וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שטרום: אם יס תפעל על גבי תשתית הכבלים - היא יכולה להפיל אותם

ערן גבאי

1.5.2002 / 11:02

הממונה: "אין חשש לשיתוק התחרות בענף"; "צריך לבחון רכישת תכנים מבלי ליצור האחדת תכנים"

"אני לא רואה את השחקנים בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית מתבצרים בנתחי השוק שלהם היום, הרי חברת YES מעוניינת להגדיל את מספר מנוייה בעוד 200 אלף לקוחות, ועל כן אני לא חושש מהקפאה או שיתוק בתחרות בענף", כך אומר היום דרור שטרום, הממונה על ההגבלים העסקיים.

על פי התנאים שאושרו למיזוג שלוש חברות הכבלים - אם חברת הלוויין תהפוך לחדלת פירעון, היא תהיה רשאית לפעול כספקית תוכן על גבי תשתית הכבלים. בתשובה לשאלה עד כמה האפשרות הזו קרובה ועשויה להיות אינטרס של מי מבעלי המניות בחברות, אומר שטרום, "אני לא רואה את זה קורה. לכבלים אין שום אינטרס שחברת הלוויין תפעל על גבי התשתית שלהם כי כך היא גם יכולה להפיל אותם".

באשר לעמדת משרד התקשורת והשר ראובן ריבלין, המצדדים בהכנסת YES כשותפה בחברת התכנים ICP ובהפקות המקור, טוען שטרום כי הוא שמע על כך לפני יומיים בדיון בכנסת, ואם תוגש בקשה בנושא - הוא יבחן אותה. כעת, לטענתו, הוא ממתין ואינו מאמין שימהרו להגיש את הבקשה.

לגופו של עניין, אומר שטרום, "הנושא לא טריוויאלי. צריך לבחון רכישה משותפת של תכנים מבלי שתיווצר האחדת תכנים. החברות יצטרכו לבוא אלי עם נימוקים רציניים כדי שאשקול את הנושא שיש לו גם השלכות מזיקות. אם תהיה רכישה משותפת ללא בידול בין הכבלים ללוויין לא יהיה חשש ממחירי תוכן גבוהים אך על מה תהיה התחרות?".

השר ריבלין אמר לאחרונה ש"התחרות בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית צריכה להתמתן ויש לבדוק שיתוף פעולה בין הכבלים והלוויין בחברת ICP ובהפקות מקור כדי שלא יהיה בזבוז הון לחו"ל. אם לא יהיה שיתוף פעולה בהפקות מקור, אין טעם בשום דבר ולא צריך טלוויזיה בכלל".

משרד התקשורת מתכוון לזמן בקרוב את הכבלים ואת פורום היוצרים ולשמוע את עמדתם בנושא. על פי ההסכם בין הכבלים ל-YES היום, חייבות חברות הכבלים למכור את התכנים של הערוצים 5,4,3 ו-6 ללוויין מבלי למכור את הפקות המקור שלהן. הפקות אלה נחשבות לכלי החשוב ביותר של הכבלים לשימור מנויים והן צפויות להתנגד למהלך הזה של שר התקשורת.

בנוגע לאפשרות שסלקום תרכוש את חלקה של UPC בתבל כצעד ראשון לחבירתה לחברת הכבלים הממוזגת, אומר שטרום, "לא דנתי בזה. בעולם יש מודלים של הפרדה בין שירותי טלפון נייח משירותי הסלולר, אך יש גם מודלים משולבים. בכל מקרה, הלקח מהשנתיים האחרונות הוא שאין להפריז בידיעות על כוונת סלקום לרכוש חברות - יש שם מחלוקת בין בעלי המניות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully