וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דוד קליין: גם שברירותה של התשתית הפוליטית תורמת לעצבנות בשוק ההון

אילן מוסנאים

2.5.2002 / 10:37

לדברי הנגיד, על הממשלה לצמצם הגירעון ע"י הקטנת הוצאות ולא העלאת מסים

נגיד בנק ישראל, ד"ר דוד קליין, מעריך כי תוצאות המשק הישראלי ב-2002 יהיו גרועות מאלו ב-2001. בנאום שנשא קליין במפגש הפורום של מנהלי כספים ראשיים בתל אביב, הוא אמר כי התוצר צפוי לקטון, האבטלה והאינפלציה צפויות לגדול וגם הגירעון במאזן התשלומים צפוי לצמוח.

הנגיד טוען כי עולים סימני שאלה לגבי היציבות הפיננסית, כאשר הציבור מקצר טווחים בנכסיו הכספיים, התשואות בשוק האג"ח עולות והשקל נחלש בשיעור משמעותי. לדברי קליין, האשם בהתפתחויות אלו מוטל על הרפיון המתמשך במשמעת הפיסקלית של הממשלה, האירועים הבטחוניים ושברירותה של התשתית הפוליטית. גורם נוסף, שלדברי קליין עתיד להשפיע על היציבות, הוא התיקון לחוק בנק ישראל, אשר הוצע על ידי משרד האוצר ואמור להיות מונח של שולחן הכנסת בעתיד הקרוב.

בנוסף, טוען הנגיד שכדי למנוע משבר ולהחזיר את המשק למסלול של צמיחה ותעסוקה, תוך שמירה על יציבות מחירים - יש לנקוט במספר צעדים. ראשית, על הממשלה לשקם את אמינות המדיניות התקציבית, שהתפוררה בשל הגידול המתמשך בשיעור הגירעון, אשר הגיע למימדים חריגים בכל השוואה בינלאומית. לדברי קליין, העלייה המתמשכת בגירעון השנה, שהממשלה כבר עידכנה את היעד שלו 3 פעמים, גרמה לעליית הריבית לטווח ארוך במשק והיא פוגעת בצמיחה ובתעסוקה.

קליין טוען כי על הממשלה למקד מאמצים להקטנת הגירעון ע"י הפחתת הוצאותיה. לדבריו, ניסיון לצמצם את הגירעון באמצעות העלאת מסים יעודד יחידים בעלי הכשרה מקצועית גבוהה וכן חברות מתקדמות לחפש את עתידם הכלכלי במדינות בהן משטר המס נוח יותר.

הצעד השני, לדברי קליין הוא להגיע להבנה עם ההסתדרות, תוך ראייה ארוכת טווח של צורכי המשק ב-3 נושאים: התאמת מבנה השכר בשירות הציבורי לתקופת אינפלציה נמוכה; שינויים מבניים בקרנות הפנסיה, שיסירו את האיום המתמשך על יציבותן; והתאמת כללי שכר המינימום לתקופה, כדי לא להעיק על יכולתן של התעשיות המסורתיות להתחרות בעידן של שווקים פתוחים.

לבסוף, מדגיש הנגיד כי התיקון לחוק בנק ישראל - במטרה ברורה לסגת מהמחויבות ליציבות מחירים ולליברליזציה במט"ח ותוך הטלת מגבלות על הבנק המרכזי - יפגע גם באמינות מדיניות הריבית ויחייב את בנק ישראל לקיים במשק ריבית גבוהה לאורך זמן. מצב זה יערער את היציבות של המוסדות והשווקים הפיננסיים, ויפגע, לטענתו, במישרין על כל פרט במשק הרוצה לחסוך ולשמור על ערך חסכונותיו, ועל כל חברה עסקית במשק הרוצה לפתח את עסקיה על רקע של משק יציב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully