וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הציבור חושש מפיחות ומהתפרצות אינפלציונית - עליות באג"ח הצמודות הקצרות

ליאור כגן

24.4.2002 / 13:15

מחירי האג"ח השקליות והצמודות הארוכות צונחים עקב החשש מפריצה תקציבית ומהגדלת גיוסי הממשלה

יום מסחר סוער מתנהל בשוק הסולידי, כאשר הפעילים מגיבים להתרחשויות האחרונות, ובעיקר לידיעות על כוונת האוצר למסות את שוק ההון. איגרות החוב שרושמות את הירידות החדות ביותר הן אלו של הטווח הארוך. למרות ירידות המחירים החדות, המשקיעים עדיין חוששים מלקנות איגרות חוב. אחד הסוחרים אמר "אני עדיין חושש לקנות גם ברמות מחירים אלו".

בשעה זו יורד מחירה של אג"ח שחר הארוכה ל-9 שנים (2680) ב-2.7%, תוך ריכוז מחזור מסחר של כ-27 מיליון שקל. תשואת השחר הארוכה עלתה לכ-8.3% - רמה אטרקטיווית, אך גם בה אין עדיין קונים גדולים. גיל הוד, סמנכ"ל השקעות וקשרי לקוחות בבית ההשקעות אופק, מעריך כי תשואה של 9% בשחרים תהפוך להיות אטרקטיווית.

הירידות החדות בשחר הארוכה מוסברות בהתחזקות הדולר ובציפיית הפעילים להעלאת ריבית חדה על ידי נגיד בנק ישראל, זאת כתגובה להתפתחויות האחרונות בשוק ההון. השחרים לטווח קצר יותר יורדות בכ-0.5%-1.9%.

עליות שערים נרשמות באיגרות החוב הצמודות לטווח קצר, זאת לנוכח הערכת הפעילים כי התוכנית הכלכלית תביא להתפרצות אינפלציונית בטווח הקצר. בשוק מעריכים כי סעיפים כגון העלאת המע"מ, העלאת מחירי הסיגריות יעודדו עליות מחירים בשוק, מה שיבוא לידי ביטוי במדד המחירים לצרכן. איגרת החוב מסוג גליל (3870) הנפדית בעוד כ-3 שנים עולה בשיעור של 0.8%.

מנגד, באיגרות החוב הצמודות לטווח ארוך נרשמות ירידות שערים, דבר המבטא את חשש המשקיעים מהתפרצות אינפלציונית. "התנהגות השוק הסולידי ממחישה את אי האמון של הציבור בתוכנית הכלכלית", אומר אחד הסוחרים בשוק הסולידי. איגרת החוב הצמודה מסוג גליל הנפדית בעוד כ-19 שנה רושמת ירידות שערים של כ-1.1%, והתשואה בה גבוהה מ-3.5%.

באיגרות החוב הצמודות לדולר נרשמות עליות שערים, זאת במקביל לעליית שער הדולר לרמה של 4.85 שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully