וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גל התביעות נגד בנקי ההשקעות גואה: על הכוונת - CSFB ומורגן סטנלי

דפנה מאור

5.5.2002 / 12:11

מבקר פנימי ב-CSFB חשוד בסחר על פי מידע פנים; מורגן סטנלי נחקרת בחשד להטעיה בהנפקת לאסטמינט.קום


עובד שהיה אחראי לעמידתו של בנק CSFB בכללי הרגולציה חשוד כי היה מעורב בסחר על פי מידע פנים, ונמצא במרכז חקירה של משטרת לונדון. במקביל, חוקרת רשות ני"ע בארה"ב את מורגן סטנלי בחשד שהטעה משקיעים בהנפקת חברת הנסיעות המקוונת Lastminute.com.

שתי החקירות החדשות מצטרפות לגאות כללית בחקירות ובתביעות נגד בנקי השקעות בחודשים האחרונים. עם חשיפתם של פרטים רבים לגבי תקופת הגאות בנאסד"ק, התעוררו חשדות כי בנקים נקטו במדיניות מטעה, ולעתים חרגו מהחוק, בהקצאת מניות, בפרסום המלצות שלא בתום לב, ובמעורבות בעסקות לא כשרות.

קרדיט סוויס פירסט בוסטון (CSFB), שכבר נחקר בחשד להקצאות לא חוקיות של הנפקות ראשונות, עומד עתה במרכז חקירה בבריטניה. אחד מעובדי הבנק, אסיף באט, שהיה ממונה על אכיפת חוקי הרשויות בבנק, חשוד כי השתתף במסחר על פי מידע סודי, וגרף מיליוני דולרים על ידי הימורים על מרווחי השקעות. באט פוטר מ-CSFB לאחר שמחלק ההונאה של משטרת לונדון החלה לחקור את החשדות נגדו. הוא נמצא עתה במעצר.

פרשייה זו מטילה צל נוסף על בית ההשקעות הידוע, לאחר שבדצמבר 2001 הסכים לשלם 100 מיליון דולר כדי ליישב תביעות בגין הקצאות בלתי חוקיות של הנפקות ראשונות לציבור. CSFB גרף יותר מ-700 מיליון דולר במהלך 1999-2000 מדמי ייעוץ להנפקות ראשונות, אולם חקירה של התובע הכללי של ארה"ב, רשות ני"ע ואיגוד סוחרי ני"ע (NASD), העלתה כי הבנקאים קיבלו עמלות מופרזות מלקוחות מוסדיים גדולים תמורת הבטחת הקצאות.

הפשרה של CSFB אומנם לא חייבה אותו להודות באשמה, אולם היא כללה התחייבות של הבנק למנוע פעילות לא חוקית בהנפקות עתידיות. מחיר נוסף ששילם הבנק היה הדחתו של המנכ"ל אלן וויט. הפרשייה לא הסתיימה בפשרה, שכן רשות ני"ע המשיכה לחקור בנקים נוספים.

אחת מחקירות אלו, שנפתחה לאחרונה, מתמקדת בחשד כי מורגן סטנלי נהג שלא כשורה בהנפקת חברת הנסיעות המקוונת לאסטמינט.קום למשקיעים אמריקאיים. החקירה מתמקדת בהמלצה חמה שנתנה האנליסטית מרי מיקר למניה באפריל 2000, חודש לאחר שמורגן סטנלי ניהל את ההנפקה בלונדון. מניית לאסטמינט הונפקה במחיר של 380 פני, ובמהלך הזמן נפלה עד שהגיעה למחיר נוכחי של 89.5 פני.

החקירה נגד מורגן סטנלי מתמקדת בחשדות דומים לאלה שהופנו כלפי מריל לינץ' בשבועות האחרונים. התובע הכללי של ניו יורק מאשים את מריל כי הטעה את משקיעיו בפרסמו המלצות חיוביות על מניות במטרה למשוך עסקי חיתום וייעוץ. אי-מיילים של אנליסטים של החברה שנחשפו במהלך המשפט הראו כי הם דיברו סרה באותן מניות עליהן המליצו בדו"חותיהם, וכי היו נתונים ללחץ מלמעלה להמליץ על מניות של לקוחות הבנקים.

מרי מיקר עצמה זוכתה על הסף מתביעות ייצוגיות שהוגשו נגדה על ידי משקיעים בוול סטריט. ביהמ"ש הפדרלי בארה"ב פסל בשנה שעברה שמונה תביעות ייצוגיות כנגד מיקר, שנודעה כ"מלכת האינטרנט" בסוף שנות התשעים. האנליסטית נתבעה על ידי משקיעים שטענו להטיה בהמלצות שפירסמה, כדי לקדם קשרי בנקאות של מורגן סטנלי עם החברות עליהן המליצה. השופט כינה את התביעות "מוגזמות ולא מרוסנות", ואמר כי התביעות הן דוגמה לניצול לרעה של המערכת המשפטית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully