וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המשבר בבנקים: המניות הבנקאיות נסחרות ב-30%-50% מתחת להון העצמי

נתן ליפסון

20.5.2002 / 12:40

הפסדים "על הנייר" של מיליארדי שקלים למשפחות אריסון, דנקנר, אליהו, ורטהיים, עופר, ספרא ורקנאטי


הירידה החדה ברווחי הבנקים הגדולים הנמשכת מעל לשנה דוחקת את שווי השוק שלהם עמוק מתחת להונם העצמי. הבנק ששוויו הוא הנמוך ביותר ביחס להונו העצמי הוא דיסקונט , ששווי השוק שלו מהווה 48% בלבד מההון העצמי כפי שהיה בסוף 2001, ואילו הבנק ששוויו הוא הגבוה ביותר ביחס להונו העצמי הוא בנק המזרחי , שהונו העצמי מהווה 75% משווי השוק שלו.

שיעור הדיסקאונט הממוצע המשוקלל בחמשת הבנקים עומד על 33%, כלומר מערכת הבנקאות הישראלית נסחרת בכשליש פחות מההון העצמי שלה. בתקופת השיא נסחרו הבנקים בשווי שהיה גבוה ב-20%-30% מהונם העצמי ואף למעלה מכך.

מכפיל הרווח הממוצע המשוקלל של חמשת הבנקים - המנה המתקבלת מחלוקת שווי השוק שלהם ברווחיהם - עומד על 11.44, מספר המרמז על תשואה שנתית של פחות מ-9%. התשואה הנמוכה יחסית של המערכת כולה נובעת בעיקר מהפסדי דיסקונט ב-2001, שהסתכמו ב-265 מיליון שקל במחירי אפריל 2002. הירידה החדה בשוויים המוחלט והיחסי של הבנקים הסבה נזקים לבעלי המניות הגדולים בהם.

בבנק הפועלים הנזק הגדול ביותר נגרם למשפחת דנקנר, השותפה בשליטה בבנק באמצעות חברת תעשיות מלח . גם קבוצת אריסון סובלת מהירידה בשווי בנק הפועלים, ואולם אורך הנשימה הפיננסי שלה גדול מזה של משפחת דנקנר.

בבנק לאומי הנזק הגדול נגרם לשלמה אליהו, המחזיק ב-10% ממניות הבנק, שאותן קנה במחירים גבוהים מאלה השוררים כיום; לחברת הביטוח מגדל , המחזיקה ב-9.5% ממניות הבנק עבורה עצמה ועבור בעלי פוליסות ביטוח החיים שלה; ולמדינת ישראל, המחזיקה ב-41.7% ממניות הבנק ומתקשה למצוא לו קונה.

נזק ניכר נגרם למדינה גם בבנק דיסקונט, המחזיקה ב-57.1% ממניותיו ושנואשה כבר לפני כשלוש שנים מלמצוא לו קונה. הפסדי דיסקונט והירידה החדה בשוויו גבתה מחיר גם מאי.די.בי אחזקות , שמחזיקה עדיין ב-12.5% ממניותיו.

בבנק המזרחי נגרם נזק לשתי המשפחות השותפות בשליטה בו ? ורטהיים ועופר. הדיסקאונט בבנק המזרחי ביחס להונו העצמי הוא הנמוך ביותר, ואולם הדבר אינו נובע בעיקר מניהול עסקי הבנק המזרחי כי אם מחלקו ברווחי הבנק למשכנתאות, טפחות.

הסתבכותו של הבנק הבינלאומי הראשון עם הלוואות לרכישות ממונפות והנזק שנגרם לרווחיותו דירדרו את הדיסקאונט שבו הוא נסחר לרמה הנמוכה ביותר במערכת להוציא דיסקונט, גרמו לנזקים לבעלת השליטה בו, משפחת ספרא, וגם לבנק דיסקונט עצמו, המחזיק ב-26.5% מהון הבינלאומי.

המשפחות שרכשו את השליטה בבנקים המצויים בשליטה פרטית מימנו את הרכישה בהלוואות בנקאיות גדולות ממקורות מקומיים, כך שמניות הבנקים מהוות בטוחות להלוואות שניתנו על ידי בנקים אחרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully