וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קמטק שלחה מערכות לבדיקת מצעים לחברת מוליכים למחצה

גתית פנקס

1.5.2002 / 11:28

זהו חוזה ראשון בשוק חדש עבור קמטק; פוטנציאל העסקה יוכל להגיע למיליוני דולרים בודדים

חברת קמטק הישראלית, המייצרת ופתחת מערכות בדיקה אופטיות לתעשיית המוליכים למחצה והמיקרואלקטרוניקה, הודיעה הלילה כי קיבלה הזמנה של מספר מערכות מסוג Pegasus (פגסוס) מתוצרתה מ"חברה גדולה העוסקת בתחום המוליכים למחצה". קמטק לא סיפקה פרטים נוספים לגבי זהות החברה, פרט לכך שהיא מתמחה במצעים המהווים חלק ממארזי השבבים.

לדברי משה עמית, סמנכ"ל הכספים של קמטק, כשלושה שבועות לאחר השקת הפגסוס התקבלה ההזמנה הראשונה, עליה קמטק התחרתה ראש בראש עם חברות אחרות, ומאוחר יותר הגיעו הזמנות למערכות נוספות. "זה אירוע משמעותי עבורנו, בשוק לא רווי שאנחנו מזהים אותו כפוטנציאל לצמיחה", הוא מסביר.

קמטק אינה מספקת פרטים על גודל העסקה, אולם עמית מוכן לומר שמחיר היעד של המערכות כיום הוא 300-350 אלף דולר. אם כך, ניתן להעריך שהפוטנציאל של החוזה הנוכחי יכול להגיע למיליוני דולרים. עמית אומר כי ההכנסות יתחילו להירשם בספרי החברה ברבעון השני של השנה.

"קשה לדעת מה התחרות תעשה למחירי המערכות בהמשך", אומר עמית, "ומבחינה כספית אין לנו ציפיות שהעסקה תהפוך את הרבעון על פניו. החשיבות כאן עבורנו היא שזו הזמנה ראשונית בשוק חדש, עם פוטנציאל להזמנות נוספות". קמטק נסחרת בבורסת תל אביב והנאסד"ק לפי שווי שוק של 37 מיליון דולר.

מכירה ראשונה לחטיבת ה-HDI


זו המכירה הראשונה שמבצעת קמטק למוצר, השייך לחטיבה חדשה שהוקמה בחברה: HDI - High Density Interconnect. לדברי עמית, קמטק התמקדה עד כה בעיקר בתחום של מערכות הבדיקה האופטיות (AOI), שבדקו את הפונקציונליות של אובייקטים במהלך תהליך הפיתוח, ובתחום ה-HDI קמטק מאפשרת את בדיקת טיב פני השטח של המצעים שיחד עם השבב מהווים את המארז.

שניהם - השבב והמצע - מיוצרים בנפרד, ומכונות הפגסוס יוכלו לשרת את יצרני המצעים או חברות מוליכים למחצה גדולות שמעוניינות לערוך בקרה למצעים שהן מזמינות. החברה לא ביצעה ניסויי ביתא למכונות אצל לקוחות, אלא הקימה חדר הדגמות באסיה ולקוחות פוטנציאליים הגיעו לבדוק את המעגלים שלהם, ושם נחתם גם החוזה עם הלקוח הנוכחי.

עמית מסביר כי בשוק בדיקת המצעים פועלות היום כ-5-6 חברות, ביניהן אורבוטק הישראלית. אולם אף אחת מהן לא ביצעה חדירה מסיווית לשוק והגיעה למסה קריטית, למרות שחלקן נמצאות שם כבר למעלה משנה וחצי. ההערכות שלו מדברות על כך שאורבוטק מכרה פחות מ-15 מערכות עד כה לתחום בדיקת המצעים. "הלקוחות מצליחים באמצעות המכונות לשפר את התשואות שלהם, ולהנמיך את אחוז הפסילה והעלויות", אומר משה. הוא מוסיף כי המובילה בשוק היא חברה טייוואנית, אולם כל מכירותיה הן ללקוח אחד שביצע את המחקר והפיתוח יחד איתה, כך שהיא אינה מוכרת ללקוחות אחרים בשוק.

"התחרות כאן קלה מזו של המעגלים המודפסים. אני מעריך שאם כל תחום המצעים היה נבדק באמצעות המכונות, היה מחסור מיידי בשוק של 600-700 מכונות", מעריך משה, "אולם כיום הדברים נעשים עדיין באמצעות מיקרוסקופ, כך שצריך לחנך את השוק. אנחנו מרגישים שאם ב-PCB יש היום עודף ציוד, כאן המצב הוא הפוך".

"אני מקווה שנשדר חדשות טובות"


ב-8 במאי תפרסם החברה את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של השנה. שנת 2002 כולה - לפחות - תעבור על קמטק בהפסדים. נקודת האיזון של החברה היא ברמת מכירות רבעונית של 11 מיליון דולר, וההדרכה שלה היא למכירות שלא יעלו על 4-5 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2002. "ככל הנראה לא נמכור השנה ב-44 מיליון דולר (לפי חישוב של 11 מיליון דולר לרבעון, ג.פ), כך שההנחה שלא נרוויח השנה היא נכונה", אומר עמית.

בדו"ח שפורסם לא מכבר על ידי בית ההשקעות פייפר ג'פרי על חברות הטכנולוגיה הישראליות הציבוריות, הציבו האנליסטים את קמטק כ"מאכזבת הראשית". האנליסטים ציינו כי הם מקווים שההנהלה לא היתה אופטימית מדי בתחזיות שסיפקה לרבעון הראשון, והם ציינו כי לא צפוי בקרוב שיפור משמעותי בחברה.

"אני מקווה שנשדר חדשות טובות יותר", אומר עמית. "היום, חשוב לאנליסטים לא להיכשל יותר מאשר להצליח, ואני מעריך שכשיבוא רבעון טוב מצידנו, כולם ישכחו את העבר. האנליסטים שמעו את האופטימיות שלנו, ואנחנו מקווים לעמוד בה. האם לקחנו הימור? יכול להיות, אבל אני רואה בזה יותר כסיכון מחושב. ההסתכלות שלנו היא על הטווח הארוך - הרי יכולנו לעמוד בתחזיות של פייפר ג'פרי, למשל, אם היינו מקצצים בצורה דרסטית את מספר העובדים וההוצאות, אבל אז היינו מחמיצים את שנת 2003 שאמורה להיות שנת התעוררות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully