וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צבי יוכמן: "עלות התוכן על חבילת הבסיס נאמדת ב-200 מיליון דולר בשנה"

ערן גבאי

7.5.2002 / 14:10

נאמן תבל: "UPC מוכנה לשקול, בדומה לדסק"ש, מחילת חוב לתבל של 140 מיליון שקל"

"מחיר חבילת הבסיס בכבלים הוא מחיר סביר, אך התמורה של חבילת הבסיס גבוהה מדי. צריך להבין, מחיר התוכן על חבילת הבסיס בלבד עבור כל ענף הטלוויזיה הרב ערוצית נאמד ב-200 מיליון דולר בשנה. הבעיה היא מבנית, והיא תיפתר, והטלוויזיה תמשיך לעבוד", כך אומר היום הנאמן של חברת הכבלים תבל, צבי יוכמן.

למעשה, בחישוב לפי 1.4 מיליון מנויי טלוויזיה רב ערוצית בישראל ותשלום ממוצע של כ-150 שקל עבור חבילת הבסיס בחודש (לאחר הורדת מע"מ), יוצא שההכנסות בכל ענף הטלוויזיה הרב ערוצית משירותי חבילת הבסיס נאמדות ב-460 מיליון דולר. מכאן, שהוצאות התוכן על חבילת הבסיס מהוות כ-44% מההכנסות על התוכן מחבילת הבסיס של החברות בענף.

זוהי הבעיה הגדולה של הענף, ששילם סכומי כסף כאלה על חבילת הבסיס, המשווקת כמעט לכל בית בישראל. הוצאות התוכן בחבילת הבסיס בעולם מהוות כ-30%-35% מסך ההכנסות, ועל כן חברות הכבלים והלוויין בישראל צריכות להוריד את ההוצאות על חבילת הבסיס לשיעור של 35% מסך ההכנסות שלהן. מהלך כזה יכול להתאפשר באחת משתי דרכים: העלאת מחיר חבילת הבסיס או פתיחת הסכמי התוכן עם ספקיות התוכן.

אם החברות יצליחו באמצעות לחץ על הרגולטור להעלות את מחיר חבילת הבסיס ל-160 שקל בחודש ולהוריד את עלות הסכמי התוכן המצרפית בענף הטלוויזיה הרב ערוצית על חבילת הבסיס ל-170 מיליון דולר בשנה, הן יירדו לאזור ה-35% הוצאות תוכן מסך ההכנסות.

"יש מסר חיובי בדו"ח שהגשתי על תבל. דסק"ש מוכנה למחילת חוב של 140 מיליון שקל וגם UPC לא הביעה התנגדות לבחון אפשרות למחילת חוב זהה, ונציגיה טענו שהחברה מוכנה לשקול את האפשרות. הם לא אמרו לאו מוחלט. זה מסר חיובי שבא לאחר 10 ימי עבודה בלבד", אמר יוכמן.

עד כה לא ברור אם UPC תסכים להמיר את חובה - 140 מיליון שקל - למניות, ויוכמן סירב להתייחס להיקף הדילול שתחווה UPC באם תסרב לבצע מהלך דומה לזה של דסק"ש. יוכמן טען כי אין כוונה שהבנקים כרגע יבצעו מהלך דומה.

יוכמן מעריך את החיסכון מצמצום פעילות תבל מול קבלני המשנה שלה במיליונים, כשעיקר הצמצום יהיה במסגרת הוראות קבע ושירותי ייעוץ. יוכמן חזר וטען כי ניתן להגיע לחיסכון בהוצאות של כ-60 מיליון שקל בשנה.

"יש להפריד בין התוצאות שניתן להשיג בטווח הזמן הקצר - זה של פעילותי כנאמן - לטווח הזמן הארוך. בטווח הארוך שירותי הכבלים הם ביזנס שיהיה קיים וירוויח. בעיית התוכן תיפתר מהסיבה הפשוטה שלפני כשנתיים מחיר התוכן היה חצי ממחירו היום. לכשתיפתר בעיית מחירי התוכן חברות הכבלים יחזרו להרוויח ובגדול. גם בסוויס אייר היה משבר, שנפתר כשהורידו את המלה אייר משם החברה והמטוסים ממריאים. גם תבל דיגיטל יכולה להיקרא תבל", אמר יוכמן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully