וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חזי גוטמן: הצעת האוצר למסות את הבורסה - טקטיקה פוליטית קצרת טווח

אמיר טייג

24.4.2002 / 11:50

הכלכלן הראשי של הבנק הבינלאומי: הרפורמה במס אינה תרופה לתחלואי המשק


"הטלת מס על רווחי הון מהבורסה לא תעזור כהוא זה למדינה לאזן את תקציבה". כך אומר חזי גוטמן, הכלכלן הראשי של בנק הבינלאומי. לדבריו, "ההצעה הזו היא טקטיקה פוליטית קצרת טווח של האוצר על מנת להשיג תמיכה בתוכנית הכלכלית, בעיקר של הגורמים החברתיים, כמו ההסתדרות ועמיר פרץ".

להערכתו, ועדת רבינוביץ', בדומה לוועדת בן בסט שהיתה לפניה, עומדת להמליץ בחיוב על הטלת מס על רווחי הון, אך כחלק מרפורמה מבנית מאוזנת, בה כל העלאת מיסוי על הון תלווה בהורדה מקבילה בשיעור המס על עבודה. לפיכך, הטלת המס אינה אמורה להוות גורם הכנסה למדינה או גורם שישפיע על המאזן התקציבי.

"הממשלה מערבבת בין שני דברים שאינם קשורים", אומר גוטמן לגבי הקשר בין רפורמת המס לתוכנית הכלכלית למימון הגירעון. מטרת הרפורמה המקורית היא לעודד הכנסות מעבודה, וכך להעלות את פריון העבודה, אשר מהווה גורם צמיחה חשוב. גוטמן אומר כי "הרפורמה המוצעת אינה תרופה לתחלואי המשק הנוכחיים, אלא תרופה למחלה מסוג אחר לגמרי". לערכתו, הכנסות המדינה מהטלת מס על רווחי הון בבורסה יהיו שוליים, במיוחד בשנת 2002 ואולי גם בשנת 2003, בהן לא צפויים רווחי הון משמעותיים. גוטמן מוסיף כי אי היציבות בשווקים, שיוצרים פרסומים על רפורמה בבורסה, מזיקים בטווח הקצר יותר מכל הכנסה שתפיק המדינה ממסים אלו.

לגבי תנועות הון בין שקלים לדולרים, אומר גוטמן כי אם תציג הממשלה תוכנית כלכלית לביצוע קיצוץ אמיתי בתחומים שאינם תחומי צמיחה, השוק עשוי להגיב בחיוב, ולפיכך לא צפוי לחץ רכישות של דולרים בטווח הבינוני. עם זאת, אם התוכנית תתבסס פחות על קיצוצים ויותר על גיוס כספים מהציבור באמצעות הטלת מסים חדשים, השוק לא צפוי לקבל אותה בחיוב, ובתסריט שכזה צפוי לחץ רכישות על הדולר ופיחות בשער השקל. להערכתו, רפורמה מאוזנת נוסח בן בסט צפויה להתקבל על ידי שוק המטבעות בחיוב.

לגבי הערכת סיכויי הרפורמה במס לעבור את אישור הכנסת, אומר גוטמן כי ללא סעיפי מס העיזבון וקרנות ההשתלמות, סיכוייה הם גבוהים, מאחר שהציבור כבר הפנים כי המס על רווחי הון הוא בעל צדק חברתי, ולפיכך הוא תומך בו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully