וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרבעון הקשה של הבינלאומי: הפסד של כ-70 מיליון שקל

אלי דניאל

21.5.2002 / 12:59

גידול של למעלה מ-800% בהפרשה לחובות מסופקים לעומת הרבעון המקביל


יומיים לאחר שפירסם את אזהרת הרווח שלו, מציג היום הבנק הבינלאומי הראשון הפסד רבעוני כבד בהיקף של 70 מיליון שקל, וזאת בהשוואה לרווח של כ-64 מיליון שקל שנרשם ברבעון המקביל. בנטרול השפעת הפער בין מדד "בגין" לבין מדד "ידוע" הסתכם ההפסד הרבעוני בכ-54 מיליון שקלים.

הפסד זה נובע מהפרשת ענק לחובות מסופקים בהיקף של כ-294 מיליון שקל, לעומת הפרשה של 31 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל. לשם ההשוואה, בשנת 2001 כולה הפריש הבנק סך של כ-444 מיליון שקל לחובות מסופקים. בבנק מציינים כי הרמה הגבוהה והחריגה של ההפרשות לחובות מסופקים אשר איפיינה את הרבעון הראשון, נובעת ברובה הגדול מהרעה משמעותית שחלה במצבם של מספר מצומצם של לווים הפועלים בענף התקשורת.

עם זאת, בבינלאומי משתדלים להרגיע באשר לצפוי ברבעונים הבאים ומוסיפים כי "למיטב הערכתה של הנהלת הבנק, ההתפתחויות השליליות בענף התקשורת בארץ ובעולם, התפתחויות שהשפיעו באופן מהותי ביותר על התוצאות הכספיות לרבעון הראשון, אינן מהוות אינדיקציה לגבי היקפן של ההפרשות לחובות מסופקים בקבוצת הבנק הבינלאומי הראשון במרוצת השנה".

הרווח מפעולות מימון, לפני הפרשות, נשחק בכ-3% והסתכם ב-307 מיליון שקל, לעומת רווח מפעילות דומה בסך של 318 מיליון שקל שהושג ברבעון המקביל. ירידה זו נובעת, בין היתר, מהפרשה בסך 15 מיליון שקל בגין ירידת ערך פרמננטית של אגרות חוב זמינות למכירה ומהשפעת הפער שנוצר בין עליית המדד "בגין" לבין המדד "ידוע", פער אשר גרם להקטנת הרווח מפעולות מימון בסך של כ-12 מיליון שקל.

ההכנסות מעמלות תפעוליות הסתכמו ברבעון הראשון בכ-162 מיליון שקל, כ-11% יותר מההכנסות שנבעו מפעילות זו ברבעון המקביל. עיקר הגידול בהכנסות מעמלות תפעוליות נובע מעלייה בהכנסות מפעילות בניירות ערך.

התשואה נטו על ההון, בחישוב שנתי, הגיעה לשיעור שלילי של 8.3% לעומת תשואה נטו חיובית בשיעור של 8.5% שנרשמה ברבעון המקביל ותשואה נטו של 1.6% שהושגה ברבעון הרביעי של שנת 2001.

ההון העצמי של הבנק לתום הרבעון הסתכם ב-3.2 מיליארד שקל, כ-2% פחות מההון העצמי בתחילת השנה. יחס ההון לרכיבי סיכון (יחס הלימות ההון) עמד ב-31 במארס 2002 על 9.4%, לעומת יחס של 9.7% בסוף שנת 2001. למרות ההרעה ביחס זה, הרי שהוא עדיין גבוה מיחס ההון המינימלי העומד על 9%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully