וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דן זיסקינד: המשקיעים המוסדיים האמריקאים בטבע הפסיקו לבוא לישראל

גתית פנקס

13.5.2002 / 18:02

המנהל הפיננסי של טבע: גם אם נציגי ה-FDA לא יגיעו לארץ, לא תהיה לכך השפעה כלשהי על טבע בשלב זה

הדברים ממשיכים להיות חיוביים אצל ענקית התרופות הגנריות הישראלית טבע , דבר שבא לידי ביטוי בהעלאות ההמלצות להן זכתה משורה של בתי השקעות מובילים ובקצב אישורי ה-FDA שנותר משביע רצון. יחד עם זאת, נראה כי ישראליותיה של החברה פוגעת בה - ובכך אין היא שונה מחברות אחרות - לפחות בכל הנוגע ליחסיה עם המשקיעים המוסדיים.

"עד לפני חצי שנה לא היה אפילו שבוע אחד בו לא הגיעו לבקר אותנו בישראל משקיעים מוסדיים", אומר דן דיסקינד, המנהל הפיננסי של טבע, "אולם בחודשים האחרונים המצב השתנה, כך שעברנו לשיחות טלפוניות. אנחנו רואים שהאירופאים ממשיכים להגיע, אבל האמריקאים פחות ופחות, עד שאינם מגיעים בכלל. כ'פיצוי' על כך, אירגנו לא מכבר סיור במפעל האמריקאי שלנו לכ-25 משקיעים מוסדיים אמריקאים, והתגובות היו חיוביות מאוד". טבע לקחה אתמול חלק בכנס הרישום הכפול שקיימה בורסת תל אביב בחסותו של בית ההשקעות CIBC אופנהיימר.

אין השפעה לכך שה-FDA מדיר רגליו מישראל


חשש נוסף שנובע מהדרת רגליהם של האמריקאים מישראל נוגע למינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), שכן פרסומים בעבר דיברו על כך שנציגי ה-FDA אינם מגיעים לישראל, וכתוצאה מכך חברות לא מקבלות אישורים על תרופות במועד, והתהליך כולו מתעכב. "אנחנו לא יודעים בוודאות מה קורה עם נציגי ה-FDA", אומר זיסקינד, "ראינו במקום אחד פרסום שהם באים לארץ, ואחר לפיו הם אינם מגיעים, ואנחנו באמת שלא יודעים מה קורה במציאות. מבחינת טבע, אין לכך השפעה עלינו בשלב זה. נציגי ה-FDA אינם צריכים לבוא אלינו למפעלים בישראל, שכבר מאושרים על ידם, רק כדי לספק אישור לתרופות", הוא מסביר.

נראה, כי לעובדה שהמשקיעים אינם מגיעים לישראל אין כל השפעה על ההתעניינות ההולכת וגוברת בטבע. לדברי זיסקינד, מחזיקים היום בטבע 600 מוסדיים, שיחד מגיעים לאחזקה של יותר מ-50% מהחברה. 15 מוסדיים מחזיקים במיליון מניות או יותר (כלומר, בשליש מהחברה) ומשקיע אחד בלבד מחזיק מעל ל-5%. המוסדיים הישראלים מחזיקים בכ-5% בלבד ממניות החברה.

זיסקינד לא מסר את שמו של המשקיע, אולם מדובר ב-Dan Family Holdings (הדיווח הידוע האחרון הוא אחזקה של 6.3% בחודש נובמבר 2001). בקרב מחזיקי האג"ח של החברה ניתן למצוא שמות מעניינים כמו דלתא איירליינס, דויטשה בנק, גולדמן סאקס ואפילו מיקרוסופט.

"אין יום שאנחנו לא בודקים רכישה לטבע"


זיסקינד עידכן אתמול כי טבע סיכמה את כל הפרטים הנוגעים לרכישת זרוע הגנריקה של באייר הצרפתית, אולם עדיין לא ביצעה את הסגירה הסופית. "אנחנו מעריכים שברבעון הזה, השני של 2002, נסיים את העניין, וברבעון הבא החברה תתחיל לתרום לנו להכנסות", אמר.

לגבי מדיניות הרכישות של החברה אומר זיסקינד: "אין יום שאנחנו לא בודקים רכישה לטבע, כי אנחנו רוצים לשמור על המובילות שלנו, אבל בשוק שומעים רק על הצלחות. ברור לנו שאם לא נשתתף בקונסולידציה בשוק, לא נצליח. חסכנו עשרות מיליוני דולרים בשנים האחרונות על ידי הרכישות, שהובילו לאיחוד מפעלים ופעולות דומות", מעריך זיסקינד.

לדבריו, טבע מגדירה את עצמה כחברת צמיחה, ולכן מאמינה שהשורה העליונה של דו"חותיה תצמח ביותר מ-20% בשנה. "לא קבענו יעד לצמיחה השורה התחתונה, אבל היא צריכה להיות גבוהה באחוזים מזו של העליונה. אנחנו נמצאים עכשיו בשלב בו אנחנו מתקרבים להשגת יעד זה באמצעות גידול פנימי ולא בהסתמכות גבוהה מאוד על גידול חיצוני". שווי השוק של החברה הוא 7.6 מיליארד דולר בבורסת הנאסד"ק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully