וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל: המרווח בין שערי הקנייה והמכירה הוכפל ל-60 נקודות בסיס

ליאור כגן

19.5.2002 / 11:11

מניתוח מחלקת המט"ח עולה כי נפח המסחר קפץ ב-33% ברבעון הראשון; סטיות התקן הוכפלו

הרבעון הראשון של שנת 2002, שהיה אחד הסוערים שידע שוק המט"ח, התאפיין בשינוי מספר גורמים שאיפיינו את השוק בשנים האחרונות. מניתוח הפעילות בשוק המט"ח שערכה מחלקת מטבע החוץ בבנק ישראל עולה כי נפח המסחר הממוצע ברבעון הראשון של השנה עלה לכמיליארד דולר ביום, לעומת 785 מיליון דולר ביום ברבעון המקביל - עלייה של כ-33%.

במחלקת מטבע חוץ מוסיפים כי נפח עסקות ההחלף (עסקות עתידיות על שער הדולר) ברבעון הראשון של השנה היה גבוה והסתכם בכ-1.2 מיליארד דולר בממוצע ליום - גידול של 8% בלבד לעומת נפח המסחר של עסקות ההחלף ברבעון הראשון של 2001. שיעור גידול זה משקף ירידה בנפח הפעילות של הלקוחות המקומיים ושל המסחר הבין בנקאי וגידול בשיעור של 16% בפעילות של המוסדות הפיננסיים הזרים.

המוסדות הפיננסיים הזרים, שהחזיקו בנתח שוק גדול של עסקות ההחלף ברבעון הראשון של 2001 (61%), הגדילו את נתח השוק שלהם ברבעון הראשון של 2002 ל-75% מנפח השוק. עסקות ההחלף מאפשרות למוסדות הפיננסיים הזרים לממן את פעילותם בשוק ההמרות ולנהל פוזיציות כנגד שינויים צפויים בשיעורי הריבית.

פרמטר נוסף שהשתנה מהותית ברבעון הראשון הוא סטיית התקן. ממחלקת המט"ח נמסר כי התנודתיות של שער השקל לעומת הדולר הכפילה את עצמה ברבעון הראשון של השנה לעומת הרבעון המקביל (תנודתיות המבוססת על חישוב על פי 10 ימי מסחר אחרונים). העלייה בתנודתיות מעידה על חוסר הוודאות בשוק.

במחלקת המט"ח מציינים כי התנודתיות בשער השקל/דולר בחלק מהרבעון אף עלתה על תנודתיות שער הדולר/יורו - תופעה חריגה בשנים האחרונות. תופעה דומה נצפתה בחלקה השני של 1998 לאחר משבר קרן הגידור LTCM בארה"ב.

יחד עם התנודתיות של שער השקל לעומת הדולר עלתה גם התנודתיות התוך יומית, המוגדרת על ידי הפער בין שער החליפין הגבוה ביותר לבין השער הנמוך ביותר שנרשם במסחר הבין בנקאי באותו יום. ברבעון הראשון של השנה, התנודתיות התוך יומית הממוצעת היתה 2.4 אגורות והגיעה לשיא של 8.8 אגורות. לעומת זאת, ברבעון הראשון של 2001 התנודתיות התוך יומית היתה 1.64 אגורות והשיא היה 3.24 אגורות.

פועל יוצא של עלייה בנפחי המסחר ובתנודתיות היא עלייה במרווח בין שערי הקנייה והמכירה של השקל/דולר, כפי שמצוטט ע"י שני הברוקרים במסחר הבין בנקאי. ברבעון הראשון של השנה היה המרווח הממוצע כ-0.6 אגורות (60 נקודות בסיס) לעומת ממוצע של 0.3 אגורות ברבעון הראשון של 2001 (כמו ביתר השנה). המרווח אף הגיע לשיא של אגורה אחת במהלך פברואר 2002. המרווח הממוצע, הגבוה יחסית, משתקף ברוב ימי המסחר ברבעון ואינו תופעה חריגה של יום מסוים, כפי שנצפה בעבר. לשם השוואה, בעקבות האירועים של 11 בספטמבר 2001 הגיעו המרווחים לשיא של 3 אגורות ביום אחד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully