וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פליט בוסטון מתכנן להעמיד למכירה את בנק ההשקעות רוברטסון סטיבנס

דפנה מאור

16.4.2002 / 8:52

לפי הערכות, שוויו של ר. סטיבנס 500-600 מיליון דולר; פליט גם ימכור החזקות הון סיכון בשווי מיליארד דולר, לפי דיווח "וול סטריט ג'ורנל"



פליט בוסטון, אחד הבנקים הגדולים בארה"ב, מתכנן להעמיד למכירה את רוברטסון סטיבנס, זרוע בנקאות ההשקעות שלו. במסגרת היערכות מחודשת צפוי הבנק לקצץ גם בתיק השקעות ההון סיכון שלו, ששוויו 3.5 מיליארד דולר, כך חשף "וול סטריט ג'ורנל".



מהלך זה מצטרף למגמה הנראית עתה בענף הבנקים, בה חלק מהבנקים המסחריים נוטשים עסקים לא מרכזיים. פליט בוסטון, הבנק השביעי בגודלו בארה"ב, מתכנן גם להקטין את פעילותו באמריקה הלטינית, למכור את עסקי ההלוואות לסטודנטים, ולמכור חלק מפעילותו מאסיה. ככל הנראה יודיע מנכ"ל הבנק, צ'רלס ק. גיפורד, על התוכנית הדרמטית היום.



בנק ההשקעות רוברטסון סטיבנס, שנודע בכינוי החיבה רובי סטיבנס, נחשב לחלוץ בתחום הייעוץ לחברות טכנולוגיה. בין היתר היה אחראי להנפקה של הברוקר המקוון אי-טרייד. ב-1999 קיבל פליט בוסטון לידיו את רובי סטיבנס לאחר שפליט רכש את בנק בוסטון, שרכש את סטיבנס בשנה שלפני כן ב-800 מיליון דולר. לפי הערכות עשוי הבנק להימכר עתה ב-500-600 מיליון דולר.



מכירת הנכסים תאפשר לפליט בוסטון להזרים ממון לפעילותו הרווחית ביותר, הלוואות ללקוחות בינוניים בגודלם בצפון מזרח ארה"ב, מרכז פעילותו, ניהול כספים ובנקאות קמעונית. תחומים אלה היו היחידים שרשמו רווחיות במהלך 2001 עבור הבנק. בתחום הבנקאות הבינ"ל ובנקאות ההשקעות רשם הבנק הפסדים של מאות מיליוני דולרים.



הבנקים המסחריים בארה"ב עברו בשנים האחרונות התרחבות מואצת לתחומים כמו בנקאות השקעות, בראותם את הרווחים המסחררים שגרפו בנקים כמו גולדמן סאקס ומריל לינץ' מייעוץ לחברות צעירות ולחברות שעסקו ברכישות נמרצות בימי הבועה הטכנולוגית.



בנקים כסיטיגרופ וג'יי.פי מורגן החלו לפעול כמרכולים פיננסיים ענקיים, ונגסו בעסקיהם של בנקי ההשקעות. הם ניצלו את מאזניהם עתירי ההון כדי לפתות חברות עם הלוואות וקווי מימון נוחים לקבל אצלם שירותי ייעוץ מכניסים יותר.



אולם הנפילה בשוקי ההון גרמה לשני תהליכים נפרדים של נסיגה מהמגמה הזו. בנקי השקעות כמו גולדמן סאקס החלו להתרחק מהלוואות לא רווחיות ומסוכנות, גם במחיר של איבוד עסקים, ובנקים מסחריים כמו פליט בוסטון מכרו עסקים צדדיים. דוגמא בולטת למגמה זו נראתה אתמול כאשר בנק אוף אמריקה דיווח על צמיחה נאה בזכות עסקי בנקאות "מסורתית" משגשגים, בעוד שסיטיגרופ דיווח על תוצאות מעורבות: בנקאות קמעונית מצליחה לצד נסיגה בבנקאות ההשקעות.



רוברטסון סטיבנס סבל מנפילה של 71% בהכנסותיו בשנת 2001, ורשם הפסד שנתי של 61 מיליון דולר, לעומת רווח של 216 מיליון דולר בשנת 2000. צוות בנק ההשקעות קוצץ ב-39% על ידי פליט בוסטון, ל-950 עובדים, ומשכורות הבנקאים סבלו אף הן. במקביל נפלו רווחי פליט בוסטון ב-76% במהלך שנת 2001, ל-931 מיליון דולר. הלוואות לחברות כושלות כאנרון וקיי מארט, לצד חשיפה לארגנטינה, היו גם הן בעוכרי הבנק.



בנוסף למכירת סטיבנס, מתכנן פליט בוסטון למכור חלק ניכר בהחזקות ההון סיכון שלו, בשווי של מיליארד דולר. עוד מתכנן הבנק למכור את AFSA דאטה, חטיבה העוסקת במתן הלוואות לסטודנטים. חטיבה זו נחשבת למצליחה, אולם איננה מרכזית לעיסוקי הבנק, ושווייה מוערך ב-400-500 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully