וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: עליות שערים חדות במעו"ף; השקל מתחזק

אמיר טייג

2.5.2002 / 14:52

היציאה מרמאללה והתחזקות השקל משפיעות על האווירה החיובית בבורסה; הדולר יורד ב-0.5%


עליות השערים הנאות בפתיחה מתחזקות לקראת הצהריים. כל מניות המעו"ף רושמות עליות בשעה זו והמדד מוסיף 2.2% לרמה של 388.8 נקודות. מדד ת"א 100 עולה ב-1.9% והתל-טק עולה ב-1.3%. עוצמת השוק נמשכת זה היום השני, אך במחזורים נמוכים יחסית - 78 מיליון שקל - המאפיינים את המסחר בשבועות האחרונים.

גורם חשוב שמשפיע לחיוב על המסחר הוא ירידת רמת אי הוודאות הבטחונית בעקבות הפתרון שהושג ברמאללה. גורם מדיני נוסף שמשפיע לחיוב על המסחר היום הוא החלטת מועצת הביטחון לדחות את ההצעה הסורית למינוי ועדת חקירה (בניגוד לוועדת בדיקה) לאירועי ג'נין.

להערכת רמי דרור, מנכ"ל די.בי.אם, רמת הרגישות לדולר של מחירי המניות והאפיקים הסולידיים גבוהה מאוד. התחזקות הדולר גרמה למשיכות כספים מהאפיקים השקליים, ומשיכות אלו הביאו לירידות שערים באג"חים ולעלייה בתשואות, שמקטינות את כדאיות ההשקעה במניות. היחלשות הדולר מול השקל תעודד עליות שערים בבורסה ותוריד את רמות התשואה הגבוהות באפיקים השקליים.

דרור מזכיר כי אתמול פירסם משרד האוצר את תוכנית הגיוסים לחודש מאי. על פי תוכנית זו יגייס האוצר רק כ-2.5 מיליארד שקל לעומת כ-4 מיליארד שקל בממוצע מתחילת השנה. ירידה זו הפתיעה את הפעילים בשוק, ולפיכך צפויה ליצור עודף ביקושים באפיקים השקליים, ולהוריד את רמת התשואות שהגיע לכ-7% במכרז המק"מ השבוע.

פעילים מזכירים כי קיימת בשוק רמת תמיכה חזקה ב-375 נקודות שנבחנה כבר מספר פעמים, ולפיכך אינם צופה ירידה מתחת לרמה זו. להערכתם, העליות הנוכחיות הן תיקון טכני לירידות בשבועות האחרונים ואינן משקפות שינוי ריאלי במצב השוק. הפעילים מזכירים את רמת המחזורים הנמוכה כגורם המאשש את טענתם.

בעקבות פרסום של מריל לינץ' כי אינו ממליץ למשקיעיו לרכוש את מניות הבנקים הישראלים, צפויים הבנקים לרכז מחזורים ערים. במריל לינץ' סבורים כי כדאיות ההשקעה בטווח הקצר בבנקים הגדולים בישראל היא נמוכה, יחסית להשקעה בטורקיה, דרום אפריקה ובארצות מרכז אירופה כהונגריה, צ'כיה וקרואטיה.

מניית בנק הפועלים עולה ב-2.4% ומניית לאומי עולה ב-2.6%.

בעקבות הורדת דירוג האג"ח של אי.די.בי פיתוח, מצד אחד, ומכירת אלבר ברווח הון של 40 מיליון שקל לדסק"ש, מצד שני, מניות קבוצת אי.די.בי ממשיכות לרכז עניין גם היום. אי.די.בי אחזקות עולה ב-2.1%, אי.די.בי פיתוח מוסיפה 3.3% ומניית דיסקונט השקעות עולה ב-2.1%.

טאואר פירסמה בסיום המסחר בארה"ב את דו"חותיה לרבעון הראשון. החברה הציגה הפסד של 47 סנט למניה, גבוה ב-3 סנט מממוצע תחזיות האנליסטים. ההפסד הכולל הסתכם בכ-12 מיליון דולר. מכירות חברת המוליכים למחצה ירדו בכ-60% לעומת הרבעון המקביל ל-8.4 מיליון דולר בלבד. מנכ"ל החברה, ד"ר יואב ניסן כהן, אומר כי השוק הגיע לשפל ברבעון הראשון אך מסתמן שיפור וגידול בהזמנות ברבעון הנוכחי. המניה עולה בשעות אלו ב-0.5%.

מניית פורמולה הוסיפה אמש בוול סטריט כ-4.7% במחזור חריג של כ-6 מיליון שקל. להערכת דרור, מחיר מניית חברת אחזקות התוכנה הגיע לשפל תקופתי, וקיימים גורמים בשוק המאמינים כי מחירה כיום הינו אטרקטיווי ולפיכך אוספים מניות. המניה ממשיכה לרכז עניין גם היום ועולה ב-1.8%.

הבוקר פירסמה חברת התרופות אגיס כי החברה בת קליי פארק קיבלה אישור שיווק מיידי של תרופה גנרית הפונה לשוק של כ-40 מיליון דולר בשנה. אישור זה הוא האישור הגנרי היחיד בשוק זה. אגיס קיבלה שני אישורים דומים במהלך ששת החודשים האחרונים. המניה עולה בכ-3.8%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully