וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גרטנר: ענפי שירותי ה-IT ירשמו ב-2002 צמיחה נמוכה ללא תקדים

צורי דאר

20.5.2002 / 11:15

מנכ"ל גרטנר המזה"ת: מספר עסקות גדולות יוצרות אשליה כי שוק ה-IT הישראלי פורח, כשבפועל המצב אינו שונה מהממוצע העולמי

חברת המחקר גרטנר דטהקווסט צופה כי ההכנסות העולמיות של שוק שירותי ה-IT יצמחו ב-2002 ב-2.8%, לסך של 557 מיליארד דולר. חברת המחקר מסרה כי ההאטה הכלכלית ממשיכה לערער את בטחונם של רוכשי ה-IT וגורמת להם לקצץ בעלויות, מצב שמתבטא בשעורי צמיחה נמוכים חסרי תקדים בכל ענפי שירותי ה-IT.

על פי גרטנר, ההכנסות צפויות לצמוח ב-2003 ב-7% לסך של 597 מיליארד דולר, ב-2004 יגדל השוק ל-644 מיליארד דולר, ועד 2005 יסתכם שוק שירותי ה-IT ב-696 מיליארד דולר. ענפי הפיתוח והאינטגרציה ימשיכו להוביל את השוק מבחינת גודלם, אך גם הם יחוו צמיחה צנועה עד 2005.

שירותי פיתוח ואינטגרציה, המובילים את ענף ה-IT, צפויים לרשום צמיחה מזערית מ-157 מיליארד דולר ב-2001 ל-159 מיליארד דולר ב-2002. קתרין האל, אנליסטית בכירה בגרטנר דטהקווסט, אמרה כי שירותי פיתוח ואינטגרציה קיבלו השנה מכה מהשילוב של גישה זהירה לרכישה והיעדר טכנולוגיה חדשה או "יישום קטלני" (killer app), שיכלו לתת תנופה לרכישות השקולות. לדבריה, כיום שולטת הגישה שיש להשתמש באמצעים הקיימים - וזו דוחה צמיחה בטווח הקרוב.

לעומת זאת, אומרת האל, שירותי ניהול IT כ-CRM , SCM ופתרונות e-commerce, כמו גם בשלותם של שירותי Web, יניעו צמיחה צנועה במהלך 2005 ויותירו ענף זה במקום השני. לדבריה, שירותי ניהול IT נהנים מצמיחה בריאה יחסית במהלך ההאטה הכלכלית, בשל הדגש על הפחתת עלויות והגברת היעילות - שני גורמים המניעים אאוטסורסינג. שירותים אלה יצמחו מ-100 מיליארד דולר ב-2001 ל-106 מיליארד דולר ב-2002, ו-140 מיליארד דולר ב-2005.

תהליכים עסקיים וניהול עסקות יהיו אחד הפלחים שיציגו את הצמיחה החזקה ביותר בשירותי ה-IT. ענף זה יצמח מ-89 מיליארד דולר ב-2001 ל-94 מיליארד דולר ב-2002. בשנת 2005 יסתכמו ההכנסות מענף זה ב-129 מיליארד דולר ויעלו אותו מהמקום הרביעי למקום השלישי על חשבון שירותי חומרה ותמיכה.

בן פרינג, אנליסט בכיר בגרטנר דטהקווסט, ציין כי "המניע הסמוי לצמיחה בתעשיית שירותי ה-IT בטווח הזמן הבינוני תהיה הדחיפה הנמשכת והבלתי פוסקת לקישוריות. השוק היה עד כה עד רק לשלבים המוקדמים של השינויים שיצרו האינטרנט ונלוויו".

במישור המקומי, אומר ברוך גינדין, מנכ"ל גרטנר המזה"ת, כי מדידת שוק שירותי ה-IT הישראלי עלולה להטעות. "מאחר ששוק ה-IT הכללי קטן יחסית, מספר קטן של עסקות גדולות בשוק שירותי ה-IT עשוי לשנות את הממוצע ולהראות מצב לכאורה טוב יותר בשוק זה. כך, למשל, פרויקטי השדרוג של הבנקים, פרויקט מרכב"ה ופרויקטים נוספים במערכת הביטחון, עשויים ליצור אשליה של מספרים גבוהים בשוק שירותי ה-IT, כאשר בממוצע רב-שנתי אין השוק הישראלי שונה מהמערבי".

"יתרה מזאת, השוק הישראלי הססני ואיטי יותר במעבר לאאוטסורסינג ולכן ההערכה, לאחר נטרול האפקט החד-פעמי, היא שהשוק לשירותי IT בארץ יישאר שטוח ב-2002", אמר גינדין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully