וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל לא הודיע כי הוא ערב לחובות הבנק למסחר ואמון המשקיעים נפגע

אילן מוסנאים

28.4.2002 / 10:48

כך טוענים בלידר דש; אירוע דומה בבנק גדול היה מחייב התערבות מיידית אחרת המשק כולו היה מתמוטט

העובדה שהבנק המרכזי לא כינס מיד מסיבת עיתונאים והודיע כי בכוונתו לעמוד מאחורי לקוחות הבנק למסחר גורמת לפגיעה קשה באמון המשקיעים, ובמיוחד המשקיעים הזרים במערכת הבנקאית. כך מעריך האנליסט יובל בן זאב מבית ההשקעות לידר דש.

לדברי בן זאב, במדינה "מתוקנת" כמו ארה"ב למשל, אירוע של נפילת בנק היה מביא מיד לכינוס של עיתונאים והבהרת פרטי המקרה ע"י שר האוצר ויו"ר הפדרל רזרב. העובדה שהמפקח על הבנקים לא טרח להרגיע את לקוחות הבנק בהודעה כזו, מעמידה באור שלילי את כל המערכת הבנקאית, את בנק ישראל ובמידה מסוימת גם את שר האוצר.

בן זאב העריך כי הנפגעים העיקריים יהיו הבנקים הקטנים, כמו בנק אגוד , הבנק לפיתוח התעשייה , ובנק ירושלים . זאת, מאחר שהעובדה שבנק ישראל לא טרח לערוב באופן מיידי לחובות הבנק למסחר מטילה ספק לגבי התנהגותו במידה ואירוע דומה יקרה באחד הבנקים הקטנים.

הבנקים הגדולים צפויים, להערכת בן זאב, להיפגע פחות, שכן מעילה בסדר גודל דומה בלאומי או בהפועלים - משמעותה מעילה בסדרי גודל של למעלה מ-50 מיליארד שקל, כך שמעבר לסבירות האפסית שתקרה, הרי שללא התערבות בנק ישראל, מעילה כזו תביא להתמוטטות של כל הכלכלה הישראלית. בהקשר זה, מציין בן זאב את העובדה שבתחילת שנות ה-80, בעת פרשת ויסות מניות הבנקים, המדינה נאלצה להתערב ולקחת על עצמה את חובות הבנקים הגדולים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully