וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קומברס רוכשת את אודיגו תמורת 17 מיליון דולר במזומן

גתית פנקס

20.5.2002 / 15:15

קומברס החזיקה עד כה ב-12.4% מאודיגו תמורתם שילמה 3 מ' ד'; החברה תקים חטיבה חדשה בה תשלב את Next2Me של קומברס ואת פעילות אודיגו, ובראשה יעמוד גידי בארי

שיתוף הפעולה בין קומברס לאודיגו שהחל לפני שנה וחצי הסתיים היום ברכישת הסטארט אפ הישראלי תמורת 17 מיליון דולר במזומן: קומברס (CNS לשעבר), חברה בת של קומברס טכנולוג'י הודיעה היום כי נחתם הסכם סופי לרכישת אודיגו - ספקית בתחום שירותי ההודעות המיידיות (IM) ופתרונות ניהול הנוכחות עבור ספקי תקשורת סלולרית וספקי שירותים בעולם כולו. השלמת העסקה מותנית בקבלת אישורים מהרשויות השונות.

טרם הרכישה, קומברס החזיקה ב-12.4% מהון מניותיה של אודיגו, אותם קיבלה תמורת השקעה של 3 מיליון דולר, וכעת היא משלמת 17 מיליון דולר תמורת יתרת האחוזים - כלומר, ההשקעה הכוללת של קומברס בחברה עד כה תסתכם ב-20 מיליון דולר לאחר השלמת הרכישה.

יצוין כי רוב רכישות החברות שביצעה קומברס עד עתה, היו במניות ולא במזומן, אולם נראה כי במחיר של פחות מ-13 דולר בו נסחרת המניה היום (המשקף לחברה שווי שוק של 2.4 מיליון דולר), קומברס אינה רוצה להעביר מסר לפיו המניה נסחרת לדעתה ברמות אטרקטיוויות.

תוקם חטיבה חדשה

כך או כך, במסגרת מיזוגה של אודיגו תוקם חטיבה שתיקרא ICD - Instant Communications Division, שבראשה יעמוד גידי בארי, המשמש היום כסמנכ"ל לפעילות אסטרטגית והיה בעבר סמנכ"ל השיווק של קומברס. החטיבה תכלול גם את פעילות Next2Me של קומברס - חטיבה אינהרנטית בקומברס העוסקת בפיתוח שירותי תקשורת מתקדמים עבור מערכות התקשורת הסלולריות. אודיגו ו-Next2Me פיתחו במשותף פלטפורמת מסרים סלולריים (Wireless Messaging), שתוכל לעשות שימוש במגוון רחב של פלטפורמות - אלחוטיות ונייחות.

"את הרכישה אנחנו מחלקים לשני שלבים", אומר היום בארי, "השלב הראשון הוא שלב המיזוג, בו נקים את החטיבה ונשלב את העובדים - שלב שבסופו יהיו ב-ICD כ-100 עובדים, הכוללים אנשי שיווק, מכירות, ניהול מוצר, פיתוח ותמיכה בלקוחות. השלב השני הוא שלב ההטמעה, שיתחיל להערכתי בסוף השנה. כאשר נגיע אליו, אנשי הפיתוח והטכנולוגיה מהחטיבה ישולבו בחטיבת המולטימדיה מסג'ינג, ואנשי השיווק ישולבו בשיווק של קומברס. אנחנו מעריכים שכך הקליטה של אודיגו, שהיא חברה פרטית, תהיה חלקה יותר בתוך קומברס", אומר בארי. 95% מעובדיה של אודיגו ישולבו בחטיבה.

קומברס אינה פוסלת את האפשרות לבחון בסוף השנה את פעילותה של החטיבה החדשה ולהחליט האם להותיר את פעילות השיווק במסגרת החטיבה ולא הארגון הכללי, אולי מתוך הכנה להופכה לחברה בת.

אודיגו - כבר בת 4

זאבי ברגמן, מנכ"ל קומברס, ציין היום בהודעת החברה כי "הצירוף של מוצרי קומברס ואודיגו, מגדיל כעת לקומברס את האפשרות לענות על הביקוש הגדל בשוק ליישומים פתוחים עבור העברת הודעות מיידית ותקשורת. יתר על כן, השילוב של שרת ההודעות המיידיות ומנוע ניהול הנוכחות של אודיגו, יחד עם פתרונות העברת ההודעות של קומברס, כגון תיבות קוליות, דואר אלקטרוני, מסרים מאוחדים והודעות מולטימדיה (MMS), חיזק את חבילת העברת ההודעות הכוללת שלנו".

שירות ההודעות המיידיות של אודיגו משרת כיום מיליוני מנויים, והוא מאפשר לקומברס להרחיב את מגוון מוצריה כך שיכלול פתרונות תקשורת הן פנימיים והן חיצוניים. קומברס תוכל להציע לספקי תקשורת פתרון שיכלול שירותי העברת הודעות ושירותי קול (צ'אט קולי ושיחות ועידה); ניהול צורכי התקשורת שלהם והפעלת יישומי תקשורת שונים.

ברגמן הוסיף כי הרכישה היא ביטוי למחויבות של קומברס לספק פלטפורמה פתוחה המבוססת על IP ובנויה על גבי טכנולוגיות המאפשרות לנו לספק למפעילים טווח רחב של שירותי תקשורת חכמים. "אנו מברכים על ההזדמנות להעניק את שירותינו ללקוחות אודיגו הכוללים את NEC ו-Sunrise Communications", אמר.

אודיגו הוקמה ב-1998 והיא גייסה עד היום יותר מ-20 מיליון דולר. בתחילת 2001 החברה השלימה סיבוב גיוס של כ-15 מיליון דולר שהובילה LTP - לאזארד טכנולוג'י פרטנרס (זרוע ההון סיכון של Lazard Freres& Co), ופרט לקומברס השתתפה בו גם חברת ההשקעות Fenway. את סיבוב הגיוס האחרון שלה, שהתכוונה להתחיל בפברואר ולגייס במסגרתו 15-10 מיליון דולר, החברה לא הצליחה להשלים.

- בארי, האם לא היה מקום לבצע את הרכישה קודם לכן ולתת תגובה טובה יותר לתחרות מולכם? אופנווייב הרי רכשה את אבוגדרו האמריקאית לפני בדיוק שנה תמורת כ-100 מיליון דולר. האם לא התעוררתם מאוחר?

"אנחנו דווקא מרגישים שמינפנו מצויין את הסכם ה-OEM עם אודיגו, ואחרי שנה וחצי של עבודה משותפת והתעוררות השוק, אנחנו רואים במסרים המיידיים אחד ממנועי הצמיחה שלנו, בעסקי הליבה של קומברס, שחשוב שיהיה בתוך הפעילות שלנו ולא חיצוני לה. לכן, המיזוג למעשה לא משנה מבחינה טכנולוגית, כי כבר מכרנו את המערכת של Next2Me למספר לקוחות בעולם, אלא רק מבחינת הדגש שאנחנו נותנים לטכנולוגיה. גם תחת קומברס אודיגו היתה בעינינו הצלחה, וכעת הסכום של החלקים יהיה גדול מהשלם, מאחר שגם נחסוך גם את האנרגיה שהשקענו ברצון של כל אחת מהחברות להתמקד בתחומים אחרים. הרכישה היא התפתחות טבעית של מערכת היחסים שלנו, ועכשיו זה הזמן הנכון שהמסרים המיידיים יהיו בידינו".

ישנה ביקורת שנשמעת מפי אנליסטים לפיה פתרון המסרים המיידים בסלולר (Mobile IM) שפיתחה אודיגו, המותאם בעיקר לדורות המתקדמים של רשתות תקשורת סלולריות (דור 2.5 והדור השלישי), מחייב תהליך ארוך עד לסגירת הרכישה, הכולל ניסויים עם חוג לקוחות מצומצם, והוא צפוי להניב הכנסות משמעותיות למפעילים רק בטווח הארוך.

- האם למרות ההשקעה הראשונית וההסכם בדקתם חברות אחרות? נשמעו הערכות לפיהן אתם מביעים עניין בפולו-וואפ, וקיימות חברות אחרות שלהן נוכחות בקרב המפעילים הסלולריים, כמו מסג'ווין

בארי: "לגבי רכישות עתידיות אנחנו לא מגיבים. יחד עם זאת, אני יכול לומר שבדקנו את כל החברות בשוק, ואודיגו ענתה בצורה הטובה ביותר על מכלול קריטריונים כמו מחיר, תרבות וטכנולוגיה".

גדי מצליח, ממייסדי אודיגו, יהיה אחראי על טכנולוגיה ופיתוח בחטיבה החדשה; אבנר רונן, אף הוא אחד ממייסדי החברה, יהיה אחראי על השיווק, והווארד וולף, מנכ"ל אודיגו, יהיה בתחילה בתפקיד של "מסייע למיזוג". מאוחר יותר הוא מתוכנן להשתלב בתוך קומברס עצמה.

- האם אתה מסכים לכך שאם קומברס לא היתה רוכשת את אודיגו בסופו של דבר, היא היתה משגרת מסר לשוק לפיו השקעה על ידי קומברס והתחברות אליה היא נשיקת מוות? אולי לא היתה כאן ברירה אלא לרכוש? הרי גם היה ביניכם הסכם שסגר את אודיגו איתכם ומנע מהם התקשרות עם חברות אחרות בשוק שלכם

בארי: "אני לחלוטין לא מסכים לענין של 'נשיקת מוות', שהרי יש כמה חברות שהשקענו בהן והן מצליחות. במערכת היחסים שלנו עם אודיגו המהות היתה העבודה יחד ולא ההשקעה, שכן ההסכם הקדים את ההשקעה מבחינה כרונולוגית. לא היה לנו רוב או שליטה באודיגו, והיה לנו איתם הסכם מסחרי, שבאמת מנע התקשרות עם חברות אחרות, אבל לא היה כאן אלמנט של רכישה מחוסר ברירה".

הסכומים הפוטנציאלים שנזרקים לחלל האוויר בנוגע לשוק המסרים המיידיים הם מבטיחים וגבוהים, אבל אפילו בארי עצמו אומר "את יודעת כמה הסקרים הללו שווים". קצת מספרים לסבר את האוזן: ההערכות של קבוצת המחקר רדיקטי הן כי עד 2005 יהיו 680 מיליון משתמשי וויירלס בעולם, ובמורגן סטנלי מדברים על פוטנציאל הכנסות של יותר ממיליארד דולר למפעילי התקשורת עד 2005. לפי דורלסר וקוויטק פרטנרס, ההכנסות ממסרים מיידים סלולריים באירופה צפויות לצמוח ל-760 מיליון יורו בשנת 2005 (כ-700 מיליון דולר) לעומת מיליון יורו בשנת 2001 (920 אלף דולר).

"אנחנו מעריכים כי בשנים הקרובות ההכנסות לספקי הציוד יהיו של כמה מאות מיליוני דולרים", אומר בארי, "אולם קשה לנו לתת בשלב זה הערכות לגבי נתחי השוק, שכן הוא עדיין צעיר ולכל אחת מהחברות יש מספר לא גדול של מפעילות עימן התקשרו. אני מאמין שבשנה הבאה יהיה מה לדבר על נתחי שוק".

- מה תהיה ההשפעה של הרכישה על התוצאות הכספיות של קומברס?

בארי: "מעבר לכך שיהיו לנו יותר עובדים שמקבלים כסף, המוצר המשולב שאנחנו מציגים לשוק הוא כבר קיים כך שלא תהיה השפעה מהותית. יחד עם זאת, המסר לשוק הוא שהטכנולוגיה ברשותנו, לקוחות יראו זאת ולא ייגרם להם חשש ברכישה מאיתנו. אקט זה ישפר את מצבנו התחרותי. בנוסף, אנחנו לא נעביר יותר לאודיגו תשלום עבור רישוי, וזה שיפור נוסף מבחינתנו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully