וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ממשלת בריטניה מאותתת על דחיית אימוץ היורו

דפנה מאור

21.4.2002 / 12:36

שר האוצר של בריטניה מתכנן הגדלת הגירעון התקציבי החל מ-2004, בניגוד לקווים המנחים של הנציבות האירופית


תוכנית המס והתקציב החדשה של שר האוצר של בריטניה, גורדון בראון, מאותתת כי ממשלת בריטניה איננה מתכוונת לאמץ את מטבע היורו בכהונתה הנוכחית. בראון מתכנן להגדיל את הגירעון התקציבי של בריטניה החל מ-2004 ומבסס את תקציבו על הנחת צמיחה ממוצעת של 2.5% בשנה.

הגדלת הגירעון התקציבי בבריטניה עומדת בניגוד לקווי היסוד של המדיניות של הנציבות האירופית. לפי אמנת מאסטריכט, מחויבות מדינות גוש היורו לגירעון תקציבי הנמוך מ-3% מהתמ"ג.

הגדלת הגירעון המתוכננת מתפרשת כהתעלמות או אפילו זלזול של בראון במדיניות שנקבעת על ידי הנציבות בבריסל. ממשלת בריטניה מתכננת הגדלת התקציב במטרה לשפר תשתיות בי"ח, בי"ס ומסילות ברזל בבריטניה. בראון ננזף לאחרונה על ידי הנציבות בשל רצונו להגדיל את התקציב בשעה שכלכלת בריטניה צומחת בקצב בריא.

העלאת מסים שתוכננה על ידי בראון נדחתה לשנה הבאה, אולם טוני בלייר, ראש הממשלה, יצטרך להחליט לאן נושבת רוח דעת הקהל לפני שיממש אותה. ייתכן כי דחיית אימוץ המטבע האחיד תאפשר לממשלה לקצץ מסים לפני הבחירות הבאות.

בראון קבע מבחן בעל 5 אמות מידה - בתחום של התכנסות, גמישות, השקעות, שירותים פיננסיים ושוק העבודה - בו אמור האיחוד האירופי לעמוד כדי שבריטניה תאמץ את היורו. לפי הערכות, בקושי מטרה אחת הושגה, וליתר יידרשו 5 שנים, אולם רבים סברו כי ממשלת בריטניה מראה נכונות להזדרז ולקיים משאל עם בנושא כבר ב-2003.

צ'רלס קלרק, יו"ר מפלגת הלייבור, אמר כי הוא אישית תומך במשאל עם בנושא, כדי להסיר את "נטל ההוכחה" מהיורו. קלרק הוא אחד התומכים הנלהבים של אימוץ היורו בבריטניה, ויחד עם לובי התמיכה ביורו, בריטניה ביורו (BiE), תיכנן לערוך השנה מסע יחסי ציבור ולקרוא למשאל עם מוקדם מהמתוכנן.

ניל קינוק, לשעבר מנהיג הלייבור ונציב האיחוד האירופי כיום, אמר כי מוטב שכניסתה של בריטניה ליורו תהיה מהירה ככל האפשר. קינוק, שקלרק שימש כראש הסגל שלו בשנות השמונים, אמר כי הימנעותה של בריטניה מכניסה ליורו לא מגינה עליה ממציאות כלכלית והסכמי סחר, אך היא מונעת ממנה את ההשפעה עליהם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully