וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שר האוצר: קיצוץ בתקציב ללא הטלת מיסים היה מביא לאבטלה

אמיר הלמר

1.5.2002 / 13:53

סילבן שלום הוסיף כי הוא מקווה שוועדת רבינוביץ' תמליץ על הפחתת המס על ההכנסה


"התוכנית הכלכלית שגיבשנו אינה תוכנית קלה או פשוטה, אבל בימים קשים אלה צריך לעשות את הדבר הנכון" - כך אמר היום שר האוצר סילבן שלום בהרצאה שנשא בפתיחת כנס רפורמת המיסוי בנדל"ן.

שלום אמר כי התוכנית הכלכלית באה בעקבות המצב הבטחוני ומבצע חומת מגן. לדבריו, תחזית ההכנסות ממיסים לשנה הקרובה מצביעה על ירידה של 9 מיליארד שקל - ירידה הנובעת מהמיתון העולמי, מהמשבר בתעשיית ההיי-טק ובעיקר מהמצב הבטחוני.

"כדי לטפל בבעיה יכולנו לקבוע כי צמצום הגירעון יבוא אך ורק מקיצוץ בתקציב המדינה ללא הטלת מיסים", אומר שלום, "אך בחרנו שלא לעשות זאת כדי לא לגרום למשק נזק חמור בטווח הארוך. קיצוץ בהוצאות הממשלה בלבד היה גורם להקטנה דרסטית של כל הפעילות במשק. המשמעות של קיצוץ שכזה היא פגיעה בהשקעות בתשתיות - דבר שהיה מושך את המשק כלפי מטה וגורם לקפיצה משמעותית באבטלה. פירושו של מהלך כזה היה שיתוק המשק באופן מוחלט. לאור זאת, הוחלט על שילוב בין תהליך של קיצוץ בהוצאות, הטלת מיסים להגדלת ההכנסות וכן שינוי יעד הגירעון".

שלום התייחס לרפורמה בתשלומי ההעברה - דמי אבטלה והבטחת הכנסה - ולעידוד התעסוקה. לדבריו, "במגזרים מסוימים יש ניצול של תשלומים אלה בצורה מחפירה". הוא ציין כי על פי תוכנית האוצר, דמי אבטלה ישולמו מגיל 21 לאחר סיום הצבא ולא מגיל 18 כנהוג כיום. כמו כן, הזכאות לדמי אבטלה תותנה בתקופת עבודה ארוכה יותר - 11-12 חודשים ולא 6 חודשים.

שלום ציין כי הוא מקווה שוועדת רבינוביץ' לרפורמה במס, שאמורה להגיש המלצותיה עד סוף חודש מאי, תמליץ על הפחתת המס על ההכנסה. "זה יהווה תמריץ לעבודה ולצמיחה", אמר שלום והוסיף כי גם הקפאת שכר המינימום תעזור בכך.

בהתייחסו לביקורת הרבה שהופנתה כלפיו לאחר אישורה של התוכנית הכלכלית בממשלה אמר שלום כי "האפשרות לרצות את כולם היא בלתי אפשרית", והוסיף כי ההאשמות כאילו התוכנית פוגעת בשכבות הביניים הן מופרכות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully