וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השער היציג של הדולר ירד לרמה של 4.854 שקלים בציפייה להעלאת הריבית

ליאור כגן

20.5.2002 / 16:11

קיימים גורמים שליליים שיתמכו בהמשך הפיחות - הדולר ייסחר ב-4.85-4.90 שקלים


שערו היציג של הדולר נקבע היום בירידה של 0.37% על רמה של 4.8540 שקלים, כ-2 אגורות פחות מהשער היציג שנקבע ביום שישי על 4.8720 שקלים. רמה זו של הדולר נמוכה מהרמה בה נסחר אתמול במסגרת האופציות הדולריות - 4.86 שקלים. הירידה בדולר מתרחשת על רקע מדד המחירים הגבוה של חודש אפריל, שיצר הערכות להעלאת ריבית משמעותית בשיעור של כ-1% ביום שני הבא.

מחדרי העסקות נמסר כי בבוקר היתה פעילות רבה של גופים מוסדיים ושל בנקים, שמכרו דולרים בהיקפים גדולים. כמו כן, בימים האחרונים מכרו גופים זרים דולרים, אם כי בהיקפים לא גבוהים.

סוחרים בשוק המט"ח מעריכים כי ללא הפיגוע אתמול בנתניה, ונסיון הפיגוע הבוקר בצומת התענכים, הדולר היה יורד לרמה נמוכה יותר. "כבר אתמול ירד הדולר עד לרמה של 4.8450 שקלים, אבל הידיעות בדבר הפיגוע בנתניה העלו אותו עד לרמה של 4.86 שקלים", מציין אחד הסוחרים.

בשוק המט"ח יעקבו אחר ההצבעה בכנסת על תוכנית החירום הכלכלית של האוצר. לפי הערכות באוצר, התוכנית הכלכלית צפויה לעבור בקריאה ראשונה, אך גורמים כלכליים בירושלים מעריכים כי היא תיתקל בקשיים בקריאה השנייה והשלישית, כאשר כל מפלגה תנסה לצמצם את הגזרות שיפגעו במגזר אותו היא מייצגת.

נושא נוסף שצפוי להשפיע השבוע על המסחר בשוק המט"ח הוא התיקון לחוק בנק ישראל המתוכנן לעלות גם הוא לקריאה ראשונה בכנסת. התיקון לחוק עשוי לגרום לאי יציבות בשווקים, על רקע הערכות כי עצמאותו של הבנק תיפגע.

יוסי מעלם, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אופק, מציין בסקירתו כי בנוסף למצב הבטחוני קיימים גורמים שליליים רבים בעלי פוטנציאל להמשך הפיחות: החשש מהורדת דירוג האשראי של ישראל, התוכנית המתגבשת לגבי מיסוי שוק ההון, הספקות באשר לקיצוץ המוצע בתקציב, הקרע בין בנק ישראל לאוצר, והחשש מאישור חוק מועצת הנגידים במתכונתו הנוכחית.

"רק העלאת ריבית משמעותית תתבטא בייסוף מתקן בטווח הקצר, וזאת כל עוד אין שינוי לרעה באחד הגורמים הללו. בטווח הבינוני, קיימת סבירות להתרחשות חלק מהגורמים לעיל, ולכן מגמת הפיחות עדיין קיימת", כותב מעלם. להערכתו, שער חליפין בתקופה הקרובה ינוע בטווח מחירים של 4.85-4.90 שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully