וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עליה מתונה לדולר ל-4.873 שקלים

אלי דניאל

21.5.2002 / 15:46

מנהלי חדרי העסקות: המגמה היא עדיין של פיחות וסביר שהדולר יחצה בקרוב רמת ה-5 שקלים; הסקטור העסקי מכר דולרים ב-4.91 שקלים

השער היציג של הדולר עלה ב-0.39% ל-4.873 שקלים. בפתיחת המסחר עלה הדולר בכ-1% עד לרמה של 4.91 שקלים, על רקע כשלונה של הממשלה בהעברת התוכנית הכלכלית בקריאה הראשונה בכנסת. אתמול נקבע שערו היציג של הדולר על 4.8540 שקלים. התמתנות העליות מתבצעת על רקע הערכה כי התוכנית הכלכלית תעבור בימים הקרובים בקריאה ראשונה בכנסת.

מחדרי העסקות נמסר כי עם פתיחת המסחר הוזרמו ביקושים רבים, בעיקר בין בנקאים, מה שגרם לעליית שער הדולר עד לרמה של 4.91 שקלים. "ברמה זו הופיעו מוכרים גדולים, בעיקר מהסקטור העסקי, שמימשו רווחים, והעליות התמתנו", מדווח אחד הסוחרים.

מרווחי הקנייה של השקל-דולר נפתחו הבוקר עד לרמה של כאגורה (100 נקודות בסיס), לעומת מרווחים של 30-50 נקודות בסיס בימי המסחר האחרונים. בשעה זו מצטמצמים מעט המרווחים, אך הם עדיין גבוהים יחסית לימים האחרונים.

מנהלי חדרי העסקות של הבנקים הגדולים מעריכים כי המגמה הכללית בדולר היא של המשך הפיחות. רון בדני, מנהל חדר עסקות מט"ח של בנק דיסקונט, מציין כי התגובה בשוק המט"ח עם פתיחת המסחר היתה ספקולטיווית, וכי הדולר לא עלה על רקע קניות של הציבור, אלא על רקע רכישות של הבנקים.

"השוק הגיב חזק מדי. לא היתה סיבה לעלייה של 5-6 אגורות בדולר, ועובדה שהעליות מתמתנות", אומר אילן ויסקין, מנהל חדר עסקות מט"ח של בנק לאומי. לדבריו, בשעה זו השוק נרגע ומרווחי הקנייה הצטמצמו. ויסקין מעריך כי הדירוג של מדינת ישראל יירד בשבועיים הקרובים, גם במידה שהתוכנית הכלכלית תעבור בכנסת. "השוק מצפה להורדת הדירוג, כך שזה לא ייפול כרעם ביום בהיר, אך הוא בהחלט יגיב כאשר תגיע ההודעה הרשמית", אומר ויסקין.

"אני לא מעריך כי נראה בקרוב רמות של 4.70 שקלים לדולר. הכיוון הכללי הוא של המשך הפיחות, ואני לא שולל שנגיע לרמות של 5 שקלים לדולר", אומר ויסקין. לדבריו, השוק לא איבד מהנזילות, כך שבכל רמה יש קונים ומוכרים.

בדני מעריך שהמסחר ימשיך להיות תנודתי, על רקע הקשיים במעבר התוכנית הכלכלית, התיקון לחוק בנק ישראל, החשש מהורדת הדירוג של ישראל, המצב הבטחוני, ההמתנה לריבית, ופקיעת אופציות הדולר בשבוע הבא.

בדני מעריך כי השוק מגלם בימים אלו העלאת ריבית של 1%, אך ישנן חששות מהעלאת ריבית מתונה יותר של 0.6%-0.7%, מה שיגרום לעלייה בדולר. "אם יורידו את הדירוג של ישראל נגיע מהר מאוד ל-5 שקלים", אומר בדני.

בבית ההשקעות אקסלנס מציינים כי העובדה שהתוכנית הכלכלית לא אושרה מעידה על חוסר היכולת של הממשלה להשפיע על התנהלות הכלכלה. באקסלנס הוסיפו כי חברות הדירוג הבינלאומיות כבר הודיעו למשרד האוצר שהן ממתינות לראות כיצד ובאיזה אופן תאושר התוכנית הכלכלית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully