וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המס על הסלולר - לא כולם ישלמו 48 שקל

1.5.2002 / 16:47


ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום תקנות לפיהן השווי לצורך מס של טלפון סלולרי שמעמיד המעביד לרשות עובדו הוא 80 שקל לחודש (או 75% מהחשבון החודשי, הנמוך מבין השניים). בהתאם לכך פורסם שהמס המרבי, כולל ביטוח לאומי וביטוח בריאות, יגיע ל-48 שקל. פרסום זה אינו משקף את כל התמונה, משום שעל שווי הטלפון הסלולרי יחולו לא רק מסים אלה, אלא שלל מסים נוספים, בהתאם למאפייני העובד והמעביד, ולכן המס המרבי משתנה בהתאם לאופי המעביד, ובכל מקרה הוא גבוה מ- 48 שקל.

בגין שווי הטלפון הסלולרי חלים על העובד מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות, ולבעלי שכר גבוה – גם מס עשירים, ועל המעביד חלים הפרשה לביטוח לאומי, ובהתאם לאופי המעביד – גם מס מעסיקים ומס שכר. במס מעסיקים בשיעור 4% חייבים רבים מהמלכ"רים, כגון רשויות מקומיות, אוניברסיטאות, ישיבות ואגודות ספורט. במס שכר בשיעור 8.5% חייבים מלכ"רים, ובמס שכר בשיעור 17% חייבים מוסדות כספיים, כגון בנקים וחברות ביטוח (מס השכר צפוי לעלות ל-9% ו-18%, בהתאמה, עם העלייה הצפויה בשיעור המע"מ).

מי שפרסם שהמס המרבי בגין הטלפון הסלולרי הוא 48 שקל לחודש בחר להתעלם מקיומם של מס עשירים, מס מעסיקים ומס שכר. חיובו של שווי הטלפון הסלולרי במסים אלה נקבע כבר לפני חודשיים, כאשר נקבע החיוב העקרוני של טלפון סלולרי במס הכנסה באמצעות סעיף 2(2) לפקודת מס הכנסה. סעיף זה הוא הבסיס גם לשלושת המסים האחרים (מס עשירים, מס מעסיקים ומס שכר), ולכן אין להתעלם מהם. מובן שאין הצדקה להתייחס רק למיסים החלים על העובד, גם המסים החלים על המעביד מגיעים לאוצר, גם להם משמעות מבחינת נטל המס, וגם הם משפיעים, בסופו של דבר, על העובד.

אז כמה יעלה, לעובד ולמעביד, החיוב במס בגין הטלפון הסלולרי כאשר שווי ההטבה הוא 80 שקלים, כפי שקבעה ועדת הכספים?

על עובד בנק שהמס השולי החל עליו הוא 50%, יחולו מסים בסך כולל של 65.30 שקל. במקרה הקיצוני, יעלה הטלפון הסלולרי לעובד לבדו 56.16 שקל (מס עשירים על שווי הטלפון הוא יותר מ- 8 שקלים), והעלות הכוללת לעובד ולמעביד, במסים שיועברו לאוצר המדינה, היא 73.70 שקל (המס הכולל יגיע ל- 92% מהשווי המיוחס לטלפון הסלולרי).* נכתב ע"י דוד שי, ראש מוקד פיתוח יישומים בחברת חילן טק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully