהירים באשר לאישור אפשרי של מיזוג קווי זהב וברק. תמיד ידענו שברק לא מתפקדת בגלל חוב חיצוני ולא בגלל הפסד תפעולי. לא קיבלנו בעבר את ההערכה שברק בהתמוטטות, ולגבי העתיד, נשקול את המיזוג שנית כששוק השיחות הבינלאומיות ייפתח לתחרות".

החברות הבינלאומיות הצליחו לשפר באופן משמעותי את תוצאותיהן ב-2001 והגיעו יחדיו להפסד מצטבר של 128 מיליון שקל. בזק בינלאומי הקטינה את ההפסד השנתי שלה ב-64% ל-76 מיליון שקל והיא עברה לרווח תפעולי ברבעון הרביעי של השנה וצפויה להגיע לרווח נקי עד סוף 2002. ברק הקטינה ההפסד השנתי שלה ב-40% ל-68 מיליון שקל וקווי זהב עברה לרווח של 16 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully