וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יאיר רבינוביץ': "בכל העולם העשירים הגדולים לא משלמים מס מלא"

איתן אבריאל

12.5.2002 / 12:12

רבינוביץ' אמור להגיש בסוף החודש את המלצות הוועדה שבראשה הוא עומד, הכוללות טיפול במיסוי ישראלים בחו"ל, מיסוי שוק ההון והפחתת המיסוי על עבודה


"בכל העולם העשירים הגדולים לא משלמים למדינות בהן הם חיים מס מלא, ומצליחים לבנות מבנים משפטיים המאפשרים להם לשלם מסים נמוכים מאוד. אין מדינה בעולם שמצאה פתרון אמת למיסוי העשירים הכבדים. הם יודעים לעבור ממקום למקום, הם ניידים וגם ההון שלהם נייד" - כך אמר ל-TheMarker רו"ח יאיר רבינוביץ', העומד בראש הוועדה לרפורמה במס הכנסה.

שלוש המטרות העיקריות של הרפורמה כוללות את נושא מיסוי ישראלים בחו"ל, הנוגע בעיקר לבעיית מיסוי העשירים. רוב העשירים מנצלים חברות זרות על מנת לשלם מס מופחת או לא לשלם מס כלל. שני הנושאים המרכזיים הנוספים שבהם מטפלת ועדת רבינוביץ' הם מיסוי שוק ההון והפחתת המס על עבודה. ההערכות בשוק ההון הן כי הוועדה תמליץ להטיל מס של כ-15% על רווחי הון מניירות ערך, ומס גבוה יותר, בשיעור של כ-25%, על רווחים גבוהים של מעל מיליון שקל בשנה. רבינוביץ' הדגיש, עם זאת, כי הוועדה טרם קיבלה את ההחלטות החשובות בנושאים אלה, ולפיכך כל הידיעות שכבר התפרסמו בעניין אינן נכונות.

בתחום מיסוי העבודה אמר רבינוביץ' כי הוא מתנגד להעלאת המס שהוצעה על ידי האוצר והתקבלה בממשלה, וכי לדעתו יש לעשות כל מאמץ להפחית את המס על העבודה. רבינוביץ' גם מתנגד להעלאת תקרת תשלומי הביטוח הלאומי ומס הבריאות. להערכתו, העלאות מס אלה יגרמו לרבים לחפש ולמצוא דרכים לשלם מס מופחת, למשל על ידי משיכת תשלומים מחברות באמצעות חברות ניהול במקום באמצעות משכורות. בסופו של דבר, מעריך רבינוביץ', לא תיהנה המדינה מגבייה נוספת בגין המהלך הזה.

ועדת רבינוביץ' אמורה להגיש את המלצותיה לשר האוצר כבר בסוף החודש. רבינוביץ' אומר כי החל מהשבוע הגבירה הוועדה את קצת עבודתה, וחבריה נפגשים מדי יום על מנת לעמוד בתאריך היעד שנקבע על ידי שר האוצר. למרות העובדה שמספר רב של ועדות לא הצליחו עד כה ליישם את המלצותיהן, לרבות ועדת בן בסט, שהציגה רפורמה כוללת ומפורטת, יש סיכוי טוב שהמלצות הוועדה שהוא עומד בראשה יתקבלו הפעם על ידי הממשלה והכנסת. "זו הפעם הראשונה ששר האוצר אומר כי יקבל את מסקנות הוועדה עוד לפני שאלו התפרסמו", אומר רבינוביץ'.

רבינוביץ' הוסיף כי בניגוד לוועדת בן בסט, לא תציג הוועדה שבראשו את המלצותיה לשר האוצר כ"מקשה אחת", שאותה חייבות הממשלה והכנסת לקבל באופן מלא או לא לקבל כלל, אלא כשורה של המלצות בתחומים שונים, אותן ניתן לקבל או לדחות בנפרד. "אנחנו מתמקדים בהמלצות שאנחנו יודעים שיש סיכוי שיעברו בכנסת, ומוכנים לוותר בכמה נקודות וסעיפים משניים על מנת שיתקבלו ויעברו הנושאים המרכזיים", אמר רבינוביץ'.

בעבר התברר כי נושאים כמו מיסוי קרנות השתלמות מיקדו את רוב ההתנגדות של חברי הכנסת, וגם ועדת בן בסט ויתרה עליהם בשלב מסוים - רמז לכך שסעיף זה כנראה לא יטופל בהמלצות הוועדה הנוכחית.

להערכת רבינוביץ', הרפורמה תאושר ותיכנס לתוקף בחלקה הראשון של שנת 2003, וזאת למרות דבריו של שר האוצר, סילבן שלום, לפיהם ינסה להעביר את הרפורמה ולאשר אותה עוד במהלך המושב הנוכחי של הכנסת, כלומר במהלך 2002. "זה הרבה עניין של עיתוי", מתייחס רבינוביץ' לסיכויי הצלחת הוועדה שלו. "באווירה הציבורית הנוכחית, הרפורמה בנדל"ן לא היתה עוברת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully