וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

682 תלונות הוגשו לממונה על קבילות הציבור ברשות השידור בשנת 2001

רוני קורן-דינר

19.5.2002 / 10:53

15 מהתלונות נגעו לשידור ראיון עם ערפאת - שבגינו הורחק המנכ"ל הזמני רן גלינקא

הממונה על קבילות הציבור ברשות השידור, עמוס גורן, הגיש את הדו"ח השנתי לשנת 2001 ליו"ר הוועד המנהל של הרשות, נחמן שי. בשנה זו הוגשו 682 תלונות לממונה, לעומת 730 תלונות בשנת 2000. השיעור הגבוה ביותר של התלונות - 20% (135 תלונות) - נסובו סביב חוסר איזון בשידורים לטעמם של הצופים, וזאת על רקע המצב הבטחוני.

תלונות שכיחות נוספות שהגיעו לרשות קבלו על האגרה (98 תלונות), על הבעת דעה אישית מצד המגישים (58 תלונות), ועל היעדר תרבות דיבור (65 תלונות).

מרבית התלונות התייחסו לשידורי הטלוויזיה (197 תלונות), מתוכן 24 תלונות על "מבט" ו-21 תלונות על המהדורה המוקדמת "שבע וחצי". בנוגע לרשת ב' של "קול ישראל" התקבלו 112 תלונות.

15 מהתלונות בנוגע לחוסר איזון התייחסו לשידור ראיון עם יאסר ערפאת, יו"ר הרשות הפלשתינית. הראיון הוקלט בלשכת ערפאת ברמאללה ושודרו ממנו 12 דקות ערוכות. לצד הראיון שודרו גם תגובות שר המשפטים ושר החוץ, ותגובת לשכת ראש הממשלה.

המתלוננים טענו כי המראיין נתן כבוד מוגזם ליו"ר הרשות הפלשתינית, וזאת בעת ימי אבל על מותם של הרוגי טרור. בדיקת הממונה העלתה כי לא ניתן לערפאת כבוד מוגזם, אולם מוטב היה אילו שידור הראיון היה נדחה עד לאחר תום ימי האבל. יצוין כי אותו ראיון שימש כעילה לאי מינויו של רן גלינקא, המנכ"ל הזמני הקודם של הרשות, לתפקיד המנכ"ל הקבוע, בטענה כי הוא אינו פטריוט דיו.

דוגמה נוספת: צופה התלונן על הבעת עמדה של כתב, כאשר האחרון העיר בסיום כתבה על הישוב נצרים: "המסקנה המתבקשת היא - פינוי נצרים זהו עניין של זמן בלבד". הממונה מצא שהתלונה היתה מוצדקת, וכיוון שהכתבה היתה מוקלטת היה על העורך להשמיט את ההערה בסופה.

בעניין אחר, התלונן אחד הצופים על כך שמגישי החדשות משתמשים במונח "מדיניות החיסולים", בעוד שלדעתו למונח זה קונוטציה שלילית של "מלחמת כנופיות", והמונח המתאים יותר לטעמו הוא "מדיניות מניעת הטרור". תלונתו נמצאה מוצדקת, והפשרה שנמצאה לתיאור פגיעה בבכירים בארגוני טרור היא המונח הצה"לי "חיסול ממוקד".

ככלל, נמצאו 46% מהתלונות מוצדקות, ו-45% לא מוצדקות. 9% התלונות הנותרות טופלו ללא הכרעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully